Jump to content
donpetru

Ce web browser utilizati sau preferati?

SONDAJ  

44 members have voted

1. 1. Care este web browser-ul favorit ?

• Firefox sau Mozilla
      21
    • Internet Explorer
      4
    • Maxthon
      0
    • Google Chrome
      14
    • Opera
      5
    • Altele
      0

Recommended Posts

De vreo 2 sapt am inceput sa utilizez si eu chrome.Pana acum am folosit tot internet explorer si nu am avut probleme insa acum de ceva vreme am vazut ceva lipsuri la el si ultima versiune chiar nu imi placea deloc,folosem versiunea 8 nu 9.

Prima daca cand am zis ca tre sa fac schimbarea am instalat opera...dar nu mi-a placut mai deloc.Dupa care am pus chrome si intradevar se simte diferenta.Am rezolvat si treaba cu "favorites" sau "bookmarks bar" care era foarte usor de facut la i.explorer.Pentru inceput am importat cateva "favorites" din i.explorer dar am si incercat sa adaug ceva nou si am reusit dar inca nu stiu metoda 100% pentru ca mi se pare ca am facut in 2 moduri diferite treaba...mai studiez.

Pun si un print ptr ce-i interesati.

Ps:nu fac reclama cu siteurile pe care le am la "fovarites" :cheers2:

post-9219-059596200 1322508695_thumb.jpg

Edited by Letcon

Browserul meu preferat este Mozilla Firefox,dar in ultima vreme este o MICA problema la el:consumul de resurse.Eu inca folosesc XP din cauza unor jocuri,dar cu 2 ferestre(tab) deschise recordul meu a fost de 2,2 gb ram consum in firefox(doar consumul firefox.exe).

Pentru XP si 512 MB de RAM merge bine IE8 + Mozilla pe unul si IE8 + Opera pe altul. Chrome omoara XP cu mai putin de 1 Giga. Chrome promite, dar este parsiv: se baga in sufletul omului si cei neatenti il instaleaza fara sa vrea si pe urma vin la mine sa ma intrebe ce are calculatorul.

Eu am Windows 7 si folosesc Google Chrome de vreo 3 ani dar n-am avut probleme deloc cu el ci dimpotriva pot spune ca sunt foarte multumit.Inainte foloseam Internet Explorer dar acolo nu-mi apareau automat numele site-urilor cand tastam in bara de sus iar in plus nu stiu daca puteam sa intru la istoric cum pot cu Google Chrome unde imi apar  link-urile(daca pot sa le spun asa) pe care le folosesc  pentru a nu mai cauta dupa ceva anume pana ma satur.

folosesc opera de ceva vreme dar si crome  ceva mai putin ca nu stiam de optiunea semn de carte .

Browserul Opera mai face fata in ziua de astazi?Nu de alta dar din cate am auzit i-a cam trecut timpul acestui browser.

Eu utilizez in mod curent Opera si uneori Chrome.

Edited by miron1947

Eu am instalat atat Google Chrome cat si Internet Explorer dar de regula folosesc Google Chrome din motivele pe care le-am specificat deja in acest topic.

Eu n-am folosit Opera niciodata dar inainte am mai folosit pe langa  Internet Explorer/Google Chrome si Mozzila Firefox de care pot sa spun ca am fost multumit.

Fiecare dupa cum se intelege cu ele,depind si factori setari,motoare de cautare etc.

Firefox pentru mine atat pentru -windows 7- cat si pentru linux -xubuntu- mi se pare foarte bun !

Firefox pentru mine atat pentru -windows 7- cat si pentru linux -xubuntu- mi se pare foarte bun !

Eu folosesc ca si browsere atat Internet Explorer cat si Chrome iar ca si sistem de operara Windows 7 dar as trece ori pe Windows 10 ori pe Linux.Este superior Linuxul fata de Windows 7?Windows 10 ati folosit vreodata?

nu am incercat windows 10 , linux este un sistem de operare SIGUR nu

are nevoie de Antivirus,aplicatii gratuite, mult asemanatoare celor pentru

windows. Iar prin aplicatia WINE se pot instala si rula aplicatii destinate

pentru sisteme de operare windows,instaland prin .exe

Eu am incercat Windows 10 putin pe calculatorul altcuiva si m-am descurcat destul de bine dar Linux n-am incercat deloc deocamdata, in schimb am auzit ca este mai greu cu el la inceput.

Edited by Ciprian 81