Sari la conținut

Indicator de Clip


 Adrian_BBS

Postări Recomandate

salutare......am si eu cateva intrebari in legatura cu indicatorul de clip de mai jos:

- rezistentele, in afara de cele specificate in tabelele de pe pagina cu schema, ce putere trebuie sa aiba, 0,25W sau 0,5W?

- la conectorii <<Amp O/P>> se leaga iesirile de la amplificator

- nu prea am inteles care e treaba cu acel <<External>>

- ca operational o sa folosesc TL072

 

http://sound.westhost.com/project23.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Rezistentele din emitoarele lui Q1 si Q2 trebuie sa fie de 3W daca alimentati amplificatorului la +/-(50...80)Vcc. Referitor la valorile puterilor disipate de rezistentele din tabelul 1 va recomand adoptarea unor valori putin mai mari. Spre exemplu, cand alimentati amplificatorul la +/-60V, veti folosi o rezistenta de 2,7kOhmi, dar NU la 2W asa cum se recomanda in acel tabel, ci de 5W. Idem pentru celelalte valori din tabel, unde valoarea puterii disipate recomandata se va majora cu 2..3W peste valorile respective. Celelalte rezistente din schema pot fi de 0,25W.

2. DA, "la conectorii > se leaga iesirile de la amplificator";

3. "Acel >" va permite sa conectati inca un etaj identic de sesizare clip asemenea Q1, Q2, U1A; asta in cazul in care mai aveti un amplificator audio in plus si doriti sa folositi acelasi LED pe post de CLIP.

4. Puteti folosi TL072.

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai am cateva intrebari.....

- acele rezistente unde se conecteaza iesirea amplifului (AmpO/P cele de 1k) ce putere sa aiba?

- ampliful o sa fie alimentat la +/-35Vdc

- merge sa scot acel <<external>> plus dioda 1n4148...cea care este in serie cu conectorul external

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am pregatit si un cablaj.....sper sa fie pe bine proiectat

 

OFFTOPIC ! Scuze ca ma bag in seama dar sunt curios daca cablajul e facut in eagle ? Iar daca da cum se ajunge la asa un cablaj frumos , am incercat si nu prea am reusit !

Scuze inca odata si merci !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

am o intrebare referitor la schema de mai sus, se leaga esirile de la ambele canale la aceast circuit sau un singur canal numai se conecteaza? (de exemplu sint amplifuri care esirea de pe un singur canal este fata de masa. ...)

Editat de victor postolachi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o intrebare referitor la schema de mai sus, se leaga esirile de la ambele canale la aceast circuit sau un singur canal numai se conecteaza? (de exemplu sint amplifuri care esirea de pe un singur canal este fata de masa. ...)

Schema prezentata in primul post este pentru un singur canal de amplificare. Pentru doua canale va trebui sa realizati doua circuite identice.

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EU am inteles ca se conecteaza la un singur canal , insa unde se conecteaza ampliful la schema data sunt doua intrari si masa, cum sa conectez eu la amplififul meu daca eu am esirea semnalului si pamintul? sunt doua fire!!!

Insamna ca una din intrarile Amp/op schemei o pun la pamint, sau cum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@home, afirmatia ta este valabila doar daca toate amplificatoarele conectate sunt alimentate la aceeasi tensiune (lucru care nu prea se intalneste la sistemele 5.1):

Where a common power supply is used for multiple amplifiers (such as in a home theatre system), additional inputs can be added to the detectors - two diodes and a 1k resistor for each amp.

 

Daca avem un amplificator stereo si unul mono, dintr-un sistem 2.1, mai bine aplicam indicatia asta:

The terminal marked 'External" is to allow additional channels to use the same pulse stretch circuit, making it possible to have multiple detectors (even using different amp supply voltages), all sharing a common clipping LED.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Utilizati un singur AMP O/P si GND_ul aferent. Mai exact, conectati AMP O/P la iesirea amplificatorului si GND la GND.

 

Indicatie: Va recomand sa nu folositi numai rezistenta de 1K de langa "AMP O/P", ci si un semireglabil de aprox. 100K pentru a regla sensibilitatea montajului. Daca celelalt canal de amplificare este alimentat la aceeasi tensiune ca precedentul, atunci puteti conectat iesirea acestui canal la celalalt "AMP O/P" din schema. Daca tensiunea de alimentare a amplificatorului este diferita va trebui sa creati un circuit identic pana la dioda 1N4148 din schema, circuit care sa-l interconectati la pinul "External".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock