Jump to content
Sign in to follow this  
SIG

Sa votam sau sa nu votam ?

Recommended Posts

Desi parerile pro-vot sau non-vot sunt foarte argumentate eu sustin prima varianta,adica mersul la vot.Pana acum,de la revolutie incoace am fost la toate alegerile cu speranta ca tara asta va avea o conducere fara amestecul psd-ului sau pdsr-ului.Inca cred ca prezenta lor in numar semnificativ in posturile inalte de conducere are o influenta malefica pt. soarta acestei tari.Cat exista speranta ca aceste relicve ale trecutului de trista amintire vor disparea din politicul romanesc sau macar limitarea influentei decizionale la nivel de stat,ma voi duce sa votez.

Daca parerea mea vi se pare ca are o tenta politica si depaseste oarecum titlul topicului,imi cer scuze,insa pt. mine,acesta este adevaratul motiv de a merge la vot. thumbup.gif

Cat exista speranta ca aceste relicve ale trecutului de trista amintire vor disparea din politicul romanesc sau macar limitarea influentei decizionale la nivel de stat,ma voi duce sa votez

Dar in celelalte partide sunt din import,sau nou nascuti?

Nu,

dar PSD-ul e fruntas la numarul de membrii cu trecut de fost activist,securist,sau militian.

Ei stau in spatele tuturor miscarilor malefice PSD-iste.

Asta ptr. ca acestia nu stiu altceva decat sa minta,sa fure,sa santajeze si actioneaza ca atare.(asta a fost activitatea lor in comunism).

Acesta este un motiv suficient ptr. multi in a nu vota acest partid.

In plus,vorba sloganului PSD-ist din campania precedenta,FAPTE nu VORBE.

Daca dovedeau ceva de bun augur(FAPTE) pentru tara,dar stim cu totii cenzura PSD-ista si tunurile din 2000-2004,asta ca sa nu incepem cu lucruri Iliesciene mai indepartate,spuneam ca sunt pure teorii (VORBE).

Din pacate insa sunt teorii confirmate in practica (viata de zi cu zi adica).

Dar fiind intr-o democratie recastigata dupa 2004 fiecare alege pe cine crede de cuviinta.

Nu fac lobby ptr. un partid anume,dar nu pot sa nu imi aduc aminte cu voce tare ce si cum a fost in 2000 -2004 .

P.S.

Imi pun intrebarea fireasca? De ce ar' fi de buna credinta acum PSD-ul ?De ce sa-i cred?

Si-au turnat cenusa in cap cumva si au jurat credinta poporului roman?

dar PSD-ul e fruntas la numarul de membrii cu trecut de fost activist,securist,sau militian.

Sunteti sigur?Cine a facut statistica pe partide?Eu vad cine este la PD-L si PNL in Brasov,normal ca si la PSD,precum in cazul prostiei,distributia este uniforma.

Nu pun la indoiala inteligenta PSD-ului,dimpotriva ea e mare,doar ca e malefica ptr. tara.

Dar nu despre inteligenta unui partid discutam ci despre gradul de imoralitate de care sunt in stare.

Cred ca nu contestati ca un fost activist,militian,securist are in sange minciuna,furtul,manipularea si santajul .

Pana aici suntem de acord ?

Mai departe.

Nu am citit niste statisrici ci doar am rationat,punandu-ma ptr. o secunda in pielea unuia dintre bipezii criminali amintiti mai sus.

Unde credeti ca acesti bipezi criminali se simteau mai in siguranta ?

Alaturi de Roman,Basescu,Ratiu,Coposu,Tariceanu,etc sau Iliescu?

Eu cred ca alaturi de Iliescu.

In ce partid e Iliescu?

E in PSD.

Aceasta este regula.Ca mai sunt si exceptii de la regula,nu contest.

,Basescu

Dar el nu a fost in FSN?In `87 muncitorii de la Roman au iesit in strada,credeti ca nu sunt si dintre ei in PSD?Opinia mea este ca optiunea pentru un partid sau altul trebuie facuta dupa doctrina care ne este mai aproape de vederile nostre,nu dupa tot felul de sloganuri sau persoane,mai mult sau mai putin agreabile.

Doctrina.

PSD-ul si-a trambitat de la nastere doctrina cu scopul precis de a adormi romanii cu vorbe mari (protectie sociala,ajutor ptr. saraci,marirea pensiilor,alocatii de stat ptr. tot romanul pana la urma) ptr. a fura in liniste.

Tocmai aici este punctul cel mai sensibil.

Ei cu doctrina lor sociala,chipurile,au furat cel mai mult.Cum vine asta? (as' raspunde tot eu: Simplu,face parte din strategia lor securista )

Chiar ne lasam vrajiti de niste minciuni aliniate in chip de doctrina?

Doctrina PSD-ista este nimic altceva decat niste idealuri frumoase trambitate poporului ptr. a castiga cat mai multe voturi , ptr. ca romanul sarac a simtit de la inceput nevoia de protectie ,iar PSD-ul a intuit rapid ca o doctrina umpluta pana la refuz cu cuvinte gen protectie,subventie,ajutor,este o unealta foarte eficienta de manipulare.

In practica doctrina PSD-ista a defaimat un lucru de ne-iertat.Sufletul poporului roman.

Deci doctrina PSD-ista + faptele lor criminale nu sunt altceva decat o blasfemie.

Later edit.

Si ca sa mai aduc o dovada ca PSD seamana izbitor cu PCR este faptul ca doar in PSD se intampla ca unul cu 4 clase sa ajunga mare demnitar.

Unul este Vanghelie cu nota 7 la purtare ,si altii sunt la mine in oras.(Mai sunt precis si in alte orase)

La mine in oras/judet e unul care pana mai ieri era analfabet,acum e semianalfabet ( a evoluat putin cu trecerea anilor) si candideaza ca deputat din partea PSD.

Deci mentalitatea si practicile comuniste functioneaza din plin in PSD.

Simplu,face parte din strategia lor securista )

Dar Basescu,ce este(mai sus l-ati trecut incorect in linie cu Coposu)?Inainte de `89,pentru a ajunge sef de agentie(la Anvers),trebuia sa ai epoleti sau simpatia cabinetului 2 sau 1.Pentru exemplificare,la agentia economica din Viena,era fratele lui Ceausescu,doar n-o sa-mi spuneti ca pe criteriu de performanta.

Doctrina.

PSD-ul si-a trambitat de la nastere doctrina cu scopul precis de a adormi romanii cu vorbe mari (protectie sociala,ajutor ptr. saraci,marirea pensiilor,alocatii de stat ptr. tot romanul pana la urma) ptr. a fura in liniste.

La Brasov,PSD-ul aproape ca nu exista si au fost devalizate Uzinele Roman,Tractorul,Uzina 2(carburatoare),Metrom....,cum au reusit fara PSD?

Si ca sa mai aduc o dovada ca PSD seamana izbitor cu PCR este faptul ca doar in PSD se intampla ca unul cu 4 clase sa ajunga mare demnitar.

Nici primarul Brasovului nu-i academician ,este de la PD-L,dar este activ,asta nu inseamna ca nu mai "ciupeste" si el,dar de,nu poti umbla cu miere fara sa-ti lingi degetele.

Dar el nu a fost in FSN?In `87 muncitorii de la Roman au iesit in strada,credeti ca nu sunt si dintre ei in PSD?Opinia mea este ca optiunea pentru un partid sau altul trebuie facuta dupa doctrina care ne este mai aproape de vederile nostre,nu dupa tot felul de sloganuri sau persoane,mai mult sau mai putin agreabile.

Foarte corect domnu miron. Impartasesc si eu parerea dvs. thumbup.gif

Cred ca stim cu toti de ce lumea se implica in politica. Spre exemplu, sa luam cazul unei functii de primar dintr-o comuna oarecare din Romania. Salariu de primar intr-o astfel de comuna am inteles ca este aprox. 500Euro/luna (asa am auzit). E mult, putin, ce spuneti ? Va spun eu ca pentru un Garcea sau un patron cu cosignatie la tara nu este cine stie ce suma. Apoi apare intrebarea: de ce se mai implica unii in politica, chiar si pentru functii de parlamentarii cu salariu de baza de 4 ori mai mare ca la un primar de comuna ????? :cool:

Unii vor sa devina primarii pentru avantajele care le are un post de primar in comuna, banii care se invart in jurul functii de primar si "the power". Esti primar intr-o comuna, mai mult ca sigur ai avut si ai o afacere, functia de primar sau de parlamentar iti deschide alte orizonturi prin care sa-ti formezi o imagine si sa-ti dezvolti afacerile. Daca printre degete mai faci ceva de ochii lumii (ex. asfaltat strazii, constructii parcuri de joaca pentru copii....), sa stiti ca le face ca sa aiba functia si in urmatorul mandat; nu le face pentru popor, asa ca domnilor NU merita sa votati, pentru ce, sa votati lefurile altora si sa le deschideti drumul catre succesul in afacerii... doar fraieri sa fim sa ne ducem la vot.

De la anul votez CANADA, domnilor, e mai bine ca in Romania si nici de coruptie ca aici nu te lovesti.

Dar Basescu,ce este(mai sus l-ati trecut incorect in linie cu Coposu)?Inainte de `89,pentru a ajunge sef de agentie(la Anvers),trebuia sa ai epoleti sau simpatia cabinetului 2 sau 1.Pentru exemplificare,la agentia economica din Viena,era fratele lui Ceausescu,doar n-o sa-mi spuneti ca pe criteriu de performanta.

Eu spuneam ca securistii,militienii si activistii au stat sub umbrela lui Iliescu ptr. ca alaturi de el se simteau cel mai bine protejati . Basescu daca vreti e poate una din exceptii ,daca sustineti ca ar' fi fost ofiter sub acoperire.

Eu ma mai intreb inca ceva.Daca PSD-ul a fost atatea mandate la putere de ce nu s-a infintat nici o agentie care sa verifice averile demnitarilor ? De ce nu au infiintat un DNA,un ANI ?

Au facut o reforma a justitiei punand-o pe Rodica Stanoiu ,dovedita colaborator a securitatii ,drept ministru Justitiei.

Vroiau sa controleze justitia ptr. a putea trage tunuri grase, fara ca justitia sa le puna bete in roate.

La Brasov,PSD-ul aproape ca nu exista si au fost devalizate Uzinele Roman,Tractorul,Uzina 2(carburatoare),Metrom....,cum au reusit fara PSD?

Nu stiu ce PSD aveti acum la Brasov,dar in 2000 - 2004 ati avut cu siguranta,daca nu local atunci central.

Uzinele Roman,Tractorul,etc au fost devalizate in aceasta perioada.Deci e "opera" PSD-ului .

Uitati de exemplu ce se intampla pe vremea PSD-ului , un articol datat 29 Septembrie 2003:

(in paranteza fie spus ma si mir ca Evenimentul a avut atata curaj sa scrie un astfel de articol,cand , se stie ca cenzura tipic comunista functiona din plin in 2000 - 2004.Ia incercati sa va aduceti aminte de ea.)

Pentru a scapa de "perlele" industriei grele romanesti, cum erau etichetate, pina nu de mult, uzinele Tractorul Brasov, Roman Brasov si ARO Cimpulung, statul a facut uitate datorii si pierderi de aproximativ 300 de milioane de dolari si s-a declarat multumit de cele citeva sute de mii de euro intrate in buget. Cele trei societati au fost vindute cu doar trei zile inainte ca statul sa fie obligat, conform propriilor declaratii, sa puna lacatul pe ele. Pentru a duce la bun sfirsit acordul stand-by incheiat cu Fondul Monetar International in octombrie 2001, autoritatile de la Bucuresti trebuiau ca, pina pe 30 septembrie a.c., sa lichideze sau sa privatizeze marile societati cu pierderi. Aceeasi promisiune - privatizarea sau lichidarea - a fost asumata de premierul Adrian Nastase in fata oficialilor europeni, in speranta obtinerii de catre Romania a statutului de economie functionala.

Tractorul Brasov a fost cumparata de firma Landini dupa negocieri care au durat mai bine de doua luni, timp in care compania italiana a reusit sa mai scada pretul. Daca, in iunie, ministrul privatizarii, Ovidiu Musetescu, se lauda ca Landini, interesata de societatea brasoveana, a pus pe masa un proiect de investitii de 40 de milioane de euro, la ora semnarii contractului, investitiile promise au scazut la 28 de milioane de euro. Infiintata in 1884, compania italiana Landini este al patrulea producator mondial de tractoare. Potrivit informatiilor publicate pe site-ul oficial, intre 1980 si 2000, cele trei fabrici Landini au produs 256.000 de tractoare, adica 35 pe zi. In 2000, compania avea 1.258 de salariati, adica fiecare angajat Landini produceea pe an mai mult de zece tractoare. In 1999, firma italiana a vindut de peste 619 miliarde lire italiene.

Ce a cumparat Landini

O societate cu peste 3.000 de angajati, a carei productie anuala de tractoare nu depaseste productia dintr-o luna a companiei Landini.

Datorii comerciale de peste 17 milioane euro, pe care le va suporta;

O piata externa din ce in ce mai restrinsa si o piata interna care are nevoie de tractoare, dar nu le poate plati.

Roman Brasov a constituit surpriza acestei privatizari. Producatorul de autocamioane a fost vindut pe simbolica suma de 1 euro companiei Pesaka Astana, din Malaiezia. Interesul malaiezienilor a aparut peste noapte, in urma cu citeva saptamini autoritatile anuntind ca vor fi nevoite sa inchida Roman, in lipsa investitorilor. Pesaka Astana este unul dintre partenerii comerciali traditionali ai uzinei de autocamioane.

Pesaka Astana este un concern malaiezian infiintat, in 1990, de un grup de oameni de afaceri locali. Grupul se axeaza pe asamblarea si designul de masini grele si utilaje. Clientii locali ai Pesaka Astana sint Autoritatea Portuara Malaiezia, Ministerul Apararii si Fortele Armate Malaieziene. Printre clientii externi se numara Ministerele Apararii din Brunei, Indonezia, Bangladesh, Taiwan, dar si Autoritatea Portuara din Singapore, pentru care Pesaka Astana a realizat, anul trecut, o comanda de 80 de masini pentru fortele speciale, urmind ca anul acesta sa livreze o parte din gama completa la care lucreaza. In primavara acestui an, directorul executiv al Pesaka Astana a declarat ca se asteapta ca cifra de afaceri a companiei sa creasca la 65,7 milioane dolari in 2004, fata de 43 milioane dolari cit era in 2002. De asemenea, previziunile companiei indica pentru anul 2004 o crestere cu 50a a exporturilor.

Ce a cumparat Pesaka Astana

O uzina care produce mai putin de 5a din cit reusea in 1989.

O societate cu pierderi zilnice de 200.000 de dolari.

Datorii comerciale de 42 de milioane de euro pe care le vor suporta.

ARO Cimpulung si-a gasit si ea cumparator, desi multa vreme s-a spus ca urmeaza sa fie lichidata. Investitorul este Cross Lander.

Cross Lander este o companie braziliana cu experienta de 45 de ani in afaceri internationale. La fabrica din Manaus, Cross Lander produce vehicule utilitare sub marca 4X4.Compania americana Cross Lander intentioneaza sa inceapa imediat productia unui nou autovehicul de teren la societatea Aro Cimpulung, modelul urmind sa fie lansat pe piata din Statele Unite in martie 2004, potrivit unui comunicat al firmei. Presedintele si directorul companiei americane, John Perez, anticipeaza ca productia va ajunge, in primul an, la un volum de 10.000 de unitati

Ce a cumparat Cross Lander

O societate cu 2.200 de angajati, din care va disponibiliza 75 la suta in perioada urmatoare.

Datorii de 11,4 milioane euro, pe care a acceptat sa le achite.

O oferta de masini despre care se spune ca se produc cu 38.000 de euro si se vind cu cel mult 5.000 de euro.

O societate care a fost tinuta in viata pina acum prin comenzi guvernamentale.

"Armaghedon" antiprivatizare la ARO

La o zi dupa ce APAPS a semnat contractul de vinzare a actiunilor detinute la ARO catre firma Cross Lander, in Cimpulung a aparut un "armaghedon al pedepsirii criminalilor de la ARO", transmis "persoanelor interesate de soarta societatii". Documentul semnaleaza "devalizarea fabricii de catre un grup de interese organizat pe principiile crimei organizate" si "transferul a zeci de milioane de dolari in exteriorul tarii prin intermediul unor firme-fantoma". Semnatarii sustin ca privatizarea a fost o manevra in scopul distrugerii fabricii, ca unul dintre reprezentantii cumparatorului, Juan Perez, este un personaj controversat si ca situatia economico-financiara prezentata in caietul de sarcini nu ar fi reala, ci "deformata in scopul reducerii valorii actiunilor ARO". Politia cerceteaza circumstantele in care a aparut acest "armaghedon" si suspecteaza deja doua persoane din Cimpulung. (C.I.B.)

Sursa.

Nici primarul Brasovului nu-i academician ,este de la PD-L,dar este activ,asta nu inseamna ca nu mai "ciupeste" si el,dar de,nu poti umbla cu miere fara sa-ti lingi degetele.

Nu m-am prins la ce anume va referiti ?

Daca va referiti la faptul ca nu are studii superioare,desi parca scrie ca are IEFS-ul,dar intradevar nu e academician.

Insa totusi sa fi un fost analfabet,actualmente semianalfabet, si sa candidezi ca deputat, cum e la noi,din partea PSD-ului,deja parca aduce a PCR , pentru a nu stiu cata oara ,acest partid.

NU merita sa votati, pentru ce, sa votati lefurile altora si sa le deschideti drumul catre succesul in afacerii... doar fraieri sa fim sa ne ducem la vot.

De la anul votez CANADA, domnilor, e mai bine ca in Romania si nici de coruptie ca aici nu te lovesti.

@releu,

votand cu fiecare mandat personaje din ce in ce mai putin controversate vom ajunge si noi sa traim mai bine.Altfel nu avem nici o sansa.

Si daca votezi Canada sufletul tot aici iti va ramane.Nu-ti va fi indiferent nici acolo ce se intamnpla cu tara ta.Deci voteaza si de acolo ptr.un parlament al Romaniei cat mai onest. wink.gif

Sper ca nu se supara nimeni daca purtam un schimb de idei,chiar daca sunt diferite.

Nimeni nu trebuie sa ia ceva in nume personal.

flag_of_truce.gif

Foarte bine documentat postul dl.SIG.Si exemplele ar putea continua si cu Petromul lui Patriciu in care din nou se face simtita prezenta nefasta a celor din psd si a multor intreprinderi ce se privatizau sub sloganul ?dai un euro si-ti cumperi o intreprindere?...era perioada cand psd-ul vindea intreprinderi una dupa alta,cu frenezia si dezinvotura stapanului absolut pe averile romanilor,iar punga si buzunarele lor cresteau ca voinicul din poveste,intr-un an cat altul in patru...iar noi,cei multi,ne uitam ca prostii,crezand de la an la an ca o vom duce mai bine,si-au trecut asa,nu putini,doar 19...

Daca ne mai si amintim cum am putut rata cea mai mare sansa,imediat dupa revolutie,cand o lume intreaga ne-au apreciat sacrificiul suprem a sute de oameni,pt. a scapa de nenorocita dictatura ceausista,ca imediat mineriadele acolitiilor dl.Iliescu si neuitatele evenimente din 13-15 iunie,Piata Universitatii,sa stearga ireversibil sansa ca Romania sa fie in topul tarilor iesite din comunism,atunci,din pacate,avem tabloul complet al dezastrului ce l-au putut face acesti indivizi(ca oameni nu le pot zice) apropiati a lui Iliescu.

Avem pt. prima oara in istoria Romaniei,dupa zeci de ani,un presedinte,care este clar,a trait sub dictatura ceausista deci e patat(asa cum psd-istilor le place sa spuna),care spune de 4 ani lucrurilor pe nume,ca justitia nu este justitie,ca smenari cu vocatie ca Hrebenciuc sau Voiculescu si altii,au ajuns ca marii latifundiari si fac legea lor in tara asta...a avut curajul sa condamne comunismul si pe toti tortionarii sistemului intr-o institutie de prim rang ca cea a Parlamentului...sigur,toate acestea au inceput sa deranjeze pe cei cu musca pe caciula si pe cei care isi vedeau smecheriile dezvaluite in fata tuturor,iar mafia hotaraste nici mai mult nici mai putin,ca acest presedinte trebuie inlaturat,lucru care s-a si incercat,stim foarte bine episodul ce demiterea lui Basescu de catre cei 322 de ....numai ca ,n-a mers.Nu-i nimic,si-au zis probabil,nu merge cu inlaturarerea de la presedintie,atunci il vom izola complet...si asta s-a intamplat si continua si acum,ne aducem toti aminte cum toti dadeau in Basescu cu campania ?presedinte-jucator sau nejucator? cu sloganul ca ?presedintele trebuie sa taca,si nu trebuie sa-l intereseze problemele interne??si muulte multe rahaturi de gen,care mai de care mai tampita si mai cretina...

Cineva spunea mai sus ca nu-i nimic,eu voi vota Canada...probabil a vrut sa spuna ca va emigra in alta tara,o tara evident democratica si civilizata si astfel problemele personale se vor rezolva.GRESIT.

Mereu ai coplexul de emigrant,si nu orice emigrant,un emigrant ce vi dintr-o tara corupta,adica pe intelesul celorlalti,neromani,o tara de hoti...chiar daca tu esti cel mai cinstit om de pe pamant.Legatura asta invizibila,ne leaga pe toti cei romani,indiferent unde se afla si ce functie ocupi tu in acel loc.La un moment dat,vei fi intrebat,de unde esti?...si tu ii spui ca esti roman.Este imposibil sa nu observi ca cel ce te-a intrebat,face eforturi vizibile sa ramana politicos si decent in ciuda dezgustului cel cuprinde la auzul cuvantului ?roman?.Si in plus,nici tie nu-ti prea face multa placere,stiindu-te roman...de ce? Simplu:ni s-a furat pana si demnitatea.De fapt,asta-i dezastrul cel mai mare... helpsmilie.gif

Se spune ca Basescu e exterminator de partide si oameni.

Dar tot Basescu e de vina ca Patriciu a sponsorizat in campania din 2004 atat PNL cat si PSD ?

Acest lucru facut de Patriciu,nu de Basescu,a facut ca simpatia ptr. PNL sa scada in randul simpatizantilor acestui partid.

E pacat,ptr. ca PNL-ul este la polul opus PSD-ului ,in sensul de pro,din punct de vedere al afinitatii intelectualitatii romanesti.

Multi intelectuali au schimbat preferinta,de la PNL catre PDL,tocmai din aceasta cauza.

Desigur ,acum,ma veti acuza ca fac campanie subtila PDL-ului .

Eu nu sunt inca hotarat ce sa aleg pe 30 Nov. PNL sau PDL ?

Nu m-am prins la ce anume va referiti ?

Daca va referiti la faptul ca nu are studii superioare,desi parca scrie ca are IEFS-ul,dar intradevar nu e academician.

Ideea era,ca nu trebuie sa fi academician pentru a fi gopodar.

Insa totusi sa fi un fost analfabet,actualmente semianalfabet, si sa candidezi ca deputat, cum e la noi,din partea PSD-ului,deja parca aduce a PCR , pentru a nu stiu cata oara ,acest partid.

Nu este singurul exemplu,vedeti Elena Basescu,secretar al tineretului PD-L,nu va aduce aminte de alta Elena("va aude colegii mei"),impuscata in `89?

Multi intelectuali au schimbat preferinta,de la PNL catre PDL,tocmai din aceasta cauza.

Iar suntem o tara atipica,in toata lumea,intelectualii sunt de stanga,doar la noi sunt de dreapta.In Danemarca si Suedia,guverneaza de 50 de ani si culmea aproape toti sunt profesori si au cel mai mic salariu de bugetari.

Cum am mai scris si in alt topic,nu-mi plac generalizarile, PSD sunt rai si PD-L sunt buni,sau invers,sau putem continua cu, evreii,ungurii,tiganii,arabi.....,toti care nu sunt romani,sunt vinovati de tot ce este rau.

Sper ca nu se supara nimeni daca purtam un schimb de idei,chiar daca sunt diferite.

Nimeni nu trebuie sa ia ceva in nume personal.

Evident ca nu trebuie sa ne dusmanim pt. convingerile personale ale fiecaruia.La urma urmei,buni sau mai putin buni trebuie sa iesim impreuna din aceasta confuzie generalizata.Si tot impreuna vom suferi sau ne va fi mai bine in urma voturilor noastre.Asa a fost mereu si asa va ramane.

Indiferent cine va conduce imi doresc ca institutiile statului sa functioneze asa cum este normal,legile sa fie respectate ad-literam si nu interpretate in fel si chip,atata doar si sunt convins ca romanii le pot trece,inclusiv saracia si neajunsurile de zi cu zi.

Ma voi duce la vot asa cum am facut-o pana acum insa nu pot spune ca nadajduiesc vreo speranta.Totusi daca tinem cont ca schimbarile cu adevarat majore pt. tara noastra s-au intamplat in jurul lui decembrie,ma gandesc ca poate de data asta se va produce acea schimbare atat de necesara.Daca nu,nu.Si mergem mai departe.

La intrebarea cu cine votam eu zic ca fiecare trebuie sa voteze asa cum ii dicteaza constiinta.Nimeni nu poate sti daca asa va fi mai bine sau nu.Eu chiar imi doresc sa n-am dreptate la vot dar in schimb lucrurile sa mearga bine...la urma urmei eu mi-am luat un minim de prevedere in asa fel incat daca acea schimbare nu se va produce,sa nu-mi afecteze prea mult pe mine si familia mea. bye2.gif