Sari la conținut

balansat in nebalansat


Dan57

Postări Recomandate

As fi recunoscator celui care m-ar putea ajuta cu o schema de transformarea unui semnal video balansat intr-un semnal nebalansat. Sistemul este folosit pentru transmiterea semnalelor video pe lini lungi si neecranate. Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca amicul de mai sus se referea la semnal audio balansat. Eu unul nu am auzit de semnal video balansat.

 

P.S. Uneori am impresia ca sunt cativa noi utilizatori aici care pun intrebari de baraj, adica,... cu alte cuvinte, ne ia misto. Dar poate ma insel eu...! :hi:

 

Bafta smoking.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca totusi exista asa ceva.

Cel putin aici http://www.farnell.com/datasheets/330270.pdf spune asa:

 

The unit is a video line corrector and active balun converting

a balanced (twisted-pair) video signal to unbalanced (coax) video

signal and will compensate for signal losses in twisted pair cable so

that high quality pictures may be transmitted over long distances. ,

 

adica tocmai ce spunea domnul mai sus, ca se folosesc pentru transmisii video la distante mari.

Editat de SIG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca amicul de mai sus se referea la semnal audio balansat. Eu unul nu am auzit de semnal video balansat.

 

P.S. Uneori am impresia ca sunt cativa noi utilizatori aici care pun intrebari de baraj, adica,... cu alte cuvinte, ne ia misto. Dar poate ma insel eu...! :hi:

 

Bafta smoking.gif

Interesant raspuns, instalatia video este un produs USA care transmite semnal video la distanta (peste 50m) catre niste monitoare dar pe care nu le pot scoate din functiune caci nu am cum le inlocui fiind critica prezenta lor. Ele au acest montaj care este putin stufos dar neaccesibil. As vrea sa inlocuiesc aceste monitoare dar...nu am cum si nici documentatie nu am.

P.S. "Amicul" stie ce spune si stie sa faca diferenta dintre un semnal audio si unul video si nu ia pe nimeni la misto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar din ce montaj obtineti video balansat?

Montajele sunt...niste asa zise calculatoare sau mai bine spus automate sau cel mai bine zis, niste "cuti negre" care isi fac treaba dar in care nu poti umbla caci softul este in Prom-uri si...integrate dedicate si gata... ies din placa de baza manunchurile de fire ce duc direct la monitoare'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O schema nu v-ar ajuta foarte mult deoarece implementarea sa practica necesita niste cunostinte solide de proiectare PCB. In plus, pana la gasirea solutiei PCB optime, e nevoie de cateva prototipuri, ceea ce inseamna bani. Acesti bani s-ar putea investi (mult mai putini) in achizitionarea unui dispozitiv de conversie BAL/UNBAL semnal video (a se vedea exemplu dat de utilizatorul @SIG mai sus).

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci sunt 2 fire intr-o tresa?Sau este vorba doar de semnal de joasa impedanta(2fire)?Puteti atasa o poza cu cablul care ajunge in monitor?

sunt opt fire intr-o tresa: csync +, csync -, red+, red-, grn+, grn-, blu+, blu-, shield

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O schema nu v-ar ajuta foarte mult deoarece implementarea sa practica necesita niste cunostinte solide de proiectare PCB. In plus, pana la gasirea solutiei PCB optime, e nevoie de cateva prototipuri, ceea ce inseamna bani. Acesti bani s-ar putea investi (mult mai putini) in achizitionarea unui dispozitiv de conversie BAL/UNBAL semnal video (a se vedea exemplu dat de utilizatorul @SIG mai sus).

 

Numai Bine

Nu ar fi problema proiectarii dar probabil daca varianta cu adaptorul va da rezultate s-ar rezolva problema mai rapid si chiar mai simplu. Sper sa pot incerca saptamana viitoare varianta cu adaptorul bal/unbal si daca va fi OK am sa va anunt. Oricum multumesc pentru sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock