Jump to content
Sign in to follow this  
SIG

Radio Traviata

Recommended Posts

Radioul a carei electronica o folosesc are intradevar un buton de mono/stereo.

In cazul in care comut pe mono,cele doua canale de iesire ale radioului comunica intre ele si sugerati sa folosesc doar un canal si sa renunt la insumarea lor ?

Mersi.

Puteti sa le folositi pe amandoua, fiecare cu difuzoru/difuzoarele lui.

Edited by miron1947

Cred ca va complicati,la varsta lui,trebuie sa aiba un buton, mono/stereo.Fixati-l pe un post stereo si vedeti care buton stinge led-ul de stereo,sau daca mai aveti masca lui,unde scrie mono/stereo.

Daca semnalul prin de radio este mic, comutatorul este pe pozitia stereo, beculetul este tot stins si desigur semnalul ce intra in amplificatorul sterea v-a fi tot mono (nu intra decodorul stero in functiune).

Pentru ca semnalul sa fie mai mare sunt mai multe posibilitati: antene ptr. banda UUS (cu cablu corespunzator 75 ohmi cu bucla sau 300 ohmi unde nu este nevoie de bucla) si/sau un amplificator de radiofrecventa UUS, excelent ar fi ambele.

Atentie la antenele ptr. UUS conteaza enorm si orientarea lor in spatiu.

Puteti sa le folositi pe amandoua, fiecare cu difuzoru/difuzoarele lui.

Eu ma gandeam sa folosesc un singur difuzor si sa insumez canalele,ca in schita (A) .

D-voastra imi sugerati sa folosesc mai degraba doua difuzoare,ca in schita (B),decat sa folosesc un sumator ?

Mersi.

post-5-1237479929_thumb.jpg

Daca aveti deja 2 finali,folositi butonul mono/stereo si 2 difuzoare.

Tocmai ca doresc sa folosesc un singur TDA1562Q ca amplificator. (am un traf care da vre-o 12 - 14 V)

Deci sunt cam obligat sa insumez canalele.

Puteti sa cuplati ambele canale,folosind un sumator pur rezistiv(2 rezistente de cca.1K).

post-9-1237488919_thumb.jpg

Edited by miron1947

Daca posturile se vor prinde relativ slabut,deci semnalul va fi slab pe canal,introducerea unei rezistente nu dauneaza ?

Daca postul(semnalul) este slab,trece automat(radio) in regim mono si veti avea acelas semnal de 2 ori.

P.S.

Daca semnalul este prea slab,oricum schimbati postul sau il inchideti,deoarece incepe sa fasaie si sa piarda postul.

Edited by miron1947

M-am hotarat totusi sa introduc un sumator ,ca in figura (desenat cu rosu) , si sa il alimentez de la tensiunea stabilizata de 12 V cu care se alimenteaza toata schema.

Am gasit momentan pe net doar LM358 care sa poata fi alimentat la tensiune simpla de 12 V.

Sper ca e buna schema de sumator si poate ma ajutati cu un alt operational mai bun daca stiti,dar sa se alimenteze simplu 12 V,si sa fie gasibil la magazinele de specialitate.

Mersi.

P.S.

M-am gandit ca in loc de comutatorul pentru loudness sa folosesc un potentiometru de 50K sau 100 K.

Ideea ar fi de loudness variabil ca intensitate.E sau nu o idee buna ?

post-5-1238323334_thumb.jpg

Edited by SIG

M-am hotarat totusi sa introduc un sumator ,ca in figura (desenat cu rosu)

De ce?Asa cum este schema Dvs.nu obtineti decat o componenta(AO) in plus,fata de "sumatorul" rezistiv.In multe montaje de mixaj,este folosita sumarea semnalelor doar rezistiv.

M-am gandit ca daca folosesc doar doua rezistente semnalul insumat va fi poate prea mic pentru a ataca un amplificator cu TDA1562Q.

Daca cele doua rezistente reduc semnalul insumat dar nu sub nivelul necesar pentru intrarea in amplificator atunci intr-adevar ca nu ma voi complica cu un AO si voi folosi doar doua rezistente de 1 K.

Intrebarea mea este daca nu scade prea mult semnalul folosind doar rezistente pentru insumarea canalelor.Daca scade prea mult varianta cu AO nu ar' avea avantajul mentinerii puterii semnalului,sau chiar o amplificare a acestuia ?

Mersi.

Edited by SIG

Faceti experimentul cu 2 rezistente.Intr-un amplificator de pick-up,cred ca Dual,pentru comutarea mono/stereo era folosita aceasta solutie,am retinut-o,pentru ca era simpla.

post-9-1238326653_thumb.jpg

Da.

Cel mai sigur si elocvent este sa incerc practic cu doua rez. de 1 kilo cum sta treaba cu atenuarea.

Am sa conectez iesirea astfel insumata la un amplificator de cativa zeci de W si am sa ascult atent daca se aud OK toate posturile de radio.

Am sa revin cu detalii.

Multumesc si Duminica placuta in continuare.

Edited by SIG

Am insumat canalele prin doua rezistente a cate 1 kilo fiecare si semnalul ramane suficient de puternic.

Evident ca ma refer la posturile din oras.

Am sa-i atasez si o antena interior sau exterior (telescopica) am sa vad exact cum fac si o antena de camera,sau cumpar una din comert.

Sunt ceva antene de camera cu amplificator incorporat,cum e cea din imagine. Sunt pentru radio sau pentru TV ?

Mersi.

post-5-1238337343_thumb.jpg