Sari la conținut

sursa reglabila

Postări Recomandate

da merge foarte bine dar degeaba daca am am amperi mari in transformator si ia mai mult de 2,67 nu imi da dar sa schimb azi acea rezistenta si sa vad cum se schimba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

• Răspunsuri 182
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca aveti nevoie si de 2mA limitare,puteti monta un intrerupator care sa scoata din circuit una dintre rezistentele(0,47) montate in paralel,pentru domeniul de limitare 2mA -2A.

Editat de miron1947
Link spre comentariu

nu voi avea nevoie...sau cine stie , inca o data multumesc mult si inca o data >SCHEMA MERGE FOARTE BINE<

am mai atasat la ea niste picoruse defapt cunt niste "furtunele" loate dintrun cd-rom care fereste unitatea optica de socuri.....>>>>poze finale

post-2611-1250902652_thumb.jpg

post-2611-1250902685_thumb.jpg

post-2611-1250902704_thumb.jpg

post-2611-1250902732_thumb.jpg

Editat de trax
Link spre comentariu

Felicitari pentru realizare, dar... as avea o intrebare, referitoare la modul cum ati masurat curentul limitat cu multimetrul din imaginile de mai sus.

Mi se pare mie sau ati scurtcircuitat iesirea stabilizatorului (postul nr.66)? Nu ati conectat nicio sarcina la iesirea stabilizatorului sau a sursei reglabile ?

Link spre comentariu

nu deoarece stiu ca are in inetrior o siguranta pe post de consumator[pana in 200mA] iar la amperaj mare pana in 20A are un strap mai gros...nu vad logica asa miar trebui un bec de 12v pe halogen de 200w ca sa vad cat trage becul?? altfel nu le mai creeau cu acel strap....da poate nu o fi ca mine

Link spre comentariu

Am realizat si eu acea schema, mult prea stufoasa, pentru ce stie sa faca; a functionat fara probleme din prima, dar am facut-o doar pentru ca nu am gasit o schema pe tranzistoare, 5 la numar, care scotea 1.5 - 30 V / 5 A, fara probleme si complicatii inutile.

Link spre comentariu

nu mi se pare stufoasa am facut scheme si mai mari la liceu si un televizor daca fac nu mi se pare ca e stufos pentru ca sunt obijnuit si imi place...am rabdare multa

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock