Sari la conținut

schema buclucasa

Mereanu
 Share

Postări Recomandate

Am construit schema de mai jos si nu prea am fost multumit de ea.Motivele;alimentata cu +/- 35 v,mi se pare ca se aude incet fata de alte scheme pe care le-am cosntruit si care nu erau laudate deloc.In plus,de cate ori construiesc aceasta schema sau altele asemanatoare cu ea,inaltele mi se pare ca sunt cam "pelticoase" sau se aud cu "SH".De ce oare?

post-2695-1226758327_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reproducerea frecventelor inalte la un amplificator audio este cel mai mult influentata de calitatea condensatoarelor si tranzistoarele utilizate, modul de constructie a PCB-ului si de ce nu, chiar calitatea lipiturilor.

"Se aude mai incet" si datorita nerespectarii sensibilitatii nominale pe intrarea amplificatorului. De regula, astfel de scheme se prevad pe intrare cu un preamplificator audio. Ati utilizat asa ceva in timpul "testelor de auditie"? Ce incinte ati folosit ?

Link spre comentariu

Am construit schema de mai jos si nu prea am fost multumit de ea.Motivele;alimentata cu +/- 35 v,mi se pare ca se aude incet fata de alte scheme pe care le-am cosntruit si care nu erau laudate deloc.In plus,de cate ori construiesc aceasta schema sau altele asemanatoare cu ea,inaltele mi se pare ca sunt cam "pelticoase" sau se aud cu "SH".De ce oare?

Chestia cu incet este normala daca amplificarea este cat apare si pe schema de 23(22k/1k+1) adica mica Modifica rezistenta din reactie de 1k .sa fie 620 ohmi si va iesi o amplificare mai mare.

Nu agreez inca 2 chestii :condensatorul de 100 pf din baza prefinalului de pe alternanta negativa (macar daca il punea si pe preul pozitiv) dar eu zic sa il scoti de tot.Sa ramana doar cel de pe driver.Din cauza celui de jos, in semnal ,amplificatorul nu este simetric la semnale de frecventa mare .

A 2-a chestie este curentul mic prin driver ~5 mA . sa fie macar de ordinul 10mA sa functioneze mai mult in clasa A(driverul).

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock