Sari la conținut

Putem repara plita electrica prin inductie?


resort

Postări Recomandate

Am gasit tranzistoare IGBT 1200v la 298w si la 390w. Se pot monta acestea?

 

Daca si Icmax-ul (curentul maxim de colector) este mai mare de 40A, da. Si probabil ca este (puterile sunt mai mari), dar e bine sa verifici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca si Icmax-ul (curentul maxim de colector) este mai mare de 40A, da. Si probabil ca este (puterile sunt mai mari), dar e bine sa verifici.

Am gasit cu 2 versiuni la 298w: la 35A si la 43A. Iti multumesc foarte mult pentru raspuns. Iar carcasa este TO-247, deci nu ar trebui sa fie absolut nicio problema. Crezi ca va rezista mai bine decat cel original la 160w?

Am mai gasit cu specificatiile urmatoare: 1200VDS, 54A, 390Watt .

Care dintre cele doua sa cumpar?

 

Voi cumpara 5 bucati din afara, deoarece nu pot lua doar una singura, iar daca vor functiona corect voi posta aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit cu 2 versiuni la 298w: la 35A si la 43A. Iti multumesc foarte mult pentru raspuns. Iar carcasa este TO-247, deci nu ar trebui sa fie absolut nicio problema. Crezi ca va rezista mai bine decat cel original la 160w?

Am mai gasit cu specificatiile urmatoare: 1200VDS, 54A, 390Watt .

Care dintre cele doua sa cumpar?

 

Voi cumpara 5 bucati din afara, deoarece nu pot lua doar una singura, iar daca vor functiona corect voi posta aici.

 

Pana la urma vad ca sunt trei ( cu Ic 35A, 43A si 54A). Recomandarea ar fi varianta cu Icmax cel mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat 4 bucati la 1200V 43A 298W si le-am primit astazi. L-am montat si merge perfect. Daca mai are cineva nevoie de tranzistor IGBT la specificatiile acelea sa posteze aici, sau cei ce nu au gasit pentru plita. pret mic. Multumesc lui betamax pentru ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat 4 bucati la 1200V 43A 298W si le-am primit astazi. L-am montat si merge perfect.

Majoritatea plitelor cu inductie s-au defectat prin arderea tranzistorului IGBT desi plita in cauza este dotata cu 2 senzori de protectie si control:

- Senzorul de protectie si control al temperaturii de lucru a tranzistorului IGBT este montat sub tranzistor si este un thermistor NTC si are rezistenta la temp. camerei aprox. 80k;

- Senzorul de protectie si control a temperaturii bobinei de inductie platan are aceleasi caracteristici ca primul senzor si este montat intr-un corp patrat din centrul platanului;

Acesti 2 senzori aveau prin proiectare rolul de control al regimului de lucru impus si mai ales protectia tranzistorului IGBT la depasirea regimului de sarcina suportat.

Presupun un defect de proiectare deoarece fuzibilul din circuitul de alimentare 22ov , in majoritatea cazurilor cunoscute de mine nu s-a ars si nici schema de control si protectie nu a actionat. Ideia inlocuirii tranzistorului original cu unul supradimensionat este o solutie buna mai ales daca se verifica si buna functionare a schemei de control si protectie, altfel solutia poate fi paguboasa.

In cazul meu voi remedia defectul simultan cu verificarea schemei de control si protectie. Rog pe #BlackThunder sa ne spuna codul tranzistorului folosit si daca mai este disponibil si pretul. Cu multumiri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Codul este: HGTG11N120 (pe el scrie: 11N120CND)

 

iar datasheetul se gaseste aici: http://www.fairchildsemi.com/ds/HG%2FHGTG11N120CND.pdf

 

Pretul este de 20 ron + transport

 

Dupa schimbarea tranzistorului am schimbat si pasta termoconductoare. Din ce am observat, acum pana sa atinga temperatura maxima da de mai multe ori afara. cred ca e mai bine protejat, deci recomand si schimbarea pastei termoconductoare.

Editat de BlackThunder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
Am cumparat 4 bucati la 1200V 43A 298W si le-am primit astazi. L-am montat si merge perfect. Daca mai are cineva nevoie de tranzistor IGBT la specificatiile acelea sa posteze aici, sau cei ce nu au gasit pentru plita. pret mic. Multumesc lui betamax pentru ajutor.

 

Cat ma costa un tranzistor? am aceeasi rpoblema? mersi mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cred ca mai este o problema undeva. Plita a functionat corect timp de aprox 4 luni, apoi aceeasi problema. Am mai schimbat inca un tranzistor si mi l-a ars din prima. Daca are cineva vre-o idee unde este problema, deoarece am schimbat si puntea redresoare si tot la fel se intampla?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca mai este o problema undeva. Plita a functionat corect timp de aprox 4 luni, apoi aceeasi problema. Am mai schimbat inca un tranzistor si mi l-a ars din prima. Daca are cineva vre-o idee unde este problema, deoarece am schimbat si puntea redresoare si tot la fel se intampla?

Da, exista o problema si datorita ei s-au ars 2 (doua) tz. IGBT costisitoare si s-a inlocuit, absolut inutil, puntea redresoare. Am descoperit "problema" in Post #20 .

(BlackThunder @ Jul 3 2009, 04:50 PM)

Am cumparat 4 bucati la 1200V 43A 298W si le-am primit astazi. L-am montat si merge perfect.

Am inteles ca ati inlocuit tranzistorul original cu tranzistorul 11N120CND a carui parametru, puterea disipata Pd este mai mica decat la tranzistorul original, adica 298w fata de 330w la cel original. in rest era aproximativ compatibil. Spus altfel, schema de control si protectie a plitei permitea incalzirea mai puternica a noului tranzistor, desii nu era construit sa reziste si s-au ars la rand doua.

Totusi Schema de control si protectie a plitei a reactionat si a semnalizat anomalia si pericolul dar dv. ati inteles altfel semnalul :

Dupa schimbarea tranzistorului am schimbat si pasta termoconductoare. Din ce am observat, acum pana sa atinga temperatura maxima da de mai multe ori afara. cred ca e mai bine protejat, deci recomand si schimbarea pastei termoconductoare.

Analizand experientele pozitive si negative, am convingerea ca in marea majoritate a defectarii plitei cu inductie prin arderea tranzistorului IGBT, cauzele deriva din nerespectarea cerintelor in explatare descrise in fisierul pdf, din postul #5 oferit de dl. miron 1947.

hi.gif

Editat de resort
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock