Jump to content
Sign in to follow this  
NAVRAS

Control Radio

Recommended Posts

dar daca pun invers... doar pe CB.. tot imi arata 600 ohmi...

Bateria aparatului de masura este buna?Ati masurat tranzistorii in montaj sau liberi?

Edited by miron1947

Este buna bateria.... Cred ca are ceva tranzistorul ca era scos din montaj.... Am cumparat azi un echivalent de-al lui si asta imi arata normal... doar BE si BC.

Si ati rezolvat?

Am uitat sa scriu... nu am verificat toti tranzistorii... eu m-am dus si am cumparat celalalt tranzistor prima data cand am spus ca am gasit acea conexiune pentru comanda motorului.... si am considerat ca este ars ala care face legatura la +3V... dar defapt era celalalt... si l-am luat si pe celalalt azi....

Chestia e ca sunt mai multe tranzistoare care au aceasta problema.... si azi le incerc pe toate si d'abea maine ma duc sa cumpar piesele si spun daca am rreusit ceva..

Eu cand eram mic si am vazut ca nu mai stiu unde sa pun alimentarea am inceput si am pus minusu la masa... si plusu l-am cam plimbat peste mai multe componente:D

am pus minusu la masa... si plusu l-am cam plimbat peste mai multe componente

Atunci de ce va mirati ca unii sunt defecti?

Am reusit sa repar partea de comanda a motorului de spate... merge normal... dau in fata merge in fata... dau in spate merge in spate...

Acu caut sa vad unde sa pun motorul pentru directie..... trebuie sa ii dau de cap...

Cand rezolv si problema asta o sa pun schema celor 2 integrate pe forum.... am vazut ca si ta7657p si ta7333p se gasesc la conex... ambele in total sunt 5 ron.

Acu caut sa vad unde sa pun motorul pentru directie..... trebuie sa ii dau de cap...

Actionati telecomanda stanga de ex. si vedeti pe care pin apar modificari de tensiune,ulterior repetati operatia pentru comanda dreapta.

Chestia e ca nu pot sa ma gandesc cum au facut astia 4 comenzi si integratul de receptie are decat 3 pini care isi schimba tensiunea. 9, 10 si 11.

Probabil, comanda motorului,functioneaza asa, daca puntea este in echlibru,1/2 din tensiune,pe ambele capete ale infasurarii motorului, sta,iar la tensiune + are un sens si la - altul,sau, la comanda cu 1/2 din tensiune,nu deschide nici-o diagonala a puntii.Celelate doua comenzi sunt probabil directia,stanga respectiv dreapta.

Cred ca aveti dreptate ca altcumva nu vad cum ar fi putut fi facuta comanda....

Chestia nasoala acu e ca nu stiu unde sa pun celalalt motor...

Este sus o conexiune de tranzistoare 8550 si 8050 cu cate o dioda in paralel...

Cred ca aici ar trebui sa leg celalalt motor... in poza puteti vedea testul facut de mine cu functia de dioda a multimetrului, sensul sagetii arata sensul de la + la -.

cu negru am aratat pe unde circula curentu cand nu dau nici o comanda... deci ca si cum ar fi acolo doar diodele.

Cu albastru si rosu... aveti in dreapta sensul de actionare al telecomenzii... iar stanga sensul curentului prin circuit.

Doar cand dau comanda primului motor, atunci pot sa il actionez si pe celalalt...

S-ar putea sa am ceva ars pe undeva ca din cate imi aduc aminte 2 fire trebuiau sa fie si pe aici pe undeva.. eu am verificat pana acu toate tranzistoarele.. dar la rezistente m-am uitat decat in partea cealalta cu puntea.... momentan nu am timp sa mai lucrez la ea ca incep facultatea... bineinteles o sa ma mai uit pe la ea si maine poimaine da nu prea mult, de miercuri o sa ma apuc mai serios... sa ii verific toate piesele. Cu ocazia asta o sa pun pe schema si valorile pieselor pentru partea dreapta adica cea cu receptia semnalului.

Ms Dl Miron de sfaturile de pana acu.

post-681-1235934537_thumb.jpg

N-am inteles mare lucru din desen,dar in zona aceasta, nu apar cumva niste relee,sau diodele sunt zener,ce scrie pe ele?

post-9-1235936809_thumb.jpg

post-9-1235937921_thumb.jpg

Edited by miron1947

Scuzati dar nu am mai avut prea mult timp la dispozitie si nu am mai incercat sa repar circuitul. Am avut la un momendat probleme cu internetu o saptamana la rand.... defapt nu am mai avut internet deloc.... si cand a revenit am uitat de masinuta si de topicu asta.

Ma las pagubas sa il inteleg cum functioneaza... o sa incerc sa fac circuitul in oglinda... cam cum este si pentru celalalt motor... numai ca aici o sa fie mai simplu... cand dau in stanga se inchide un tranzistor, si in dreapta celalalt tranzistor... tot ce tre sa fac e sa pun sa comute cate 2 tranzistoare pe comanda sa fac curentu sa circule in ambele snsuri.