Jump to content
Sign in to follow this  
SIG

Sa votam sau sa nu votam ?

Recommended Posts

Si tot impreuna vom suferi sau ne va fi mai bine in urma voturilor noastre.

Sau ale altora,care formeaza majoritatea.

Evident ca nu trebuie sa ne dusmanim pt. convingerile personale ale fiecaruia

Normal,altfel ne intorcem in`90,cand divortau,din cauza convingerilor politice diferite.

Ideea era,ca nu trebuie sa fi academician pentru a fi gopodar.

Nu trebuie sa fi academician,dar oricat de bun gospodar ai fi un nivel de cultura si pregatire se impune ptr. a ajunge in Parlament.Oricum exemplele date de mine sunt departe de a fi macar gospodar (daca tot sunt analfabeti sau agramati).

Nu este singurul exemplu,vedeti Elena Basescu,secretar al tineretului PD-L,nu va aduce aminte de alta Elena("va aude colegii mei"),impuscata in `89?

Exemple sunt in toate partidele.Diferenta o face densitatea de astfel de specimene. Raman la parerea mea ca PSD-ul este foarte dens in acest sens.

Iar suntem o tara atipica,in toata lumea,intelectualii sunt de stanga,doar la noi sunt de dreapta.In Danemarca si Suedia,guverneaza de 50 de ani si culmea aproape toti sunt profesori si au cel mai mic salariu de bugetari.

Pai daca PSD-ul a furat intentionat ideologia de stanga ptr. a manipula in numele unor idealuri nobile, ce le-a ramas intelectualilor sa faca decat sa se orienteze catre centru,centru-dreapta sau chiar dreapta spectrului politic ?

Cum am mai scris si in alt topic,nu-mi plac generalizarile, PSD sunt rai si PD-L sunt buni,sau invers,sau putem continua cu, evreii,ungurii,tiganii,arabi.....,toti care nu sunt romani,sunt vinovati de tot ce este rau.

Nici mie nu imi plac generalizarile dar una singura o fac cu mana pe inima:

PSD = hot in straie de calugar ,care a distrus Romania.Deci criminal pana la urma.

Nici mie nu imi plac generalizarile dar una singura o fac cu mana pe inima:

PSD = hot in straie de calugar ,care a distrus Romania.Deci criminal pana la urma.

Bine,daca sunteti asa convins,ce mai pot spune?Eu vad realitatea altfel,dar,fiecare cu perceptia lui.

Sincer,

m-as' bucura daca PNL + PDL ar' putea sa se reuneasca si sa formeze o majoritate parlamentara.

Nu vad alta solutie,dar poate gresesc.

Cel putin pana cand se va naste un partid onest de stanga care sa merite sa-i dai o sansa sa demonstreze ce poate.

m-as' bucura daca PNL + PDL ar' putea sa se reuneasca si sa formeze o majoritate parlamentara.

A mai fost.Aveti grije ce va doriti,ca poate se implineste.

Da,dar erau alaturi de UDMR si PC.

Si asa doi romani se inteleg greu.Unde sunt mai multi de 3 nu se termina bine.

.

Si asa doi romani se inteleg greu.Unde sunt mai mult de 3 nu se termina bine.

Dar PNL si PDL,nu sunt doua?Daca as alege intre PNL si PDL,optiunea ar fi PNL.deoarece,macar au o doctrina,PDL-ul nu stie nici el ce doctrina are,depinde de toanele cuiva de la Cotroceni.

Pana la urma,cel mai mult si cel mai mult,mi-as' dori ca lumea sa mearga in numar cat mai mare la vot iar partidele sa nu falsifice sau fure voturi prin tot felul de smecherii.

Acest lucru mi-l doresc cel mai mult sa se intample pe 30 Nov.

lumea sa mearga in numar cat mai mare la vot

Posibil,dar cam greu,mai ales,ca este perioada cumparaturilor,pregatirilor de sarbatori si la noi cand vine o sarbatoare,misuna populatia in magazine de parca vine apocalipsa.

Eu l-as' numi delirul cumparaturilor la romani.

Sunt doua astfel de momente (delir).De Pasti si de Craciun.

Dar ce sa faca pana la urma?Multi vor misuna si isi vor cumpara doar cate ceva pe fundul cosului.Ca bani de unde ?

Ca bani de unde ?

Da,"creditul cu buletinul" a cam disparut.

Mai bine mergem la vot sa ne anulam votul decat sa nu mergem. Daca nu mergem se poate sa voteze ei pentru noi, exista si astfel de cazuri asa ca daca l-am anulat noi cu mana noastra sigur nu mai au ei ce face.

As fi foarte curios daca ar intra alti pe liste, daca am boicota alegerile sau ar ramane tot astia si tot pe ei ar trebui sa ii alegem.

Mai bine mergem la vot sa ne anulam votul decat sa nu mergem.

Daca tot am facut efortul,mai bine optam pentru cineva.

Nu trebuie sa fi academician,dar oricat de bun gospodar ai fi un nivel de cultura si pregatire se impune ptr. a ajunge in Parlament.Oricum exemplele date de mine sunt departe de a fi macar gospodar (daca tot sunt analfabeti sau agramati).

Limba noastră-i o comoară nedezgropată de mulţi candidaţi. Orbecăind ?n gramatică, chiar şi unii dintre cei mai titraţi politicieni fac dezacorduri, pun cratima la ?nt?mplare sau rostesc fraze fără ?nţeles.

Pentru profesorul universitar doctor Nicolae Mischie, cuv?ntul "v-a" se scrie ?ntotdeauna cu liniuţă. Cel puţin aşa reiese din textul de pe afişul său electoral: "Votaţi pe cel care v-a slujit cu credinţă. Fără a vă trăda, nu vă v-a dezamăgi". Acordul subiectului cu predicatul este de asemenea o regulă a limbii rom?ne greu de respectat. "Sunt oameni care trăieşte din mica agricultură", a spus social-democratul Anghel Iordănescu, fost selecţioner al naţionalei, actual candidat pentru un fotoliu de senator.

Candidatul liberal Dorin Popescu, inginer de meserie, vrea să spună că este unul de-al nostru, pentru noi. C?nd trece la scris, pierde litere pe drum şi ajunge la două greşeli gramaticale ?ntr-un slogan de şase cuvinte.

http://www.realitatea.net/discursurile--af...ale_398091.html

Desigur trebuie sa mergem la vot, fara a vota reprezentantii artidului tovarasului iliescu, daca doriti sa scapati de comunism.