Sari la conținut

Realizare sursa de alimentare pt. STK4241V

EL-Gabry
 Share

Postări Recomandate

Va salut.Am realizat un amplificator de 2x120w cu un STK4241V.Am facut si schema cu puntea redresoare si 2 C de 10000mf/63V.Acum am nevoie de un transformator de putere sa imi alimenteze acest montaj.Cum pe acasa nu am,am zis sa il comand la PetraToroid.Ma puteti ajuta sa il dimensionez corect,conform cererii de oferta de pe acel site?Mi-ar trebui : un secundar cu 2x40V si un secundar cu 15-20V...pt.corectorul de ton (l-am facut cu TDA 1524).De fapt inca mai oscilez daca sa capsulez amplificatorul separat,sau sa introduc si corectorul,poate ma influentati voi...Pe un site (parca de prin Polonia),era construit un amplificator cu STK4241II si imi amintesc ca recomanda un traf de 540 VA fara corector incorporat.Dar sa cer parerea expertilor.Multumesc.

post-647-1231189424_thumb.jpg

post-647-1231189447_thumb.jpg

post-647-1231189465_thumb.jpg

post-647-1231189484_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa il faci si de 540w (sau cum spui tu va) oricum din cate stiu finalu isi ia putere mai mare cu cat dai din volum ca sa poata misca difuzoarele si pe langa asta poti sa ai faci corectoru de ton incorporat sau dak vrei sa faci pe dj fal extern si adaugai si un mixer mic 3-4 intrari si dak alegi trafu de 540w punei un cooler pe radiator ca o sa faci oua pe el , numai bine

Link spre comentariu

poti sa il faci si de 540w (sau cum spui tu va) oricum din cate stiu finalu isi ia putere mai mare cu cat dai din volum ca sa poata misca difuzoarele si pe langa asta poti sa ai faci corectoru de ton incorporat sau dak vrei sa faci pe dj fal extern si adaugai si un mixer mic 3-4 intrari si dak alegi trafu de 540w punei un cooler pe radiator ca o sa faci oua pe el , numai bine

Poate ma ajuta Don...Nu vreau sa par destept,ca daca eram,nu ceream ajutor la voi,dar mi-a luat 3min. si 24sec. sa citesc fraza ta.Oricum multumesc de interventie.Ideea e ca la comanda ferma imi cere la secundar 1: V si A.La V am scris 2x40V,dar la A?Idem secundar 2 (in caz de vreau corector de ton).Am zis ca 2x40v la 5A ar fi bine,dar daca tot dau bani pe el,vreau sa fie ceva de calitate,sa scot toata puterea din STK.

Link spre comentariu

pei chestia e ca nuj la ce intrebi la cati Amperi secundaru 2x40 cand spui ca ai facut tu statia ar trebui sa scrie in schema la ce amperi functioneaza la putere maxima.......

am cautat informatii despre stk si zice asa::::

Recommended supply voltage VCC ?54 V

Maximum supply voltage VCC max ?78 V

Ta = 25?C, VCC =?54V, RL = 8W (noninductive load), Rg = 600W, VG = 40dB

Editat de trax
Link spre comentariu

Pentru alimentarea STK4241V si corector de ton recomand:

- un transformator toroidal de 400VA sau 500VA cu doua infasurari de 40V pentru amplificator (daca veti utiliza incinte numai de 8Ohmi, atunci puteti alege 400VA; pt. 6 Ohmi alegeti 500VA).;

- corectorul de ton va trebui alimentat la o tensiune duala, de genul +/-15Vcc. Aceasta optiune este foarte buna mai ales daca este folosita in tandem cu un amplificator alimentat tot simetric, asemenea STK4241V. Din pacate corectorul pe care il aveti nu este "potrivit aplicatiei", TDA1524 fiind mai mult un circuit integrat care functioneaza mai bine cu amplificatoare audio alimentate nesimetric (deci numai +V) si cu condensator pe iesire. Din pacate aceste amplificatoare sunt de puteri relativ reduse in comparatie cu STK4241V. In plus, TDA1524 are dezavatajul defectarii foarte rapide daca este atacat pe intrare cu un semnal peste limitele admise, limite care sunt depasite si de un semnal audio provenit de la PC.

NU folositi niciodata STK4241V pe incinte acustice de 4 Ohmi (va rog sa tineti cont cu atat mai mult de aceasta observatie cu cat exemplarul STK4241V pe care l-ati cumparat are origine incerta sau altfel spus, este un exemplar "pirat").

In concluzie, cumparati sau realizati practic un alt corector de ton cu alimentare la +/15Vcc, iar transformatorul poate fi de 400VA sau 500VA cu 2x40V~ (pt. amplificator), respectiv 2X15V~ (corector + preamplificator - in acest caz veti utiliza un stab. cu 7815 si 7915 pt. alimentarea acestor circuite). Ar mai fi si varianta cumpararii unui transformator cu numai cu doua infasurarii de 40V, urmand ca dupa aceea, tensiunile necesare corectorului si preamplificatorului sa le realizati din ramurile de alimentare in c.c. a amplificatorului cu ajutorul unor stabilizatoare cu diode Zener.

Later Edit: Cand faceti comanda de transformator toroidal nu uitati sa mentionati tensiunile din secundar ca tensiunii de mers in gol, mai ales daca utilizati condensatoare de filtraj la 63V.

Am sa modific titlul acestuit topic pentru a se potrivi mai bine cu aria in care a fost postat.

Link spre comentariu

Pentru alimentarea STK4241V si corector de ton recomand:

- un transformator toroidal de 400VA sau 500VA cu doua infasurari de 40V pentru amplificator (daca veti utiliza incinte numai de 8Ohmi, atunci puteti alege 400VA; pt. 6 Ohmi alegeti 500VA).;

- corectorul de ton va trebui alimentat la o tensiune duala, de genul +/-15Vcc. Aceasta optiune este foarte buna mai ales daca este folosita in tandem cu un amplificator alimentat tot simetric, asemenea STK4241V. Din pacate corectorul pe care il aveti nu este "potrivit aplicatiei", TDA1524 fiind mai mult un circuit integrat care functioneaza mai bine cu amplificatoare audio alimentate nesimetric (deci numai +V) si cu condensator pe iesire. Din pacate aceste amplificatoare sunt de puteri relativ reduse in comparatie cu STK4241V. In plus, TDA1524 are dezavatajul defectarii foarte rapide daca este atacat pe intrare cu un semnal peste limitele admise, limite care sunt depasite si de un semnal audio provenit de la PC.

NU folositi niciodata STK4241V pe incinte acustice de 4 Ohmi (va rog sa tineti cont cu atat mai mult de aceasta observatie cu cat exemplarul STK4241V pe care l-ati cumparat are origine incerta sau altfel spus, este un exemplar "pirat").

In concluzie, cumparati sau realizati practic un alt corector de ton cu alimentare la +/15Vcc, iar transformatorul poate fi de 400VA sau 500VA cu 2x40V~ (pt. amplificator), respectiv 2X15V~ (corector + preamplificator - in acest caz veti utiliza un stab. cu 7815 si 7915 pt. alimentarea acestor circuite). Ar mai fi si varianta cumpararii unui transformator cu numai cu doua infasurarii de 40V, urmand ca dupa aceea, tensiunile necesare corectorului si preamplificatorului sa le realizati din ramurile de alimentare in c.c. a amplificatorului cu ajutorul unor stabilizatoare cu diode Zener.

Later Edit: Cand faceti comanda de transformator toroidal nu uitati sa mentionati tensiunile din secundar ca tensiunii de mers in gol, mai ales daca utilizati condensatoare de filtraj la 63V.

Am sa modific titlul acestuit topic pentru a se potrivi mai bine cu aria in care a fost postat.

Multumesc.Acum cred ca o sa renunt la acel corector si o sa imi ''capsulez'' doar amplificatorul+transformatorul+puntea redresoare.O sa comand un transformator de 2x42V la 550VA fara alt secundar.E prea mult?Mi-ar rezulta cam 2x57V in CC.Daca C-urile de filtraj sunt la 63V,e in regula.Dar explicati-mi va rog ,acea mentiune care trebuia sa o fac (tensiunea de mers in gol),nu am inteles.

Link spre comentariu

O sa comand un transformator de 2x42V la 550VA fara alt secundar.E prea mult?

Eu v-am recomandat mai sus niste "puteri". Daca credeti ca va simtiti mai bine cu 50VA in plus, e treaba dvs. Idem pentru tensiunile secundare.

Dar explicati-mi va rog ,acea mentiune care trebuia sa o fac (tensiunea de mers in gol),nu am inteles.

Orice transformator electric, fie ca este toroidal sau nu, are o cadere de tensiune reprezentand diferenta dintre tensiunea secundara la functionarea in gol (fara niciun consumator) si tensiunea secundara de functionare in sarcina (masurata la curentul nominal al infasurarii secundare). Transformatoarele toroidale produse de petra_toroid au o cadere de tensiune dU [%]= 1,2... 21,97. In general, un transformator de putere mica va avea un dU mai mare fata de un transformator de putere mai mare.

Spre exemplu, un transformator toroidal de 500VA, 2x40V are un dU=aprox. 5%, asta inseamna ca la functionarea in gol va avea 1,05*40=42V sau altfel spus 2 x 42V. Acesta tensiune va determina o tensiune redresata de 42*1,41=59,22V sau +/-59,22V. La functionarea in sarcina nominala (la curentul nominal secundar a transformatorului), tensiunea redresata va ajunge la 1,41*40=56,4V daca valoarea condensatoarelor de filtraj este calculata corect. Daca nu este calculata corect, tensiunea redresata va tinde sa scada si mai mult la functionarea in sarcina.

Link spre comentariu

Eu v-am recomandat mai sus niste "puteri". Daca credeti ca va simtiti mai bine cu 50VA in plus, e treaba dvs. Idem pentru tensiunile secundare.

Orice transformator electric, fie ca este toroidal sau nu, are o cadere de tensiune reprezentand diferenta dintre tensiunea secundara la functionarea in gol (fara niciun consumator) si tensiunea secundara de functionare in sarcina (masurata la curentul nominal al infasurarii secundare). Transformatoarele toroidale produse de petra_toroid au o cadere de tensiune dU [%]= 1,2... 21,97. In general, un transformator de putere mica va avea un dU mai mare fata de un transformator de putere mai mare.

Spre exemplu, un transformator toroidal de 500VA, 2x40V are un dU=aprox. 5%, asta inseamna ca la functionarea in gol va avea 1,05*40=42V sau altfel spus 2 x 42V. Acesta tensiune va determina o tensiune redresata de 42*1,41=59,22V sau +/-59,22V. La functionarea in sarcina nominala (la curentul nominal secundar a transformatorului), tensiunea redresata va ajunge la 1,41*40=56,4V daca valoarea condensatoarelor de filtraj este calculata corect. Daca nu este calculata corect, tensiunea redresata va tinde sa scada si mai mult la functionarea in sarcina.

'traiti!Asa ramane 2v40V,500VA (poate are vreun user asa ceva,de vanzare).Acum daca ma puteti servi cu o schema de protectie la scurtcircuit si una de soft-start.De fapt,as prefera sa cumpar montajele gata facute,daca stiti de unde,dar daca nu sunt,le construiesc dupa schemele propuse.Multumesc.

P.S. : Stiti un magazin care comercializeaza cutii (pref.de aluminiu),in care se pot monta amplificatoare?

Link spre comentariu

Acum daca ma puteti servi cu o schema de protectie la scurtcircuit si una de soft-start.

Pentru protectie la scc. in cazul STK-urilor, va recomand "sigurante". Pentru protectia la DC gasiti cateva scheme interesante la sectiunea Accesorii Audio; idem softstart.

Link spre comentariu

• 5 weeks later...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock