Jump to content
Sign in to follow this  
SIG

Radio Traviata

Recommended Posts

Evident ca ma refer la posturile din oras.

Daca semanlul este slab,va trece singur in mod mono.

Am sa-i atasez si o antena interior sau exterior (telescopica)

Cea mai simpla antena pentru UUS este un dipol(bucla).

Sunt pentru radio sau pentru TV ?

Daca in specificatie domeniul de frecvente incepe de la 88Mhz,da.

Am mai avansat nitel cu lucru la acest proiect.

Am compartimentat interiorul si am introdus un difuzor pe 2 cai.

Urmeaza lucru cu partea electronica.

Numai bine.

post-5-1249984441_thumb.jpg

post-5-1249984459_thumb.jpg

Cum v-ati gandit sa corelati scala aparatului?Montati si pick-up-ul?

Edited by miron1947

Scala va fi doar de decor, nu am avut cum sa potrivesc scala aparatului radio care l-am introdus in interior cu scala radioului Traviata extern, pentru ca radioul introdus in interior lucreaza in banda 88 - 108 MHz iar Traviata are inscriptionat pe panoul din fata scala 65 - 73 MHz parca.

Stau cam prost cu spatiul si nu stiu daca voi avea loc suficient in interior pentru toata electronica, pentru ca in partea de sus sa imi ramana spatiul dedicat pentru pick-up. Mi-as dori sa pot reface si partea de pick-up. Sa vedem.

Edited by SIG

Dar daca expuneti scala celui montat si eliminati scala de Traviata,obturand cu panouri decorative,diferenta de dimensiune?

Da, sau poate daca pot sterge cu acetona si reface cu cifre corespunzatoare frecventei 88 - 106 MHz, cifre din acelea tip Vitolit.

Pe vremea lui Ceausescu erau foi din acelea Vitolit cu litere si cifre, se mai gasesc oare astazi astfel de lucruri ?

Da, sau poate daca pot sterge cu acetona si reface cu cifre corespunzatoare frecventei 88 - 106 MHz, cifre din acelea tip Vitolit.

Nu va invidez daca ajungeti la aceasta solutie,este o munca de Sisif 5 de la cooperativa de permutatrea bolovanilor,mai ales ca va trebui sa acordati si mecanismul atei de scala.

Pe vremea lui Ceausescu erau foi din acelea Vitolit cu litere si cifre, se mai gasesc oare astazi astfel de lucruri ?

Daca sunt,trebuie cautate sub denumirea originala Letterpress.In Romania il fabricau I.M.P. ,,Viitorul" Oradea - Calea Clujului nr.175 .

Cam aceasta era ideea mea,doar ca idee,nu stiu daca proportiile sunt corecte,iar unghiul din care au fost facute pozele,difera.Butonul de scala,n-am putut sa-l lipesc.

post-9-1249999293_thumb.jpg

Edited by miron1947