Jump to content
Mihai3

Statie de Lipit

Recommended Posts

Pentru LM317 este suficient sa folosesc cele doua rezistente si condensatorul Cadj (10uF), sau mai trebuie sa folosesc si alte componente cum ar fi o rezistenta care sa asigure un curent minim de sarcina pentru LM317 ?

Avand in vedere ca pentru filtrare se foloseste condensatorul de 1000uF prezent pe placa statiei.

Edited by Mihai3

Am realizat statia de lipit, cu modificarile pe care le-am prezentat in postarile anterioare. Montajul s-a facut pe o bucata de lemn, asa cum e prezentat in poze. Am testat statia si este functionala.

Am descoperit cu ocazia testarii statiei si motivul pentru care montajul anterior mi-a facut probleme, in sensul ca led-ul care notifica alimentarea letconului palpaia la inceputul si la oprirea alimentarii letconului. Am folosit la inceput un LM317 recuperat, si am observat acest fenomen (despre care am vorbit anterior, cu palpairea led-ului rosu). Am scos osciloscopul si l-am conectat pe iesirea lui LM317 si am observat pe ecranul osciloscopului un semnal ciudat, dar din pacate nu am facut poze acestui semnal. Am schimbat LM317 vechi cu unul nou si nu s-a mai observat acest fenomen si am pus din nou osciloscopul pe iesirea lui LM317 si nu am observat nicio problema, iesirea din stabilizator era o "linie" pe ecranul osciloscopului. 

Pozele: https://imgur.com/a/D0hcc

Unde gasesc o carcasa in care sa incapa montajul ? 

Edited by Mihai3

Puteti folosi o cutie de la un alimentator de PC.

@gsabac

Cutia de la alimentatorul de PC e prea mica. Daca se potrivea foloseam direct o astfel de cutie, fara sa mai folosesc bucata aceea de lemn.

PS: As vrea sa va intreb ce parere aveti despre montaj ? 

S-ar putea face modificari, astfel incat montajul sa fie mai OK ?

Edited by Mihai3

Eu am masurat si are 140x150x85 si ochiometric cutia de alimentator este prea mare.

Eu am asamblat ansamblul pentru un letcon termostatat de 50W intr-o

caseta de 120x100x80mm, ca in poza.

Poate ne aratati si ansamblul impreuna cu letconul in functiune.

@gsabac

post-24607-0-01276700-1511690715_thumb.jpg

Edited by gsabac

Transformatorul  cu ce dimensiune de tola este realizat?

Pentru un letcon de 48este suficient un transformator de 60W.

Edited by miron1947

Transformatorul are inaltimea de 10cm si este prea inalt pentru o cutie de sursa de PC. Transformatorul este de 100va, nu am gasit mai mic, tolele au inaltimea de 80 mm si distanta de la un capat la altul de 96mm, iar grosimea pachetului de tole este de 34mm.

Edited by Mihai3

De ce nu-l plasati culcat, cu axa bobinelor orizontala?

Adica asa post-9-0-78380100-1511694358_thumb.jpg

Edited by miron1947

Am sa incerc culcat, dar in acest caz trebuie prins pe unul dintre "peretii" cutiei si nu stiu daca va mai incapea circuitul in carcasa. Dar voi incerca.

Puteti sa-l fixati pe placa cu suruburile care tin tolele, fie cu unele mai lungi fie cu distantiere filetate, sau un profil U.

Edited by miron1947

Am facut cateva masuratori si daca pun transformatorul in carcasa de la sursa de PC, atunci nu mai incape PCB-ul. 

Dupa parerea mea, solutia este o carcasa mai mare.

Dar unde gasesc o astfel de carcasa ?

1)atunci nu mai incape PCB-ul. 

2)Dar unde gasesc o astfel de carcasa ?

1)Nici daca renuntati la aceste post-9-0-94314900-1511697545_thumb.jpg cleme?

2)O construiti, sau o cumparati.

Care sunt dimensiunile de care aveti nevoie?

Edited by miron1947

1. Nu vreau sa aduc modificari transformatorului.

2. Am gasit o cutie de la o sursa care facea parte dintr-un aparat de developat fotografii si se potrivesc in cutie atat transformatorul cat si PCB-ul. 

Edited by Mihai3

In poze se pot vedea atat capacul cat si carcasa.

Vreau sa montez mufa DIN, led-urile si potentiometrul pe una dintre laturile carcasei, pentru ca daca le montez pe capac va fi dificil de scos capacul.

Si capacul are o gaura de la un proiect anterior, deci ma gandesc sa il schimb.

https://imgur.com/a/UVFO8

PS: Cred ca ar fi mai bine daca as folosi doua bucati de cablaj, una pentru panoul frontal, unde se fie mufa DIN, led-urile si potentiometrul si una pentru partea superioara a carcasei.

Edited by Mihai3