Sari la conținut

Spiru Haret - ilegalitate sau metehnele MEC-ului ?


SIG

Postări Recomandate

Mai urmeaza sa-si dea cu parerea Regele Cioaba, Dan Diaconescu (si ala cu Almahelele nu -mi aduc aminte numele lui)

dupa parerea mea ARACIS nu-si are rostul, Ministerul Educatiei trebuia sa se ocupe de asta de la inceput si pana la sfarsit.

E clar ca tot sistemul politic e putred in Romania se sus pana jos, si nu e noutate, dar calitatea invatamantului e o problema care exista si se pare ca afost tolerata pentru prea mult timp.

Era o sansa (mica) sa schimbe ceva acum ca s-a clatinat un pic barca asta cu universitatile private, dar evident ca a suparat multe persoane importante asa ca va fi bagata sub pres pana data viitoare cand va fi scoasa ca sa fie bagata din nou spre marea mirare a oamenilor normali.

RR

 

PS

Mi-am adus aminte numele prostovanului ala: Marean Vanghelie.

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 78
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Se vehicula printre discutiile de aici ideea de a sustine din nou examenele de licenta de catre absolventii de la SH.

Dar ce ne facem, ca acreditari si autorizari lipsa sunt si la stat.

Ia sa vedem ce situatie stralucita avem la stat:

 

Nu doar unele facultăţile particulare funcţionează fără acte ?n regulă. Sunt peste 600 de programe de licenţă ale universităţilor de stat care nu ?ndeplinesc toate condiţiile impuse de Agenţia Rom?nă de Asigurare a Calităţii ?n ?nvăţămantul Superior. Unele funcţionează doar cu autorizaţie, altele au fost acreditate, ?nsă nu şi-au mai depus dosarul de reevaluare la ARACIS o dată la cinci ani, aşa cum prevede legea.

P?nă ?n prezent, doar 20 de universităţi de stat şi-au depus dosarul de reevaluare la ARACIS.

Problemele sunt multiple. De exemplu, o parte dintre universităţi sunt autorizate, dar neacreditate. Acestea nu şi-au depus dosarul de acreditare la ARACIS, deşi au avut cel puţin trei promoţii necesare pentru a face asta. ?n această situaţie sunt 67 de universităţi din ţară, cu peste 250 de programe de licenţă la zi. Printre acestea se numără Universitatea din Oradea, cu 20 de specializări, Universitatea Babeş-Bolyai, din Cluj, cu 14 specializări şi Universitatea din Craiova, cu 13 specializări.

O altă categorie o reprezintă universităţile tot autorizate, dar neacreditate, dar care au programe de studii la frecvenţă redusă sau la ID. ?n această situaţie sunt aproximativ 50 de universităţi din ţară, cu peste 200 de programe de licenţă. Vorbim de Universitatea din Bucureşti, cu 14 specializări, Universitatea Ovidius din Constanţa, cu 2 specializări şi Universitatea din Iaşi, cu 9 specializări.

?n a treia categorie intră universităţile care au autorizaţie, unele chiar dinainte de 1989, altele din 2000, dar care nu şi-au mai depus dosarul de reevaluare la ARACIS odată la 5 ani, aşa cum prevede legea. ?n această situaţie se află peste 40 de universităţi şi mai bine de 200 de programe de licenţă.

 

 

 

http://www.realitatea.net/600-de-programe-...eme_572047.html

 

Eu zic sa dea din nou examen de licenta toti absolventii din Romania care au terminat dupa '95 incepand, cam de atunci s-a imputit treaba prin Romania.Sunteti de acord ?

Editat de SIG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa dea din nou examen de licenta toti absolventii din Romania care au terminat dupa '95 incepand, cam de atunci s-a imputit treaba prin Romania.Sunteti de acord ?

 

Eu da, dar nu cred ca intereseaza pe nimeni parerea mea. De cand a devenit predominant (si) in invatamant "ochiul dracului" (banul, adica), lucrurile merg constant in jos. Poate RR, de la distanta, vede lucrurile altfel, eu insa ii dau dreptate lui Bogdan Ardelean, e mai aproape de realitate (asta de aici, care ne ocupa tot timpul).

Imi permit un comentariu asupra aprecierii lui RR cum ca "patriotismul nu tine de foame" (singurul punct slab, dupa parerea mea, dintre toate afirmatiile sale - faptul ca imi sugera sa fac o facultate mi s-a parut natural, avand in vedere exprimarea mea precara in limba romana).

Deci, o lista (scurta) cu notiuni care nu tin de foame:

- onoare, cinste, cultura, spirit civic, educatie (primita sau predata). Daca nu tin de foame, ne putem lipsi de ele. Burta plina si familia mea in siguranta, asta e tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate m-am uitat peste un test grila la limba engleza, examen ce se sustine anul I sem. 2 la Spiru Haret.

Excluzand teoria ca toti isi cumpara examenele, din cauza ca nu poate fi adevarat,va las pe voi sa va incercati cunostintele de limba engleza, si nu numai, si ce rezultat ati obtine in urma testului.

In documentul de mai jos sunt totalitatea intrebarilor posibile ce s-au dat anul trecut.Anul acesta am vazut ca nu s-a mai afisat lista intrebarilor posibile, sau nu am gasit eu. (afisarea intrebarilor posibile poate sa contravina unor norme ?)

O fi "piece of cake"? O fi greu? La alte facultati credeti ca sunt intrebari/teste mai grele ?

Engleza_2___grile.pdf

Editat de SIG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Well, well, well... mai sa fie. Ce avem noi aici ?

Ia sa vedem:

 

Mai mulţi oficiali din Ministerul Educaţiei, dar şi şefii unor universităţi de stat sunt suspectaţi de implicare ?ntr-o reţea de falsificatori de diplome de licenţă. Valoarea prejudiciului se ridică la 45 de milioane de euro.

In martie 2009, DGIPI a sesizat Parchetul Judecătoriei Sectorului 4 ?n legătură cu eliberarea a 15.000 de diplome de licenţă, de către mai multe universităţi de stat, unor studenţi la facultăţi neacredite.

Dosarul a ajuns pe masa procurorilor DNA.

Este vorba de două facultăţi din Alexandria, "Alexandru Ghica" şi "Europa Ecor", care, din 2006, au intrat ?n procedura de lichidare, nefiind acreditate.

Rectorii universităţilor, ?mpreună cu mai mulţi complici, au fabricat, pe bandă rulantă, dosarele de absolvire ale unor studenţi. Ulterior, prin intermediul relaţiilor pe care cei doi le aveau, dar şi al colegilor de catedră, ?n schimbul unor sume de ordinul miilor de euro, complicii au cumpărat licenţe at?t de la universităţi de stat, c?t şi de la universităţi particulare acreditate.

Pentru fiecare diplomă, studenţii plăteau 3-4.000 de euro. ?n cazul ?n care nu doreau să participe la examene, studenţii plăteau ?n plus ?ncă 500 de euro şi asta pentru a permite altor persoane, dintr-o listă aleasă, să susţină examenul ?n locul lor.

 

sursa

 

Pana la urma se adevereste, conform proverbului " hotul striga hotii.", ca putregaiul e la minister, de sus pana jos, nu la Spiru Haret. (ca s-o fi contaminat si Spiru Haret in ale smecheritului si asta e posibil.)

Editat de SIG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Universitatea Spiru Haret a c?ştigat procesul cu Ministerul Educaţiei. Instituţia de ?nvăţăm?nt a primit dreptul a organiza admitere pentru anul universitar 2009-2010, dar numai la specializările acreditate sau autorizate să funcţioneze.

De asemenea, instanţa a obligat Guvernul la plata 7.500 de lei cheltuieli de judecată.

http://www.realitatea.net/universitatea-sp...nta_589042.html

 

Ma intereseaza mai mult ultima idee, plata cheltuielilor de judecata.

Daca d-na Andronescu este intr-adevar atat de serioasa pe cat se declara (citez: dascalii mei nu m-ar ierta niciodata ), coroborat cu raspunderea ministeriala care ar trebui si aplicata, nu doar enuntata cu emfaza in campaniile electorale, atunci dumneaei ar trebui sa achite cei 7.500 RON din buzunarul propriu (eventual si cu consilierii dansei in solidar daca doreste). Daca aceste cheltuieli de judecata se platesc din buget, si se vor plati din buget ca si multe alte penalizari si cheltuieli de judecata date de CEDO statului roman, atunci nu ma mir ca isi bat joc de noi politicienii, cu idei si experimente tampite, ale caror efecte nefaste le induram doar noi, iar pe ei ii doare in c*r, nesuportand nici o consecinta.

Editat de SIG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca nu mai are rost vreun comentariu http://www.adevarul.ro/articole/bondrea-fa...-gheorghiu.html

Bogdane, sistemul de invatamant e putred din cauza ministrilor care s-au perindat , au experimentat dupa cat habar n-au avut si cata imoralitate a incaput si incape in ei.

Tu de exemplu, poti sa spui ca iti cresti copilul langa tine si dupa cativa ani te sperii de ce-ai crescut langa tine ?

Spiru Haret este unul din fiii Ministerului Invatamantului. Daca un copil este rau, de vina sunt parintii. Deci MEC-ul este mult mai vinovat de ce a facut Spiru Haret.

In plus, in ultimul post am spus ca daca d-na Andronescu va plati din buzunarul dansei cei 7.500 RON cheltuieli de judecata, intr-unul din procesele pierdute cu Spiru Haret, atunci am putea spune ca se misca ceva inspre bine si sa continuam. (sau ti se pare normal sa platim noi? din buget adica.)

Altfel, imi pare totul o mascarada de prost gust ce a ajuns invatamantul romanesc.

Nu am vrut sa mai postez si ce spune Basescu. Poate merita totusi citit:

http://www.realitatea.net/traian-basescu--...ret_592172.html

Editat de SIG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Rom?nia nu reuşeşte nici ?n acest an să intre ?n top 200 mondial al instituţiilor de ?nvăţăm?nt superior.

Ce sau cine a impiedicat MEC-ul sa creeze climatul existential al unor universitati de stat sau private de recunoastere internationala? Insa MEC-ul nu are timp de asa ceva. E prea preocupat sa ia gatul lui Spiru Haret, asa cum justitia romana infunda la ani grei de puscarie pe unu' de-a furat o paine si lasa necondamnati tunari de milioane de EURO. (ambele institutii ocupandu-se deci doar de gainarii)

Editat de SIG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sig,

ca sa-ti dai seama cam cat de "bine" e facut clasamentul asta o sa-ti spun numai ca terminand facultatea de electrotehnica in Romania, si avand diploma de licenta mi se considera ca si cand as avea master in Irlanda. Astea sunt criteriile irlandezilor nu le-am facut eu. Deci nu m-as grabii sa arat cu degetul invatamantul universitar din Romania. Sunt destui romani care lucreaza in cercetare in Europa si au facut scoala in Romania (nu mai vorbesc de cei care lucreaza in domeniul privat) cei instruiti in universtitaile din Romania sunt la mare cautare si sunt respectati.

RR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezolva Boc si problema aceasta,acum ca nu mai este incompetenta de Antonescu.

Asa de incapabil cum il considerati, Boc a propus o ierarhizare a universitatilor Romanesti, sa aiba un reper de clasament cei ce vor sa devina studenti. Mai multe despre acest lucru aici.

Bogdan spunea intr-o interventie ca e suparat pe Spiru Haret pentru ca toate institutiile publice sunt ticsite de persoane ce au terminat la Spiru Haret. Eu zic ca el ar trebui sa fie suparat pe sistemul bolnav, care permite sa se angajeze in sistemul public pe baza de Pile Cunostinte Relatii, si nu pe criterii de competenta, examen. Daca el a facut o facultate mai serioasa decat Spiru Haret, teoretic exista premiza sa ia un post la care se da examen, fata de unul ce a terminat la SH. Insa nu e suficient. Mai trebuie sa si invete. Numele unei facultati nu substituie lipsa de cunostinte sau capacitate a unui absolvent. Deci te poti astepta ca un student harnic de la SH sa ia, prin concurs, fata unuia lenes de la o facultate mai emblematica.

 

 

Sig,

ca sa-ti dai seama cam cat de "bine" e facut clasamentul asta o sa-ti spun numai ca terminand facultatea de electrotehnica in Romania, si avand diploma de licenta mi se considera ca si cand as avea master in Irlanda. Astea sunt criteriile irlandezilor nu le-am facut eu. Deci nu m-as grabii sa arat cu degetul invatamantul universitar din Romania. Sunt destui romani care lucreaza in cercetare in Europa si au facut scoala in Romania (nu mai vorbesc de cei care lucreaza in domeniul privat) cei instruiti in universtitaile din Romania sunt la mare cautare si sunt respectati.

RR

roadrunner,

nu confunda calitatea invatamantului de pe vremea lui Ceausescu cu ce se invata acum in ROmania. Intreaba-i pe irlandezi daca recunosc diplomele emise acum de facultatea unde ai terminat tu. Ca le-au recunoscut cele de pe vremea lui Ceausescu, printre care si pe a ta cred, asta e altceva.

Editat de SIG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sig,

 

cei mai multi dintre inginerii romani de aici au terminat facultatea dupa revolutie (pe mine m-a prins in anul 2)

diplomele sunt recunoscute la fel indiferent unde ai terminat. Eu nu vorbeam neparat de diplome eu ma refeream la calitatea lor ca ingineri (profesori, cercetatori, medici)

evident e mult mai complicat sa echivalezi o diploma de medicina, cu ingineria e mai simplu ca matematica si fizica sunt cam la fel (numai ca in Ro sunt predate la un nivel mult mai sus)

RR

 

PS, Acum sunt si mai usor de recunoscut diplomele sub legile europene, inainte de 2007 era mai greu. Dar ca sa fi angajat aici trebuie sa stii despre ce vorbesti, ca pana la urma asta-i intereseaza, sa faca bani cu tine (evident trebuie sa ai si diploma, conditie necesara dar nu e suficienta)

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock