Sari la conținut

Vreau s? devin radioamator ?


donpetru

Postări Recomandate

In acest topic as dori sa postati informatii utile care ne ajuta sa obtinem mai usor un permis de radioamator.

 

"Oricine poate deveni radioamator !

Pentru a recep?iona emisiunile celorlal?i radioamatori din lume nu ave?i nevoie dec?t de un receptor capabil s? recep?ioneze emisiunile din benzile radio ?i ?n modurile de lucru specifice radioamatorilor sau numai a unui calculator cu o conexiune la Internet la o vitez? rezonabil?. Pentru a putea emite ?n benzile de frecven?e pentru radioamatori trebuie s? ob?ine?i o autoriza?ie ?i un indicativ de emisie de la autorit??ile statului. Desigur, mai exist? ?i varianta de CB (citizen band) pentru care nu ave?i nevoie dec?t de aparatur?.

Contacta?i pentru ?nceput cel mai apropiat radioclub din lista de membri FRR de pe acest site sau pe secretarul general al federa?iei. Ve?i g?si oameni care s? v? ?ndrume primii pa?i."

 

Sursa: http://www.hamradio.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Vreau sa devin radioamator s-a numit prima carte de electronica ce mi-a cazut in mana si care mi-a schimbat viata. Practic din acea carte am indragit electronica. Cred ca era scrisa de Gheorghe Stanciulescu daca nu ma insel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca despre aceasta carte este vorba.

post-43-1193658202_thumb.jpg

A fost scrisa de Gheorghe Stanculescu.

Editura Sport-Turism in 1975.

 

Cartea respectiva a fost reeditata in 1982 (cred). Intr-adevar era interesanta, am realizat un receptor cu lampi din cartea respectiva, impreuna cu un prieten (singurul montaj cu lampi care l-am facut).

Intr-adevar, daca doriti sa deveniti radioamatori cel mai simplu si mai sigur este sa contactati radioclubul local. Acolo, in primul rand vedeti exact cu ce se mananca radioamatorismul, plus informatii legate de documentatia necesara autorizarii in diferite benzi alocate. Pe mine personal nu m-a prins microbul, frecventam radioclubul pt. a schimba pareri legate de electronica, constructii diy, etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Cezar

Buna ziua si La multi Ani!

 

Ma numesc Cezar Werner si sunt unul dintre radioamatorii din Romania, avand indicativul YO3FHM (autorizat din 1985).

Am descoperit acest forum si odata cu el, sectiunea "Radioamatorism". Dupa ce am vazut ce s-a publicat, ma gandesc ca ar fi utile cateva informatii primare, care sa constituie un prim pas pentru cei care doresc sa devina radioamatori.

 

Oricine poate deveni radioamator !

 

In primul rand, inceputul acestei fraze provine dintr-un text apartinand site-ului Federatiei Romane de Radioamatorism, si il puteti gasi AICI. Lista membrilor F.R.R. o puteti gasi tot acolo sau in Acest Link.

 

OK. Sa departajam. Radioamatorii pot fi de receptie sau de emisie-receptie.

Cei care doresc autorizatii de receptie, pot obtine aceasta autorizatie direct de la Federatia Romana de Radioamatorism (nu se mai practica sistemul de pe "vremuri", cand pentru orice hartie trebuia sa dai o multime de examene).

 

Cei care doresc sa obtina autorizatie de emisie-receptie.... Mai recent, conform "Regulamentului serviciului de radiocomunicatii de amator din Romania", desi nu se specifica in mod explicit, nu exista limita de varsta pentru obtinerea unei autorizatii de radioamator de emisie-receptie.

 

Periplul necesar obtinerii unei astfel de autorizatii

 

Pe scurt:

1) examinare in vederea obtinerii unui certificat de radioamator si 2) incheierea formalitatilor pentru obtinerea autorizatiei de emisie-receptie, pe baza certificatului obtinut.

 

Pe lung si cu de-amanuntul band.gif , puteti obtine informatii detaliate din pagina Radioclubului Judetean Arad, YO2KBQ si de asemenea, din pagina Web a Radioclubului Cavalerilor din Sacele, YO6KXP.

 

Acestia au dezvoltat explicatiile ceva mai spartane pe care le puteti obtine consultand urmatoarele izvoare de informare primare:

- Site-ul Web al Federatiei Romane de Radioamatorism

- Site-ul Web al Autoritatii Nationale pentru Reglementare in Comunicatii si Tehnologia Informatiei, sectiunea "Radioamatori"

 

Mentionez aici Site-ul dedicat Radioamatorismului Romanesc si de asemenea, lista radiocluburilor din Romania.

 

Pentru a recep?iona emisiunile celorlal?i radioamatori din lume nu ave?i nevoie dec?t de un receptor capabil s? recep?ioneze emisiunile din benzile radio ?i ?n modurile de lucru specifice radioamatorilor sau numai a unui calculator cu o conexiune la Internet la o vitez? rezonabil?.

 

Radioamatorismul este o activitate care presupune utilizarea spectrului radioelectric incepand de la 137 KHz si terminand cu 250 GHz (da, nu este o eroare!). Mai pe romaneste explicat, cei care practica radioamatorismul vor stabili in mod traditional contacte radio folosind echipamente traditionale de comunicatii radio (statii radio de emisie-receptie). Moda practicarii radioamatorismului "via Internet" a navalit (evident) dupa aparitia Internet-ului, trecand prin faza de acomodare de la inceput, cand s-au inventat modurile de lucru digitale (packet-radio) care foloseau protocoale AX25 si respectiv TCP/IP incapsulat prin AX25. Desi sunt de profesie administrator de retea si nu sunt deloc batran (37 ani), imi permit sa exprim aici o opinie personala: comunicatiile radio trebuie sa ramana RADIO si nu inlocuite de joaca de-a palavragitul prin intermediul softurilor care fac VoIP prin Internet.

 

Ceea ce am exprimat mai sus constituie la ora actuala o disputa intre generatiile mai vechi si cele mai recente de radioamatori. Sa vedem de ce! (si prin asta sper sa intelegeti de ce am comentat atat de mult la acest capitol).

 

Radioamatorii au folosit si inca mai folosesc multe moduri de lucru. Prin mod de lucru se intelege maniera prin care este transmisa (si receptionata) informatia utila catre corespondent. Pentru cei care sunt complet noi in domeniu, trebuie sa inteleaga ca a comunica nu inseamna doar "a vorbi la microfon" ! Nu voi detalia excesiv, e mult de spus pe aceasta tema, dar voi mentiona aici ce e mai important: de 2 secole incoace, cel mai cunoscut mod de transmitere a informatiei la distanta, a fost utilizarea telegrafului prin intermediul alfabetului Morse ( inventat de Samuel F. Morse, prin 1840 ).

Comunicatia intre doua puncte se realizeaza intotdeauna prin folosirea unui PURTATOR de informatie. Purtatorul de informatie traditional al radioamatorilor este reprezentat de UNDA ELECTROMAGNETICA. Transmisia informatiei se poate face fie prin MODULAREA purtatorului fie prin intreruperea acestuia, folosind un cod recunoscut de "interlocutori".

Telegrafia reprezinta o transmisie NEMODULATA a informatiei, obtinuta prin intreruperea purtatoarei (oscilatia electromagnetica produsa de un oscilator), in ritmul unui cod foarte cunoscut si prezentat deja: codul (alfabetul) Morse.

Comunicatia vocala inseamna MODULAREA purtatorului de informatie. Prin MODULARE se intelege amestecul dintre semnalul care trebuie transmis (sa presupunem ca este vocal sau muzical) si purtatorul de informatie. Cele mai cunoscute moduri analogice sunt telegrafia modulata si telefonia. Modurile digitale au aparut tarziu, odata si in paralel cu dezvoltarea retelelor de comunicatii pentru calculatoare. Unul dintre cele mai cunoscute si de data relativ recenta, ar fi PSK31.

 

Totusi, pana acum am discutat doar de transmiterea informatiei folosind un purtator radioelectric de informatie LIBER (unda electromagnetica). LIBER = propagarea purtatorului de informatie prin mediul inconjurator NATURAL (aer, apa, vid cosmic). Daca revenim la paragradul pe care l-am citat, comunicatia poate fi realizata si prin Internet, dar aceasta inseamna ca nu se mai foloseste in mod LIBER purtatorul de informatie, acesta fiind inlocuit cu reteaua in sine, realizata in mod mixt (cabluri din metal, cabluri optice, retlansatoare radio, etc.). Desi Internetul si retelele de calculatoare implica actualmente utilizarea unor echipamente radio, acestea nu fac altceva decat sa inlocuiasca purtatorii traditionali de informatie ai retelelor de calculatoare - respectiv cablurile electrice de date.

 

In concluzie, radioamatorismul adevarat se practica in mod traditional, prin acest lucru intelegand efectuarea unor comunicatii folosind echipamente de radio emisie-receptie (utilizarea undelor electromagnetice liber propagate). Implicarea sistemelor de calcul, a retelelor de date locale si a Internetului poate fi privita doar ca mijloace ajutatoare si in nici un caz ca inlocuitoare a purtatoarei traditionale de informatie - unda electromagnetica LIBER propagata.

 

Astfel, putem folosi Internetul pentru comanda de la distanta a unor echipamente radio traditionale, prin interfete adecvate, sau pentru a inlocui partial purtatoarea traditionala de informatie, pe distante si zone care nu ar putea fi usor acoperite altfel (a se vedea proiectul EchoLink ).

 

O pagina interesanta, care va ofera link-uri spre statii radio care pot fi operate si ascultate prin Internet, puteti vizita la "The DXZone: Online Receivers". De asemenea, puteti asculta folosind softuri asemanatoare WinAmp, statia radio W7DXX .

 

Pentru a putea emite ?n benzile de frecven?e pentru radioamatori trebuie s? ob?ine?i o autoriza?ie ?i un indicativ de emisie de la autorit??ile statului. Desigur, mai exist? ?i varianta de CB (citizen band) pentru care nu ave?i nevoie dec?t de aparatur?.

 

Conceptul de Banda Publica a aparut pentru prima oara in Statele Unite, la nivelul anului 1945, pentru a oferi cetatenilor obisnuiti posibilitatea de a comunica liber, in interes personal, pe distante relativ scurte. Prima oara, a fost alocata portiunea dintre 460 si 470 MHz (banda UHF) - dar, din motive legate de tehnologia acelei perioade, s-a trecut, in 1958, la folosirea benzii de 27 MHz unde scurte (HF). Pentru utilizarea acestei benzi, valabile si in Romania, nu aveti nevoie de vreo autorizatie, ci doar sa va conformati regulamentelor internationale de comunicatii . Comunicatiile CB in Romania au existat si inainte de 1989, dar erau interzise. Incepand cu 1991, o serie de entuziasti s-au grupat in mai multe factiuni, cu timpul, aparand chiar radiocluburi CB - pot exemplifica aici site-ul radioclubului Sfinx 233. Nu in ultimul rand, il mai pot mentiona pe ing. Vasile Grososiu, YO3GON, radioamator fost pasionat CB-ist, actualmente presedintele Asociatiei Salvatorilor Voluntari pentru Situatii de Urgenta. Tot Vasile (cunoscut in CB sub indicativul K2) colaboreaza strans si cu Reteaua Nationala de Urgenta a F.R.R. Intrucat am facut parte din miscarea CB inca de la inceputuri (desi sunt radioamator din 1985!), pot depana multe amintiri frumoase legate de acest subiect.

Alte resurse despre CB puteti gasi pe Internet, o multime. Un site bun poate fi tot The DX Zone - sectiunea CB .

 

In speranta ca cele mentionate de mine vor aduce lamuriri suficiente celor interesati sa devina radioamatori, va urez tuturor un An Nou cat mai bun si prosper, sanatate maxima si o carutza de parale in conturile fiecaruia !

 

Cu respect,

 

ing. Cezar Werner, YO3FHM

E-mail: cezar@netxpert.ro

Web: http://www.netxpert.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ati venit pe forum Dl. Cezar Werner si multumim la fel pentru urarea de inceput de an. Sper ca cu acest debut in forum sa gasim in dvs. persoana care sa ne tina la curent cu noutatile din lumea radioamatorismului si nu numai. Multumim si pentru ca ati avut rabdare sa tastati mesajul de mai sus, o completare utila si cred de mare folos tinerii generatii care doreste sa faca parte mai tarziu din lumea "radioamatorilor".

 

 

P.S.

In primul rand, inceputul acestei fraze provine dintr-un text apartinand site-ului Federatiei Romane de Radioamatorism, si il puteti gasi AICI. Lista membrilor F.R.R. o puteti gasi tot acolo sau in Acest Link.

Stiu, imi cer scuze ca am ezitat sa fac aceasta precizare. Am sa incadrez mesajul in ghilimelele de rigoare, precizand si sursa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In concluzie, radioamatorismul adevarat se practica in mod traditional

De acord.

In plus as vrea sa adaug ca sunt si "asa zisi radioamatori" fara cunostinte de electronica si radio-tehnica care au memorat ca papagalii informatiile cerute la examinare si avand aparatura Yaesu,Icom,etc...se bat cu

"pumnul in piept" ca fiind mari radioamatori,desi nu pot sa deosebeasca un receptor super reactie de

unul super heterodina.

 

Fiind inceput de an va doresc multa sanatate,si indeplinirea tuturor dorintelor.

 

Off topic:

Aduc un omagiu si pe aceasta cale celui care a avut indicativul YO8BAM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 years later...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock