Sari la conținut

Postări Recomandate

Cand e luminat , 68 ohmi

Daca acesta este valoarea luminat de bec,problema este la tranzistor,avand in vedere si faptul ca trebuit sa reduceti curentul de baza prin marirea rezistentei la 1M.Vedeti ce beta are tranzistorul.

Curentul nominal de functionare a releului este aprox.35mA.

O alta explicatie ,poate fi ca Dvs.asa cum scrie donpetru,folositi un releu care anclanseaza la un curent mai mic de 55mA,cum scrie in schema.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca este in clasa A,totusi,cu 68 ohmi la iluminarea becului,chiar cu rezistentele din schema ar trebui sa blocheze.Puteti masura ce tensiune aveti pe baza,cu LDR-ul iluminat si valorile rezistentelor din schema?

P.S.

Puteti atasa o poza cu circuitul(fata plantata/placata)?

Editat de miron1947
Link spre comentariu

Va recomand sa incercati montajul si cu un tranzistor care are factorul de amplificare in curent (beta) mai mare de 500. Am vazut ca cel montat de dvs. are 221, ceea ce pentru astfel de montaje si tinand cont si de valoarea rezistentelor din baza, factorul beta este cam mic. Asadar, incercati montajul si cu un exemplar de tranzistor care are beta cel putin 500.

Numai Bine

Link spre comentariu

un tranzistor care are factorul de amplificare in curent (beta) mai mare de 500.

Daca nu blocheaza la 150uA(cazul cu potentiometrul la maxim)cu beta 221?

LED - urile se aprind amandoua
Editat de miron1947
Link spre comentariu

Parerea mea e ca rezistentele din baza sunt devina impreuna cu LDR-ul/////// unsure.gif

E un montaj simplu care se bazeaza pe o regula simpla - pe care am invat-o la cursul de electronica si am aplicat-o si cu alta ocazie.

Ca sa asiguram blocarea lui Q1, raportul rezistentelor din baza sa, adica R1+PR1 /LDR =>20 (am presupus alimentare la 12Vcc, asa cum trebuie). Cu valorile din schema, LDR=4K cand este iluminat si nu 1M asa cum a ales Mihai. Ai putea alege un LDR de 5K sau 10K sau ai putea recalcula val. rez. cu regula spusa de mine impunand LDR=1M.

Toate cele bune :hi:

Editat de titi
Link spre comentariu

Cu valorile din schema, LDR=4K cand este iluminat si nu 1M asa cum a ales Mihai.

Nu a ales,a masurat,cred ca n-ati citit tot tpicul cu atentie.

Cand e luminat , 68 ohmi , cand e in intuneric , atunci afiseaza 1 la setarea pe 2000 K ohmi .
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock