Sari la conținut

Difuzore M.N.C.


MCDragoos

Postări Recomandate

CAESAR - este seria de difuzoare de la M.N.C. destinata in special realizarii satelitilor incintelor acustice din sistemele Home Theatre.

SUNFLOWER - este seria de difuzoare de la M.N.C. destinata realizarii de incinte acustice tip subwoofer pentru mediul AUTO.

 

Din punct de vedere calitativ difuzoarele produse de firma M.N.C. se situeaza undeva de la calitate medie in sus. Spre exemplu, difuzoarele din membrana de kevlar (seria SUNFLOWER), reprezinta o solutie mult mai calitativa decat concurenta reprezentata de difuozarele firmei SAL din Ungaria (seria SBX 4 Ohmi).

 

Totusi, o concluzie in privinta acestui aspect calitativ se poate trage de abia dupa ce ne comunici ce vrei sa realizezi cu aceste difuzoare ??? La prima vedere tind sa cred ca vrei sa-ti faci un sistem 5+1, dar poate ma insel ??? Daca e asa, iti recomand ca pe post de subwoofer sa NU utilizezi un difuzor din seria SUNFLOWER.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu creez un alt topic inutil, postez tot aici : am facut un efort (sa beau o sticla de vodca) ca sa primesc doua difuzoare CLARION, 88/100D. 100W, 4 Ohm. Sub nici o forma nu pot sa cred ca astea "rabda" 100W, desi au magnetul cat membrana. Nu ma intrebati de poze. Diametrul membranei este de 8cm. Stie cineva care-i treaba cu ele ? Ma intereseaza puterea maxima pe care pot s-o "bag" in ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asadar difuzoarele din seria SUNFLOWER nu le voi folosi pentru subwoofer ci pentru inlocuirea unor difuzoare din incintele acustice ale unui pick-up (numai pick-up nu a mai ramas din el) produs prin anii 80 de firma RFT (CONCERT 2030).

 

Difuzoarele din seria CAESAR pentru sateliti le-am luat. Am vazut ca pe site-ul de la M.N.C. dau si parametrii lor ceeace e bine pentru dimensionarea incintelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
SUNFLOWER - este seria de difuzoare de la M.N.C. destinata realizarii de incinte acustice tip subwoofer pentru mediul AUTO.

@ donpetru : Nu vreau sa par nesimtit samd dar pe site-ul mnc difuzoarele din gama sunflower sunt trecute la segmentul Home. Citez " Home Hi-Fi speakers for higher quality applications. High rigidity mechanically very resistant Kevlar cone with rubber suspension. Stable pressed steel frame high temperature aluminium voice coil with linear suspension. " Este o greseala in site ? Totusi difuzoarele par mai mult de casa decat pt auto . Va rog sa ma scuzati daca gresesc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock