Sari la conținut

Polipropilena sau pexal ?

titi

Postări Recomandate

Nu am auzit sa se foloseasca tevi de Cu la instalatii de gaze.

Sunt cele mai recomandate insa la instalatiile de apa din circuitul de incalzire (microcentrala).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ppr ul mie mi se pare cel mai sigur, se lipeste foarte usor, cuprul se mai oxideaza si el in timp, deci pote sa apara fisuri, dar ppr ul se descompune intr-o mie de ani cel putin, daca nu am insel [este plastic pana la urma].

ps: coturile , reductiile, mufele de prelungire, tevile sunt foarte ieftine[ex: un cot =0.3lei, 4 metri de ppr cu insertie 3/4 = 5 lei maxim dar puteti gasi si mai ieftin daca stiti unde sa cautati]

Link spre comentariu

Nu am auzit sa se foloseasca tevi de Cu la instalatii de gaze.

Sunt cele mai recomandate insa la instalatiile de apa din circuitul de incalzire (microcentrala).

La circuitul de incalzire am vazut ca se utilizeaza. Totusi, vazusem undeva - parca - si la instalatia de gaze, dar poate m-am inselat!

Raman si eu la parerea ca polipropilena este cea mai potrivita.

Link spre comentariu

@ dany1eo, dar cupru nu se utilizeaza mai mult la instalatiile de gaze ?

Absolut de loc, se foloseste otel de o anumita calitate si nu tevi sudate(adica roluite si sudate pe generatoare) ci, tevi trase, adica forjate sub forma de teava, fara suduri, a nu se intelege ca la adaugiri, prelungiri, piese de legatura, si distributie nu se poate suda, ba din contra sudura la acestea e mai buna decat un filet, care se etanseaza cu calti si vopsea(la apa nu trebuie vopsea).

Link spre comentariu

ppr ul mie mi se pare cel mai sigur, se lipeste foarte usor, cuprul se mai oxideaza si el in timp, deci pote sa apara fisuri, dar ppr ul se descompune intr-o mie de ani cel putin, daca nu am insel [este plastic pana la urma].

ps: coturile , reductiile, mufele de prelungire, tevile sunt foarte ieftine[ex: un cot =0.3lei, 4 metri de ppr cu insertie 3/4 = 5 lei maxim dar puteti gasi si mai ieftin daca stiti unde sa cautati]

e adevarat ca se descomune in 1000 ani, sau pe acolo, dar e vorba si daca isi pastreaza calitatile in timpul asta, atunci de ce e garantat 50 ani?

la noi nu s-au folosit tevile de cupru pentru apa curenta din diverse motive, unul a fost era comunista, si dupa ca era prea scump, dar in occident se folosea pe scara larga...

sistemul pe Cu e 25-30ron/3m teava 15mm, fiting-urile 1-1,5ron, e rentabil pe suprafete mici cu fitinguri multe si spatiu de manevra(ansamblare) mic, ex baie, invers e socoteala pe pexal si polipropilena.

ultima data cand am cumparat ppr cu insertie era 4ron/m nu 5ron/4m...

Link spre comentariu

Absolut de loc, se foloseste otel de o anumita calitate si nu tevi sudate(adica roluite si sudate pe generatoare) ci, tevi trase, adica forjate sub forma de teava, fara suduri, a nu se intelege ca la adaugiri, prelungiri, piese de legatura, si distributie nu se poate suda, ba din contra sudura la acestea e mai buna decat un filet, care se etanseaza cu calti si vopsea(la apa nu trebuie vopsea).

Deja constat ca s-a trasat sau mai bine zis, largit discutia, intre polipropilena - pexal - cupru. Totusi, o intrebare, pentru ca nu am vazut, cele din cupru sunt tratate pe interior contra oxidarii ? Intreb lucru asta deoarece in cazul apei potabile solutia pe cupru s-ar putea sa nu fie tocmai buna. Dar sa vedem raspunsul inainte de a trage concluziile.

Link spre comentariu

Deja constat ca s-a trasat sau mai bine zis, largit discutia, intre polipropilena - pexal - cupru. Totusi, o intrebare, pentru ca nu am vazut, cele din cupru sunt tratate pe interior contra oxidarii ? Intreb lucru asta deoarece in cazul apei potabile solutia pe cupru s-ar putea sa nu fie tocmai buna. Dar sa vedem raspunsul inainte de a trage concluziile.

Va pun eu alta intrebare, si dupa ce ziceti dv. va raspund, cele de plumb care se foloseau erau tratate pe interior?

Link spre comentariu

@ dany1eo

Din cate cunosc: NU.

Nu, nu sunt tratate nici cele de Pb, nici cele de Cu, doar ca in contact cu apa se formeaza un strat superficial la suprafata materialului care nu dauneaza cu nimic.

Acum cititi asta:

Scurt istoric

Tevile de cupru au fost utilizate la transportul apei inca din 2750 i.d.C. Exista o teava de cupru in Muzeul de Stat din Berlin, gasita in templul regelui Sa-Hu-Re in Abusir, Egipt. Aceasta teava a facut parte dintr-o teava sectionata de alimentare cu apa de cca. 100 metri lungime, compusa din bucati cu lungimea de 750 mm fiecare. Arheologii au descoperit un tronson de teava din cupru utilizata pentru alimentarea cu apa al piramidei Cheops din Egipt. Dupa cinci mii de ani, teava de cupru descoperita ar fi utilizabila si in zilele noastre.

Gsiti aici si prin alte parti...

http://instalexpertms.ro/produse_avantaje.html

Link spre comentariu

Nu, nu sunt tratate nici cele de Pb, nici cele de Cu, doar ca in contact cu apa se formeaza un strat superficial la suprafata materialului care nu dauneaza cu nimic.

Acum cititi asta:

Scurt istoric

Tevile de cupru au fost utilizate la transportul apei inca din 2750 i.d.C. Exista o teava de cupru in Muzeul de Stat din Berlin, gasita in templul regelui Sa-Hu-Re in Abusir, Egipt. Aceasta teava a facut parte dintr-o teava sectionata de alimentare cu apa de cca. 100 metri lungime, compusa din bucati cu lungimea de 750 mm fiecare. Arheologii au descoperit un tronson de teava din cupru utilizata pentru alimentarea cu apa al piramidei Cheops din Egipt. Dupa cinci mii de ani, teava de cupru descoperita ar fi utilizabila si in zilele noastre.

Gsiti aici si prin alte parti...

http://instalexpertms.ro/produse_avantaje.html

http://www.greenagenda.org/eco-aqua/potabil.htm

Link spre comentariu

Cuprul e cel mai sigur.Poti folosi teava trasa sau teava moale care cu indemanare o poti indoi.Da ,cuprul se oxideaza,se cocleste dar e protector si nu sedistruge usor.Singura grije e sa folositi separari galvanice in caz ca mai folositi si alte tipuri de teava.

:biggrin:

Link spre comentariu

e adevarat ca se descomune in 1000 ani, sau pe acolo, dar e vorba si daca isi pastreaza calitatile in timpul asta, atunci de ce e garantat 50 ani?

la noi nu s-au folosit tevile de cupru pentru apa curenta din diverse motive, unul a fost era comunista, si dupa ca era prea scump, dar in occident se folosea pe scara larga...

sistemul pe Cu e 25-30ron/3m teava 15mm, fiting-urile 1-1,5ron, e rentabil pe suprafete mici cu fitinguri multe si spatiu de manevra(ansamblare) mic, ex baie, invers e socoteala pe pexal si polipropilena.

ultima data cand am cumparat ppr cu insertie era 4ron/m nu 5ron/4m...

era pretul maxim;) 5 ron, vroiam sa subliniez ca este mult mai ieftin decat cuprul de oriunde l ai cumpara;)

Link spre comentariu

era pretul maxim;) 5 ron, vroiam sa subliniez ca este mult mai ieftin decat cuprul de oriunde l ai cumpara;)

preturi orientative...http://www.comzoo.ro/pages/teava-polipropilena.php

...pret/m sau pret/4m nu e tot aia... asta zic.

Link spre comentariu

interesant...... deci, sa tragem o concluzie (nu stiu cat de potrivita e dar sper sa-mi spuneti voi): polipropilena ar merge mai bine la apa calda si pexalul la apa rece ? unsure.gif

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock