Jump to content
titi

Cum montez o siguranta automata ?

Recommended Posts

mersi tuturor pentru indicatiil

intre timp mi-am cumpara doua intreruptoare automate sau sigurante automate, cu un singur pol. As dori sa va mai intreb daca se merita sa cumpar o sonerie care seamana cu o siguranta automata cu un singur pol ? Am vazut asa ceva la magazin si as dori sa stiu cum o conectez si daca sunt bune?????? blink.gif

alea diferentiale am vazut ca sunt cam scumpe asa ca am amanat achizitionarea lor. unknown.gif

intre timp mi-am cumpara doua intreruptoare automate sau sigurante automate, cu un singur pol. As dori sa va mai intreb daca se merita sa cumpar o sonerie care seamana cu o siguranta automata cu un singur pol ? Am vazut asa ceva la magazin si as dori sa stiu cum o conectez si daca sunt bune?????? blink.gif

Sunt bune si soneriile alea ca o siguranta automata. Soneria o montezi pe sina OMEGA langa celelalte sigurante in tablou si in serie cu ea pui o siguranta automata de 6A sau de 10A.

BAFTA si nu uita sa-ti cumperi si intreruptor diferential. scratch_one-s_head.gif Dar era mai bun un disjunctor diferential, dar ti-ai luat deja sigurante automate, nu prea cred eu ca ai sa montezi intreruptor diferential! OF! biggrin.gif Hei, uite ca am luat si eu denumirea asta chiar daca nu sunt prea de acord cu ea. flag_of_truce.gif

ABC, Comtec, Gewis, Hager, Legrand, Merlin Gerin , Moeller, Shrack - sunt producatori de disjunctoare magneto termice. Deci ai de unde alege. Le-am pus in ordine alfabetica, nu neaparat a calitatii lor. Important este sa nu iei contrafacute cu putini bani. Si pretul lor iti spun calitatea.

titi a scris: cat de utila credeti ca este conectarea unui diferential, fie el si de 30mA ?

Italienii le spun acestor diferentiale "salva vita" E foarte usor de observat ca tradus ar veni "salveaza viata" Cred ca iti spune totul cat de utile sunt .....Eu unul intodeauna recomand montarea lor. Dealtfel BMP-urile au diefrentiale in ele.

Cat despre curenti, am avut undeva prin caiete un tabel cu senzatiile si influentele la anumiti curenti parcursi prin corp.

O conditie ca diferentiala sa lucreze este ca circuitul de curent sa fie intre faza si pamant prin atingeri directe sau indirecte. La electrocutarile intre faza si nul, (izolat fata de pamant) diferentiala nu va lucra....

O spun asta nu pentru a face cursuri de electrotehnica cu tine ci doar mi-am amintit ca un client odat m-a sunat indignat ca desi a avut montata o diferentiala ca si protectie cand a umblat la priza s-a electrocutat de a vazut stele verzi si siguranta nu a declansat. I-am cerut sa apese butonul de test si siguranta a declansat. I-am spus ca siguranta functioneaza corect si in situatia asta, probabil ca s-a electrocutat intre faza si nul, si ultrior a recunoscut ca a atins intre faza si nul.

Si ce mi-a mai venit acum in minte si cred ca e important sa iti spun tinand cont ca e destul de scumpa : daca vrei sa pui sig diferentiala, pe general poti sa o pui, cred, fara nici o problema. Daca vrei sa o pui pe doar un circuit anume, trebuie sa fii sigur ca instalatia in aval este facuta corect. In sensul ca nu s-a " imprumutat " pe traseu ptr iluminat doar nulul de la priza sau invers sau doar faza de iluminat de la priza sau invers. De ex daca pe faza ei trece un curent de 7 A si ptr. ca priza de la bucatarie are nulul luat de pe circ de la bec. Inapoi ii va veni pe nulul diferentialei 7A - 2.5 A cat ai pe priza respectiva ( caci cei 2,5 A se vor intoarce pe nulul de la circuitul de iluminat) deci cca 4,5 A. Dezechilibrul acesta ( pleaca 7A si se intorc 4,5 A ) o va sesiza imediat dieferentiala si va declansa. Ea orice dezechilibru mai mare de 0.03 A o va sesiza si va declansa

Am spus asta caci tot asa am intalnit o situatie de genul acesta. Omul in vointa de-asi spori siguranta si-a cumparat-o diferentiala, si-a montat-o pe circuitul de prize si nu reusea sa o conecteze. Cum o conecta - declansa. Dupa ce cei de la magazin l-au asigurat ca nu e defecta. M-a solicitat sa ii rezolv situatia si am gasit un "imprumut" de genul de mai sus care tot ii declansa sig.

Am auzit ca in S.U.A. se folosesc de alea de 4mA, nu sunt cam sensibile ?!

Asa o fi. Dar cred ca sunt destinate ptr a proteja un singur obiect electrocasnic in special in bai (gen jacuzi, sau altele) unde e umiditate f mare.

Cat despre sensibile.... Am avut destule batai de cap in relatia diefrentiale - obiecte electrocasnice cu defectiuni.

La cineva caruia i-am montat o diferential ptr o incapere de unde erau masina de spalat rufe , masa de calcat. Si cand menajera calca tot ii sarea diferentiala. A trebuit sa le explic caci fierul de calcat cu aburi este defect si trebuie inlocuit. Eu altceva nu am ce sa fac S-a rezolvat imediat cum au cumparat un fier nou.

O alta situatie cand am pus o diferentiala intr-o bucatarie unde avea si masina de spalat rufe automata(mai veche) si declansa diferentiala intempestiv . A trebuit sa le explic si lor caci masina este problema si este un semnal de alarma ca e o problema cu ea. Nu au vrut nicicum sa renunte la ea ci acceptau ideea sa renunte la un element ce costa 150 lei si sa le pun o siuranta simpla, decat sa-si cumpere un produs nou ce costa peste 1000 lei. Dupa multe negocieri am deschis masina si am vazut caci se prelingea apa. Dupa ce s-a rezolvat aceasta problema nu a mai declansat.

Cred ca te-am "imbatat' de cap. Dar sper sa iti fie de folos....

mie da....dar as mai avea o intrebare

daca este vorba de 380 cum se calculeaza diferentialu?sau dijunctoru diferential

siunde se face separatia instalatiei de 220 ...inainte sau dupa diferential

Diferentialele cu 4 poli pt. 380V - din ce stiu dar nu sunt sigur - compara numai curentii dintre fiecare faza. Adica, daca apare un regim puternic nesimetric, deconecteaza.

In instalatiile monofazice eu pun de regula monopolare si plecarile de nul sunt in comun si pleaca din bareta de nul.

Eu nu s?nt de acord. Locuiesc la cas?, c?nd mi-au schimbat ?b?ie?ii? contorul, ?au avut grij?? s?-mi inverseze firele la ie?irea din el...

Edited by Gabix

Linkul a func?ionat, l-am verificat imediat dup? ce l-am postat.
Mai jos este acela?i link postat sub form? de cod.
Copiaz?-l ?i lipe?te-l ?n caseta de adrese URL apoi Enter.
Ar trebui s? mearg?.
Se pare c? forumul ?sta e de vin? pentru c? anumite linkuri s?nt dezactivate.
Adminul ar trebui s? ?tie mai bine. Eu cam b?nuiesc despre ce e vorba, dar m? ab?in de la comentarii.
http://www.mediafire.com/view/zvvcqoas72g59zm/IEI.pdf

Este topicul prea vechi din cauza asta apare acea eroare la deschiderea URL-ului. 

Mul?umesc pentru clarificare ?i sper c? electricianu nostru a ?nv??at ceva din aceast? experien??,

?i anume, c? ?ntreb?rile se pun cu mai mult? diploma?ie pentru c?, a?a cum s-a v?zut, nu ?ntotdeauna

este vinovat cel care posteaz?.

?i chiar de ar fi fost vinovat, nu a?a se vorbe?te.

Uneori, atunci c?nd ne lipsesc cei 7 ani de acas?, putem ?nv??a s? ne comport?m civilizat navig?nd pe forumuri.

Scuze pentru postare, poate este nerelevant?.

Eu am r?sfoit con?inutul documentului IEI.pdf, ieri pe la ora pr?nzului. ?ntradev?r este un material deosebit,

complet, care mi-a atras aten?ia p?n? la sf?r?itul s?u.

?i ast?zi link-ul func?ioneaz?, dac? ai r?bdare s? se ?ncarce ?i derulezi ?n jos. Merge foarte lent ?i numai cu

ajutorul sage?ii de avans al paginii, din meniul din partea de jos. 

De poate face download ?i atunci merge rapid. Are aproximativ 5,4 Mb ?i 210 pagini.

Succes !

Buna ziua. Ce amperaj trebuie sa aiba siguranta automata pentru prize daca se foloseste conductor de 2.5mm2 ? 

Am vazut, pe diferite forumuri si site-uri ca unii spun 16A, iar altii 25A. 

Este pentru casa. In casa nu exista consumatorii foarte "flamanzi". Consumatorii sunt: centrala pe gaz, televizor, calculator, laptop, masina de spalat, etc. Nu exista consumatori gen boiler sau plita electrica. 

Care este valoarea potrivita pentru siguranta 16A sau 25A ? 

Edited by Mihai3

Depinde ?i de puterea bran?amentului locuin?ei. Actual, ptr locuin?e noi ?i p?n? la 6kVA e monofazat. La cele vechi era ?i de 3kVA. Ce fel ?i c?t de groas? e s?rma prin pere?i nu prea conteaz? ptr me?terii Enel. Io a? atrage circuit separat ptr consumatorii mari (ma?ina de sp?lat ?i frigider). Aten?ie s? nu fie siguran?e cu regim termic.

Care este valoarea potrivita pentru siguranta 16A sau 25A ? 

O valoare care sa fie inferioara celei de pe cofretul de la care este alimentat apartamentul, altfel drumurile va omoara sa o schimbati pe cea principala care se va arde/declansa inaintea celei din apartament.