Sari la conținut

yamaha cr-600

costidnepr
 Share

Postări Recomandate

Solicit ajutor pentru repunerea in functiune a unui amplificator care a functionat foarte bine cu ceva timp in urma. As vrea sa -i gasesc schema electrica si tranzistoarele finale care sant complementare 2 SD 371 si 2 SB 531 Va multumesc anticipat,accept sfaturi si sugestii.Cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va referiti la acest amplificator:

Yamaha_CR_600_001.jpg Yamaha_CR_600_006.jpg Yamaha_CR_600_008.jpg

atunci puteti inlocui 2SD371 / 2SB531 cu BD317 / BD318.

Mare atentie la tranzistori, de unde cumparati, pt. ca foarte probabil sa gasiti "facaturi".

Link spre comentariu

Multumesc frumos petntru raspuns.Intradevar este aparatul din fotografii.Este abandonat intr-un sertar de vreo 8 ani A functionat foarte bine dar se ardeau repetat boxele care le conectam la el si in final..s-a prajit si el. Pe atunci nu aveam posib sa cumpar boxe si foloseam cegaseam de la prieteni,cunostiinte.Apoi am reusit sa-mi cumpar echipamente de firma cu boxe separate, cu subwoofer dedicat etc,am si in prezent un receiver tot de la Yamaha,un sub. tot de la ei dar parca tot nu suna ca statia veche CR-600.Probabil ca nu sant chiar modelele de top de la ei(acelea ajung la mii de euro).Acum am ceva timp mai mult la dispozitie si am hotarat sa ma apuc sa-l pun in functiune .Am sa merg la magazin sa cer perechile de BD-uri desi e cam greu sa le gasesc am mai incercat inainte vreme si nu aveau nici echivalente (eu sunt din Craiova si sunt cateva magazine importante).O sa ma uit si prin cataloage ,perechea SD si SB pot lucra la 8 GHz.Daca perechea de BD-uri nu are aceiasi caracterista e posibil sa fie afectate performantele? Poate i-mi puteti spune cum sa-I gasesc schema electrica? Multumesc pt tot! Cu Stima!

Link spre comentariu

O sa ma uit si prin cataloage ,perechea SD si SB pot lucra la 8 GHz.Daca perechea de BD-uri nu are aceiasi caracterista e posibil sa fie afectate performantele?

Poate 8 Mhz(8 Ghz este domeniul microundelor),oricum daca sunt in calea de audio,nu veti avea probleme cu frecventa de taiere,care depasesete domeniul audio la toate tranzistoarele.

Link spre comentariu

Multumesc frumos petntru raspuns.Intradevar este aparatul din fotografii.Este abandonat intr-un sertar de vreo 8 ani A functionat foarte bine dar se ardeau repetat boxele care le conectam la el si in final..s-a prajit si el. Pe atunci nu aveam posib sa cumpar boxe si foloseam cegaseam de la prieteni,cunostiinte.Apoi am reusit sa-mi cumpar echipamente de firma cu boxe separate, cu subwoofer dedicat etc,am si in prezent un receiver tot de la Yamaha,un sub. tot de la ei dar parca tot nu suna ca statia veche CR-600.Probabil ca nu sant chiar modelele de top de la ei(acelea ajung la mii de euro).Acum am ceva timp mai mult la dispozitie si am hotarat sa ma apuc sa-l pun in functiune .Am sa merg la magazin sa cer perechile de BD-uri desi e cam greu sa le gasesc am mai incercat inainte vreme si nu aveau nici echivalente (eu sunt din Craiova si sunt cateva magazine importante).O sa ma uit si prin cataloage ,perechea SD si SB pot lucra la 8 GHz.Daca perechea de BD-uri nu are aceiasi caracterista e posibil sa fie afectate performantele? Poate i-mi puteti spune cum sa-I gasesc schema electrica? Multumesc pt tot! Cu Stima!

Daca 2SD si 2SB au frecventa limita superioara la 8Mz si BD-uri la 2MHz, performantele nu vor fi afectate incat sa simtiti dvs. auditiv diferenta. Daca totusi doriti niste tranzistoare mai bune ati putea apela la niste componente SH, rusesti dar originale sau niste tranzistoare originale gen MJ15023/24 - mult mai scumpe.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock