Sari la conținut

Polipropilena sau pexal ?


titi

Postări Recomandate

Va salut si Craciun Fericit.

 

As vrea sa mai supun atentiei o problema de sarbatoare. biggrin.gif

La anul mi-a spus taica-miu ca se gandeste sa schimbe tevile de la baie, ca cica sunt cam vechi si de asta. Se gandeste sa utilizeze polipropilena dar eu stiam ca asta se utilizeaza numai la instalatia de incalzire !!!!!!! Asa este ?

 

si pana la urma, ce avantaje are polipropilena fata de pexal ???? scratch_one-s_head.gif am vazut ca se imbina destul de bine propilena dar in rest mai nimic !!! in plus la tubulatura din propilena iti mai trebuie si coturi, pe cand pexalul se torsadeaza relativa usor!! blink.gif voi ce spuneti ??????? on_the_quiet2.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultima oara am avut ocazia sa vad cum se lucreaza cu polipropilena in instalatii sanitare iar parerea este foarte buna. Chiar mai buna decat in cazul utilizarii pexalului. Ce am observat la instalatiile cu polipropilena este imbinarea rapida si mult mai sigura decat a pexalului. In ceea ce priveste "durabilitatea" sau "fiabilitatea" conexiunilor, cred ca cele pe baza de polipropilena au un plus in privinta asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, asa in mare am inteles care este treaba! dry.gif

 

dar despre aparatele de lipit polipropilena stie cineva ceva????????? ma interezeaza ce tip de aparat trebuie si cat costa ? of.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imbinarea propilenei se face la cald.

Asta auzisem si eu dar vroiam sa stiu cat costa, cum arata aparatul de lipit polipropilena si cam cum se lucreaza cu el, asa cateva tips and tricks.....????????????????????

 

dry.gif photo.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai din cate am mai citit eu, temperatura de lipire a polipropilenei este mult mai mare decat a apei calde care circula prin teava...... cam de vreo 10 ori mai mare daca nu mai mult iar lipitura e lipitura. La pexal, din ce am mai vazut, pt. imbinarii mai trebuie alte accesorii, cu garniturii etc.

 

asadar, ma interesa sa stiu cat costa un aparat de lipit tevile de polipropilena si ce mai trebuie in afara de acel aparat ?????? cool.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asadar, ma interesa sa stiu cat costa un aparat de lipit tevile de polipropilena si ce mai trebuie in afara de acel aparat ?????? cool.gif

Cateva informatii si un aparat de sudura(au si preturi).

Aici.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as opta pentru pexal,poate fi pozat si mufat usor.

pexalul se fisureaza in curbe si este periculos ingropat. Sudura de ppr se numeste polifuziune si se face la cald este mult mai ieftina decat pexalul si mai durabila singura problema de care nu tin cont marii meseriasi este ca se dilata la temperaturi si trebuie lasate niste lire de dilatatie. daca te mai intereseaza ceva mai posteaza aici si cand am timp iti raspund.succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am auzit si eu ca pexalul se fisureaza in curbe totusi ambele contin mantaua aia de aluminiu sau ce o fi ea ? si daca nu ma insel la pexal e mai groasa!!!!!!!!!!!!!

problema la polipropilena este aceea ca trebuie utilizate coturi si intr-adevar, trebuie lasate niste spatii pentru dilatatie.

 

oricum, eu cred ca polipropilena este peste pexal

era bine sa fi facut un sondaj!!!!!!!!!!!! scratch_one-s_head.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din experienta, avand instalatii si pe pexal si propilena, am ales cupru good2.gif

 

..pexal-ul, chiar si ce-l pentru temperatura, montat pe circuitul de apa calda, a crapat cu tot cu aluminiu dupa nici 4 ani, pe apa rece, nu...inca

cu propilena mai astept, nu are decat 1 an, dar cum e tot un plastic ma astept si la surprize, cu toate ca mi se pare mult mai valabila decat pexalul...oricum, pe cupru se lucreaza mult mai usor si nu ai nevoie de cine stie ce scule, o lampa cu gaz, pasta decapanta, fludor, smirghel de 100, daca faci o socoteala la cat costa fiecare sistem in parte, ajungi la concluzia ca preturile sunt aproximativ egale, doar manopera si durabilitatea sunt diferite.

 

...nu faceti greseala sa curbati pexalul prea mult, acolo cedeaza prima data, parol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock