Sari la conținut

Tonerul sau imprimanta ?

SIG

Postări Recomandate

20 RON - 100 grame de toner

140 RON - 1.200 grame toner.

Nici nu stiu cat toner intra intr-un cartus la o refill-are,ca sa fie full cartusul cu toner.

Editat de SIG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut,

Incarcarea cu toner sau refilul unei imprimante laser depinde foarte mult de constructia cartusului. Daca este vorba de cartusul de la imprimanta din imaginea de mai sus, atunci cam asa trebuie procedat:

- se scoate cilindrul verde prin indepartarea boltul cilindrului din dreapta (a se vedea arcul din dreapta cartusului, va trebui indepartat);

- se scoate apoi cilindrul de cauciuc si se scutura surplusul din el;

- cu ajutorul unei surubelnite scoti boltul din interior (e un mic bolt, care o data scos cartusul se va desface in doua);

- apoi desfaci suruburile din partea laterala dreapta si scoti capacul;

- dupa ce ai dat capacul jos vei vedea un dop alb, il scoti si ii pui tonerul (cu ajutorul unei palnii e de preferat). Sunt cazuri cand nu este dop, atunci indepartezi cilindrul magnetic si cu ajutorul unei palnii torni tonerul pe acolo. Cam asta ar fi.

Toate cele bune,

dan

Editat de dan_e
Link spre comentariu

Ceva in genul explicat de tine am gasit pe youtube un material video:

Nu inteleg cum de iuimprimantele Xerox Phaser si Samsung ML1610 au in comun cartusul,ca forma.

O fi avand si acelasi tip de praf (tonner) sau aici lucrurile se despart (difera) ? scratchchin.gif

Link spre comentariu

@SIG, chiar as dori sa stiu si eu pe unde "se poate turna" toner in cartus?! Si cam cate refiluri se pot face cu acel toner de max. 20lei ?

Numai Bine

Am ridicat de la posta coletul. Am comandat toner 140 grame/25 RON (taxele postale au fost 8 RON)

Am si facut refill-ul. Am pus cam 120 grame in cartus,restul de 20 de grame il voi adauga cand se mai face putin loc.

Counterul imprimantei e la 2.856 printari.Va anunt cat m-a tinut refillul. (cand nu va mai tipari corespunzator din cauza lipsei de toner)

Nu stiu cat m-ar' fi costat un refill la firma dar eu am iesit in 33 RON.(atentie am achizitionat 140 grame, nu 100 grame)

Numai bine.

Editat de SIG
Link spre comentariu

• 2 years later...

Din pacate nu l-am ascultat pe adyto, nu m-am dus cu imprimanta cat era in garantie (poate insa nu mai era valabila garantia atata timp cat i-am facut refill), iar problema tonerului care se sterge (cand frec cu degetul) persista. Tonerul de refill este ptr. ML1610 (Samsung), insa am inteles ca este bun ptr. imprimanta mea, o Phaser3124(Xerox)

Ce imi recomandati ? Sa inlocuiesc fuser-ul (am vazut ca pe la vre-o 63+transport se poate achizitiona fuser de ML1610 care sper ca e bun si la Phaser 3124) sau sa vad daca pot creste nitel temperatura, umbland pe la thermistorul imprimantei ?

Mersi.

Editat de SIG
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock