Sari la conținut

Spiru Haret - ilegalitate sau metehnele MEC-ului ?

SIG
 Share

Postări Recomandate

Probabil stiti cu totii atacul MEC-ului fata de universitatea Spiru Haret.

Ce nu imi este insa mie clar este bruscul interes pentru calitatea invatamantului universitar romanesc.

Universitatea clameaza o lege din 2002, in baza careia a functionat, si ei sustin ca sunt in legalitate.

Unde a fost pana acum MEC-ul? De ce a permis functionarea acestei universitati atatia ani daca acum sunt atat de vehementi impotriva modului cum functioneaza aceasta universitate?

Nu sunt cumva niste interese ascunse ? (stim bine ce poate PSD-ul in materie de smecherii, dar sa nu o luam de la inceput pe varianta politica. O lasam spre final bomb.gif )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

• Răspunsuri 78
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

(stim bine ce poate PSD-ul in materie de smecherii, dar sa nu o luam de la inceput pe varianta politica.

Nici mai tarziu,opiniile trebuie sa fie cat de cat obiective,nu viciate de pasiuni politice.

Link spre comentariu

Nici mai tarziu,opiniile trebuie sa fie cat de cat obiective,nu viciate de pasiuni politice.

Cred ca SIG s-a referit la polica lor, nu a noastra. Oricum, toate guvernele din '90 incoace s-au straduit sa puna cel mai prost ministru la Invatamant, parca era concurs. Exceptie face, poate, Marga, dar ala a stat putin.

L.E. PSD-ul este de departe cel mai longeviv la putere, mi se pare corect ca sa fie luat ca reper.

Editat de betamax
Link spre comentariu

Da,dar din `92,au fost la guvernare si CDR si DA si PNL,asa ca nu ar fi corect sa atribuim aceasta problema doar PSD-ului,dar nici sa-l excludem.

Universitatea Spiru Haret este acreditata prin legea 443/2002.

Nu era CDR,DA sau PNL atunci la guvernare, era tocmai PSD-ul,care prin ministrul delegat vrea acum sa o faca praf. Why ? (repet, nu vreau sa o luam pe tenta politica nici eu)

Editat de SIG
Link spre comentariu

Universitatea Spiru Haret este acreditata prin legea 443/2002.

Dar, daca am inteles bine,este vorba de diplome eliberate pentru discipline pentru care nu are acreditare,daca gresesc,corectati-ma.

Link spre comentariu

Simbata, 15 octombrie, la Sighet

S-a deschis anul universitar 2005-2006 la Centrul Universitatii "Spiru Haret"

In acest an s-au inscris 500 de studenti la cele 14 facultati

Simbata, 15 octombrie, in sala de spectacole "Viorel Costin" a Casei de Cultura din Sighetu Marmatiei, a avut loc deschiderea festiva a anului universitar 2005-2006 al Centrului Teritorial al Universitatii "Spiru Haret" din Bucuresti. In cei trei ani de cind functioneaza in municipiul Sighetu Marmatiei, centrul a ajuns sa-si mareasca de zece ori numarul celor inscrisi. Daca in 2002, acesta numara 136 de studenti, in anul 2005, numarul studentilor - cu cei peste 500 inscrisi in acest an - intrece 1.300 la cele 14 facultati, printre care Drept, Management financiar-contabil, Finante-Banci, Limba si literatura rom?na si straina, Istorie, Geografie, Filosofie, Jurnalism, Relatii internationale, Studii europene, Muzica si, ca noutate, Educatie fizica si sport. Si tot ca noutate, incepind din anul universitar 2005-2006, studentii - provenind din judetele Maramures, Satu Mare si Bistrita - isi vor putea sustine examenele si on-line.

La deschiderea oficiala, alaturi de directorii prof. Eugenia Godja si prof. Ioan Berci, a participat si decanul Facultatii de Limba si Literatura Straina, prof. univ. dr. Feodor Chirila. Pe linga prezentari si discursuri tipice unui astfel de eveniment, deschiderea oficiala a anului universitar 2005-2006 a avut parte si de un spectacol de muzica populara maramureseana, sustinut de grupul "Marmatia".

http://www.informatia-zilei.ro/BM/bm/17.10.05/cultura.htm

Deci in Sighetul Marmatiei de exemplu Spiru Haret functioneaza din 2002. Deci PSD-ul i-a dat acreditare.

Acum tot ei, prin d-na Andronescu, trec aceasta facultate din Sighetul Marmatiei pe lista facultatilor/centrelor care functioneaza ilegal.

Exemplul de mai sus este exemplificativ pentru toate centrele teritoriale, care s-au deschis in mandatul PSD-ist.

Daca urmariti evolutia lucrurilor veti vedea insa ca dorinta d-nei Andronescu de a face curatenie intampina acum dezacordul colegilor de partid, inclusiv a lui Geoana. Deci tot la politica ajungem, vrem nu vrem.

Dar mai presus de orice, recunosc ca o diploma obtinuta prin invatamant la distanta, indiferen poate de facultate, nu se poate compara cu o alta obtinuta la zi.

Totusi, ma amuza afirmatia pompoasa a MEC-ului care spunea initial ca diplomele de la SH nu le vor recunoaste.

Intreb si eu : Cu ce ne-a ajutat pe noi astia cu diplome de Iasi, Timisoara, Cluj sau Bucuresti MEC-ul in a razbi in viata ? Nu tot legea junglei a fost singura care a guvernat ? Daca ai avut pile ai intrat la un job mai bunicel, altfel te mancau paduchii. Deci mai presus de diploma e omul,cat e de descurcaret,destept sau motivat.

Editat de SIG
Link spre comentariu

De pe site-ul Realitatea.

"Am cerut Universităţii să intre ?n limitele legalităţii. Am avansat pentru toţi cei care se află ?n această situaţie, să fi parcurs un program de studii care nu a fost validat legal, am avansat o propunere. Această propunere o vom discuta ?n următoarele zile şi vom ieşi public cu decizia. Propunerea a fost să le dăm un răgaz de cinci ani ?n care să intre ?n legalitate", a adăugat Andronescu.

"Consider că universitatea (Spiru Haret - n. red.) trebuie să răspundă acuma ?n faţa propriilor absolvenţi pentru diplomele pe care le-a oferit, pentru că o diplomă nu reprezintă o atestare a unei iluzii, ci ar trebui să reprezinte atestarea competenţelor pe care absolventul le-a căpătat ?n timpul anilor de studiu"

Editat de miron1947
Link spre comentariu

Dpe ste-ul Realitatea.

"Am cerut Universităţii să intre ?n limitele legalităţii. Am avansat pentru toţi cei care se află ?n această situaţie, să fi parcurs un program de studii care nu a fost validat legal, am avansat o propunere. Această propunere o vom discuta ?n următoarele zile şi vom ieşi public cu decizia. Propunerea a fost să le dăm un răgaz de cinci ani ?n care să intre ?n legalitate", a adăugat Andronescu.

"Consider că universitatea (Spiru Haret - n. red.) trebuie să răspundă acuma ?n faţa propriilor absolvenţi pentru diplomele pe care le-a oferit, pentru că o diplomă nu reprezintă o atestare a unei iluzii, ci ar trebui să reprezinte atestarea competenţelor pe care absolventul le-a căpătat ?n timpul anilor de studiu"

Sa va dau un exemplu concludent, zic eu : am avut o colega de serviciu absolventa a unei facultati de stat si posesoarea unei diplome de inginer electronist (!) care nu stia cate terminale are un tranzistor, iar de tiristor (nu ma refer la userul cu acelasi nume) nu auzise niciodata. Fata lucra la casierie si se plangea ce greu o ducem noi, astia cu studii superioare. Cat de superioare erau, am aratat mai sus. Dar ideea era ca avea diploma eliberata de o institutie de stat, acreditata prin definitie. Cum comentati " o diplomă nu reprezintă o atestare a unei iluzii, ci ar trebui să reprezinte atestarea competenţelor pe care absolventul le-a căpătat ?n timpul anilor de studiu" ?

Link spre comentariu

absolventa a unei facultati de stat si posesoarea unei diplome de inginer electronist (!) care nu stia cate terminale are un tranzistor,

Eu am avut un coleg care nu intelegea cum stabilizeaza dioda zener si tot cu diploma de stat(absolvita inainte de `89),daca in institutii acreditate apar asemenea anomalii,dar in cele neacreditate in domeniu.

Link spre comentariu

Eu am avut un coleg care nu intelegea cum stabilizeaza dioda zener si tot cu diploma de stat(absolvita inainte de `89),daca in institutii acreditate apar asemenea anomalii,dar in cele neacreditate in domeniu.

Cu alte cuvinte, no comment.

Link spre comentariu

no comment.

Eu " comment.",daca soliciti ajutorul unui medic cu diploma de stat si acesta este incompetent,veti apela la cineva fara diploma de stat pentru servicii medicale?

Editat de miron1947
Link spre comentariu

Eu " comment.",daca soliciti ajutorul unui medic cu diploma de stat si acesta este incompetent,veti apela la cineva fara diploma de stat pentru servicii medicale?

Nu, apelez la un alt medic, competent. Problema e ca incompetentii nu pot fi eliminati si, vorba Parazitilor," sunt multi ai dreacu' / Si n-au nici o boala" . Vreau sa cred ca discutia de aici nu 100% sterila, macar invatam sa evitam prostia, chiar daca adesea n-ai cum.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock