Sari la conținut

Osciloscop


miron1947

Postări Recomandate

...Tehnium 5/6-90 la pagina 12

attachicon.gifAdaptor (osciloscop din tv).png

 

Interesant.

 

Probabil cel de la pag16:

post-7-0-31699900-1427046498_thumb.png

 

Ramane de vazut de unde s-a inspirat si primul autor.

Caci niciunul din cele 2 articole nu contine referinte bibliografice.

Nici afirmatia ca schemele ar fi creatia lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, pagina 16, corect... Dar nu sunt singurele chestiuni deranjante, acelea ca au copiat de cine stie unde, au rearanjat schema si apoi au semnat-o cu sau fara asumarea originalitatii. Foarte multe scheme te intrebi daca au fost mai intai realizate practic si de abia apoi propuse comunitatii in articole mai mult sau mai putin originale. In articolul citat (prin atasament imagine) de dl. miron1947 la postarea #8 si care poate fi gasit in numarul 12/1985, la pagina 17 a colectiei Tehnium, am incercat sa fac o simulare la amplificatorul diferential pe verticala. Amplificatorul propriu-zis nu ar avea probleme, dar ceea ce prezinta autorul acolo nu este in nici un caz o retea de atenuare. Ca sa nu mai vorbim despre faptul ca realizand chiar si o retea de atenuare functionala, este un calvar sa stai sa reglezi la fiecare comutare punctul static de functionare al amplificatorului din cele trei potentiometre prevazute pentru reglaj. Dar poate nu am inteles eu schema in toate aspectele. Poate a realizat-o cineva, care ne poate lamuri. In ceea ce ma priveste, eu detin un monitor de tip Electronica, pentru calculatoarele romanesti HC90/HC91 si probabil ca schema pe care am citat-o eu prin atasament imagine la postarea #15, sau cea citata de dl. em2007 se va simplifica destul de mult avand in vedere ca nu mai trebuie sa realizez o purtatoare RF modulata cu semnal video, ci am direct intrare video in monitor. Problema este actualmente in studiu pe simulator. Pe de alta parte, mai detin un osciloscop de tip didactic, asemanator celui a carui schema este data in numarul 8/1975 al revistei tehnium, dar fara amplificator X si etaj de amplificare sincro. Asa cum este el acum pot face doar vizualizari fara pretentii ale unor semnale simple, mergand pana cel mult catre 400... 500 kHz. Ca sa il fac sa corespunda unor masuratori mai pretentioase si sa extind frecventa catre limita de 3... 3,5 MHz, trebuie sa procur niste tuburi electronice ceva mai pretentioase decat cele propuse in schema citata. O a treia posibilitate pe cate o am este punerea in valoare a tubului catodic 5DEP1-1 pe care il detin. Varianta este la aceasta data inabordabila datorita tensiunilor ridicate necesare alimentarii tunului electronic si complicatiilor deocamdata insurmontabile in aceasta directie. Pe de alta parte, nu am reusit sa identific decat o singura varianta de amplificator Y (tot cu tuburi electronice) care se pare ca este singura capabila sa asigure excursia mare pentru diametrul util de circa 114,3 mm al tubului pentru axa Y. Altminteri amplificatorul diferential, este realizat cu patru pentode destul de pretentioase si scumpe. Nu vreau sa ma apuc sa achizitionez insa aceste tuburi, inainte de a rezolva problema transformatorului si al circuitelor de alimentare ale tubului catodic. Cea de a 4-a posibilitate, este achizitionarea unui osciloscop industrial la mana a doua. Ultimele doua variante sunt expansive. Nu am nici o sansa sa le abordez, in conditiile in care am cel putin alte 4... 5 proiecte incepute si neterminate din cauza blocajelor financiare. Varianta a doua, pare mai realista, dar rezolvabila tot cu aport financiar. Asadar, am ramas sa studiez mai indeaproape prima varianta - cea a unui osciloscop in domeniul audio cu aportul monitorului pe care l-am mentionat mai sus.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock