Sari la conținut

Omul pe luna,sau film SF ?


miron1947

Postări Recomandate

Greu de spus ce s-a intamplat atunci.

Postul BBC relatează că din cauza emoţiei Neil Armstrong a uitat să folosească un articol nehotăr?t. O arată o analiză făcută de lingvişti, potrivit căreia astronautul ar fi trebuit să spună un pas mic pentru ,,UN om", şi nu pentru ,,OM". Chiar dacă fraza rezultată nu era tocmai corectă din punct de vedere gramatical, ea s-a impus ?n istorie prin ritm, intonaţie şi pronunţie, arăt?nd că astronautul a fost spontan şi nu avea un discurs pregătit de NASA sau Casa Albă.

http://www.realitatea.net/prima-fraza-rost...ala_531917.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greu de spus ce s-a intamplat atunci.

Postul BBC relatează că din cauza emoţiei Neil Armstrong a uitat să folosească un articol nehotăr?t. O arată o analiză făcută de lingvişti, potrivit căreia astronautul ar fi trebuit să spună un pas mic pentru ,,UN om", şi nu pentru ,,OM". Chiar dacă fraza rezultată nu era tocmai corectă din punct de vedere gramatical, ea s-a impus ?n istorie prin ritm, intonaţie şi pronunţie, arăt?nd că astronautul a fost spontan şi nu avea un discurs pregătit de NASA sau Casa Albă.

http://www.realitatea.net/prima-fraza-rost...ala_531917.html

 

Nu cunosc exprimarea exacta in engleza, dar daca traducerea este corecta mie mi se pare OK. Cand Armstrong a spus "un pas mic pentru om..." era de fapt reprezentantul omenirii, deci cand spune "OM" nu se refera la persoana lui, ci la umanitate. QED. Chiar si scoasa din context, exprimarea nu contine greseli gramaticale, sunt doar mici diferente de sens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

QED ? Daca ar fi sa inlocuim in text cuvantul "om" cu "umanitate" atunci suna asa:

"Un pas mic pentru umanitate, un salt mare pentru omenire".

Nu suna bine deloc.

Armstrong a folosit cuvantul "pas" in sens propriu, chiar atunci si facea primul pas pe Luna, si cuvantul "om" ca fiinta.

Batalia intrepretarii "man" sau "a man" starneste si astazi controverse.

Ideea de baza care se desprinde din analiza celor spuse de Armstrong este ca ar fi fost un discurs spontan, neregizat.

Datorita acestui aspect se intareste si mai tare confuzia legata de aselenizarea din 1969. (trucaj sau realitate?)

post-5-1247899495_thumb.jpg

Editat de SIG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(trucaj sau realitate?)

A.Funny.Thing.Happened.On.The.Way.To.The.Moon vedeti acest film.

P.S.

Daca nu-l aveti,va pot ajuta,inclusiv cu subtitrare.Este documentar,nu este film artistic.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

QED ? Daca ar fi sa inlocuim in text cuvantul "om" cu "umanitate" atunci suna asa:

"Un pas mic pentru umanitate, un salt mare pentru omenire".

Nu suna bine deloc.

Armstrong a folosit cuvantul "pas" in sens propriu, chiar atunci si facea primul pas pe Luna, si cuvantul "om" ca fiinta.

Batalia intrepretarii "man" sau "a man" starneste si astazi controverse.

Ideea de baza care se desprinde din analiza celor spuse de Armstrong este ca ar fi fost un discurs spontan, neregizat.

Datorita acestui aspect se intareste si mai tare confuzia legata de aselenizarea din 1969. (trucaj sau realitate?)

 

OK, ma dau batut. Dar in mod sigur fraza a fost elaborata (ca sa ma exprim pretios) mai inainte si probabil gresit redata in momentul cel mare. Dar tot nu vad de ce se face atata caz pe tema asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar tot nu vad de ce se face atata caz pe tema asta.

Dl. Sig aduce acest fapt ca argument pentru a proba aselenizarea unui echipaj uman.Eu pana acum m-am convins de contrariu.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dl. Sig aduce acest fapt ca argument pentru a proba aselenizarea unui echipaj uman.Eu pana acum m-am convins de contrariu.

 

Eu inca nu. Rusul i-ar fi combatut imediat, avea mijloace de observare suficiente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar foarte interesanta remarca lui betamax.

Nu am retinut in cautarile mele pe net despre aselenizarea americanilor argumente rusesti cum ca e fake .

Stiti bine ca in anii '60 - '70 nu ar fi scapat rusii ocazia de a-i discredita pe americani.

In concluzie, de ca au tacut si nu au demontat rusii "regia" celor de la NASA ?

Editat de SIG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O explicatie la tacerea rusilor referitor la acest aspect este prezentata in acel film ?

In acest caz am sa ma uit la el si revin in continuare cu pareri/presupuneri personale.

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Credeti posibila supravietuirea dupa traversarea centurilor Van Allen intr-o incinta de aluminiu?

 

Se pare ca centurile Van Allen pot fi ocolite. Si chiar daca nu ar putea fi, capsula metalica ar atenua mult intensitatea acestor radiatii formate din particule cu sarcina electrica. Pe de alta parte, mi se pare relativ simplu ca respectiva capsula sa-si creeze propriul camp magnetic care sa devieze particulele de energie mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

capsula metalica ar atenua mult intensitatea acestor radiatii formate din particule cu sarcina electrica.

Eu am indoieli in capacitatea de protectie a unui invelis de aluminiu,ceva mai gros ca o doza de bere.

Pe de alta parte, mi se pare relativ simplu ca respectiva capsula sa-si creeze propriul camp magnetic care sa devieze particulele de energie mare.

Poate nu este asa simplu,daca n-au folosit-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock