Sari la conținut

O imprimanta ptr. 2 calculatoare.


SIG

Postări Recomandate

Recent am introdus inca un calculator in casa si le-am legat la net printr-un router ASUS.(nu mai incapeam eu si baiatul doar pe un calculator prankster.gif ) Oricum aveam unul mai vechi la care am adaugat un monitor nou .

Avand o singura imprimanta,vreau sa stiu daca se poate printa de la ambele calculatoare.Cum mai exact ?Ce setari ar' trebui facute ?

Mersi.

Editat de SIG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@SIG, de ce ai incercat optiunea cu router ? Imprimanta nu are doua porturi: unul USB si altul PARALEL. Te-ai putea folosi de acestea si sa instalezi driverul imprimantei la cele doua calculatoare. Totusi, problema aceste solutii este achizitionarea unui cablu de tip "PARALEL"! Din aceasta cauza nu ai apelat la metoda asta ?

 

Metoda cu router presupune alocarea unui IP intr-o retea imprimantei. Cel putin asa am mai auzit si citit. scratchchin.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recent am introdus inca un calculator in casa si le-am legat la net printr-un router ASUS.(nu mai incapeam eu si baiatul doar pe un calculator prankster.gif ) Oricum aveam unul mai vechi la care am adaugat un monitor nou .

Avand o singura imprimanta,vreau sa stiu daca se poate printa de la ambele calculatoare.Cum mai exact ?Ce setari ar' trebui facute ?

Mersi.

 

Salut poti face aceasta treaba sa folosesti imprimanta de la ambele calculatoare, dar sa imi zici ce tip de imprimanta ai si ce timp de conexiune are cu calculatorul: are conexiune USB sau Paralel sau Ethernet, sau numai USB?

 

Routerul care l-ai introdus tu ASUS banuiesc ca are 1 port WAN la care ai connectat modemul de net, si inca 4 porturi LAN la care ai conectat cele 2 calc.

 

Imi zici ce tip de imprimanta ai, si daca tipul de imprimanta care il ai, se conecteaza numai prin USB atunci este musai sa tii calculatorul la care e conectat imprimanta deschis pt a putea imprima de la celalalt calc la imprimanta.

 

Astept sa imi zici ce tip de imprimanta ai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imprimanta este marca Xerox,model Phaser 3124.

Din specificatii deduc ca are conectivitate doar prin USB 2.0 si Paralel.

Calculatoarele sunt in camere diferite ,deci la o oarecare distanta intre ele.

De aceea ma intrebam daca s-ar' putea internet/retea cumva.

Probabil ca ptr. a fi posibil trebuia sa am si o conexiune tip Ethernet la imprimanta ?

La router nu folosesc decat doua iesiri de LAN ptr. cele doua calc. Iesirea de Wan nu o folosesc.

Cablul de net de la RDS il bag direct in router,deci nu am modem.

Ar' fi interesant de stiut totusi varianta ta @bogdy ,cea cu calculatorul deschis la care este legata imprimanta.(si macar doar in plan teoretic)

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imprimanta este marca Xerox,model Phaser 3124.

Din specificatii deduc ca are conectivitate doar prin USB 2.0 si Paralel.

Calculatoarele sunt in camere diferite ,deci la o oarecare distanta intre ele.

De aceea ma intrebam daca s-ar' putea internet/retea cumva.

Probabil ca ptr. a fi posibil trebuia sa am si o conexiune tip Ethernet la imprimanta ?

La router nu folosesc decat doua iesiri de LAN ptr. cele doua calc. Iesirea de Wan nu o folosesc.

Cablul de net de la RDS il bag direct in router,deci nu am modem.

Ar' fi interesant de stiut totusi varianta ta @bogdy ,cea cu calculatorul deschis la care este legata imprimanta.(si macar doar in plan teoretic)

Mersi.

 

nu ai iesire wan si intrare wan in care ai bagat cablul RDS si la iesire cele 2 calc conectate in partea de lan.

 

Deci ai instalat imprimanta la un calculator (sa zicem C1) si tu vrei sa imprimi la acea imprimanta de la calculatorul 2 (C2) care e connectat in retea cu C1.

pentru asta trebuie sa te duci la calculatorul C1 si sa sharuiezi imprimanta (te duci in START -> Printers and Faxes -> click dreapta pe imprimanta afisata acolo -> Sharing -> Share this printer -> Apply

 

la calculatorul C2 te duci in START -> Printers and Faxes -> Add Printer - A network printer, or a printer attached to another computer -> Browse for a printer -> next (si iti va aparea imprimantele din retea si tou o alegi pe a ta modelul tau) apoi dai next si apoi finish.

Si acum imprimanta este instalata si pe C2 prin intermediul lui C1 , si o poti folosi sa imprimi la ea de la orice pc din alea 2 C1 sau C2 dar cu conditia ca C1 sa fie deschis cand imprimi de la C2.

 

Daca ai intalnit vreo problema in rezolvarea acestei situatii lasi raspuns , sau eventual lasi un id de mess

Bafta la treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat de serioasa este avertizarea computerului vizavi de ceea ce vreau sa fac?

If you enable sharing on this computer without using the Network Setup Wizard,the computer could be vulnerable to attacks from Internet.We strongle recommend that you run the Network Setup Wizard to protect your computer.

post-5-1234202890_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat de serioasa este avertizarea computerului vizavi de ceea ce vreau sa fac?

If you enable sharing on this computer without using the Network Setup Wizard,the computer could be vulnerable to attacks from Internet.We strongle recommend that you run the Network Setup Wizard to protect your computer.

 

 

pentru a putea sharui imprimanta in retea, trebuie prima data sa sharuiezi un folder in retea (de ex sa zicem ca sharuiezi folderul "muzica") dai click dreapta pe folderul muzica -> sharing and security -> iti va aparea (share this folder on the network) daca nu iti apare asta iti va aprea "network wizard", dai network wizard si urmezi pasii de acolo, dai next la toate ferestrele care iti apar, mai putin la ultima unde iti va aprea "sharing fonders and printers" si alegi "on" , apoi dai ok, ok,

apoi iti va cere restart, si dupa asta dai sharing la imprimanta, la asta se refera pagina care ti-a aparut tie, ca nu ai activat "sharing folders and printer"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Imprimanta este marca Xerox,model Phaser 3124.

Din specificatii deduc ca are conectivitate doar prin USB 2.0 si Paralel.

 

 

poti sa faci share la imprimanta pe unul din calculatoare si sa o adaugi prin retea(in cazul asta calculatorul la care legi imprimanta trebuie sa fie deschis cand pe cel de-al doilea vrei sa imprimi), dar de ce nu o conectezi paralel la unu din calculatoare si USB la celalalt, la METRO sunt prelungitoare USB de 12m vreo 20RON ceva de genu asta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock