Sari la conținut

caramida decorativa


titi

Postări Recomandate

as dori sa stiu ce parere aveti despre caramida decorativa.

stiu ca nu prea se utilizeaza acasa dar ma gandesc ca nu ar strica cateva informatii despre asa ceva!!!!! am vazut prinsa caramida de asta si pe rigips sau nu am vazut eu bine !!! scratch_one-s_head.gif

Editat de titi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SIG, cred ca titi vrea sa spuna "caramida aparenta" dar ramane sa ne confirme daca este chiar asta. Mai exact, caramida aparenta este acea caramida care se "lipeste" de perete asemenea faiantei pentru a da o nota peretelui de zid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca faianta se prinde de gips carton de ce nu s-ar' putea fixa si caramida aparenta/decoratia?

Mai jos am gasit modul cum trebuie fixata faianta pe un perete de gips carton.

Cred ca in mod similar se poate proceda si la fixarea caramizilor decorative/aparente.

 

Aplicare faianta peste placile de gips carton

Necesar:

- Ceresit CT 17

- Ceresit CM 117

Recomandare: In cazul in care peretii sunt placati cu placi de gips-carton

Mod de operare:

Este indicat ca inainte aplicarea faiantei sa se dea un strat de grund Ceresit CT 17 cu bidineaua (nu cu trafaletul), pentru a reduce gradul de absorbtie al peretilor. Dupa aplicarea grundului se aeriseste timp de 4 ore. Acest produs este inodor.

Se trece apoi la prepararea adezivului.

La un sac de 25 kg se pun 7,5 - 8 litri de apa. Amestecarea se face numai mecanic.

Intinderea adezivului se face cu o gletiera tip pieptene cu dinti de 10mm . Suprafata de contact placa-adeziv trebuie sa fie de minim 65%.

Placarea cu faianta se incepe din partea de jos a peretelui. Alegerea locului de unde se incepe punerea faiantei e foarte importanta, pentru ca spatiul unde ne raman placi mici taiate sa nu fie intr-un loc vizibil. Se recomanda utilizarea distantierelor (chiar daca se apeleaza la serviciile unro mesteri experimentati). Sunt foarte ieftine si asigura liniaritatea placilor.

Rosturile pot fi chituite dupa 24 de ore de la placare.

Editat de SIG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock