Sari la conținut

impedante/rezistente


lup31337

Postări Recomandate

Am o nelamurire cu chestia asta. Deci .. se da un amplificator de masina care are urmatoarele puteri

2 x 180W @ 4ohm

2 x 300W @ 2ohm

1 x 600W @ 4 ohm

 

si acum nu stiu cum sa leg 2 subwoofere la el de 250W si 4 ohm fiecare. Initial m-am gandit sa le pun in serie si ampu in punte dar cica o sa fie rezistenta de 8 ohm pe difuzoare si puterea scade la jumatate ... deci nu ma avantajeaza. Am primit dupa aia un sfat sa pun ampu pe 2 x 300 la 2 ohmi (fiecare canal cu subwooferu lui). Acum intrebarea e care e diferenta daca ampu e pe la 600 W pe 4 ohm si dau in doua dif-uri inseriate (8 ohm) sau il tin la 2 x 300 la 2 ohmi si dau in doua difuri de 4 ohmi. Mintea mea e ca tot se va injumatati puterea nu (amp-ul avand si in acest caz impedanta de doua ori mai mica decat a difuzoarelor) ? explicati-mi si mie va rog ca nu prea le am cu astea. Si nu imi spuneti sa il pun la 2 x 180 @ 4 ohm ca e prea putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o nelamurire cu chestia asta. Deci .. se da un amplificator de masina care are urmatoarele puteri

2 x 180W @ 4ohm

2 x 300W @ 2ohm

1 x 600W @ 4 ohm

 

si acum nu stiu cum sa leg 2 subwoofere la el de 250W si 4 ohm fiecare. Initial m-am gandit sa le pun in serie si ampu in punte dar cica o sa fie rezistenta de 8 ohm pe difuzoare si puterea scade la jumatate ... deci nu ma avantajeaza. Am primit dupa aia un sfat sa pun ampu pe 2 x 300 la 2 ohmi (fiecare canal cu subwooferu lui). Acum intrebarea e care e diferenta daca ampu e pe la 600 W pe 4 ohm si dau in doua dif-uri inseriate (8 ohm) sau il tin la 2 x 300 la 2 ohmi si dau in doua difuri de 4 ohmi. Mintea mea e ca tot se va injumatati puterea nu (amp-ul avand si in acest caz impedanta de doua ori mai mica decat a difuzoarelor) ? explicati-mi si mie va rog ca nu prea le am cu astea. Si nu imi spuneti sa il pun la 2 x 180 @ 4 ohm ca e prea putin.

 

prea putin 2x180W in 4 ohmi? [-o<

interesant, ineamna ca nu ai auzit o sonorizare de masina BINE facuta. cu circa 3 ani in urma i-am facut unui om sonorizare cu 70W pe un singur subwoofer si pana in ziua de azi nu l-a batut nimeni la fidelitate si putere. de curiozitate: dupa 15 minute ti se infundau urechile de nu mai auzeai absolut nimic inafara de bass si incepea sa te ia cu dureri de cap serioase.

cu un difuzor bun ajungi usor la peste 120dB in masina, trebuie sa sti doar cum.

avand in vedere ca nu stiu absolut nimic despre ce vrei tu sa faci inafara de puteri, nu pot da decat un sfat: mergi pe 8 ohmi, e sigur pentru amplificator si lucreaza cel mai bine pe bass si subbass.

 

P.S. chestia cu puterea in difuzoare e relativa. decibelii/m/w conteaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite un calculator,distanta de la sursa la ureche,etc.si afli de cati wati ai nevoie.

http://www.crownaudio.com/apps_htm/designt...ect-pwr-req.htm

 

Later edit:

Scuze nu e ptr. masina.

In masina amplificarea habitaclului e mare,deci s-ar putea sa nu te ajute calculatorul respectiv ptr. auto.Poate ptr. auditie in casa iti va fi folositor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eram sigur ca asa se intampla ...

 

intrebarea mea e atat de simpla si voi imi spuneti de altceva . Si nu ... nu mi se infunda urechile in masina de la bass ... sunt difuzoare pe 8" si e exact cat trebuie ... si nu mai comparati ce e in casa cu ce e in masina.

 

Repet intrebarea, si vreau raspuns la ea si atat, va rog frumos :

=======

Daca pun pe 2 x 300 @ 2 ohmi o sa dau de fapt cu 2 x 150 (pt ca difurile au impedanta dubla) sau o sa dau cu 300 intreg ??

=======

 

atat va cer sa raspundeti la intrebarea asta si cu o explicatie acolo nu m-as supara.

 

mai sus a dat cineva link de pe s********* unde am pus si acolo intrebarea asta si numai in off topic m-au tinut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pun pe 2 x 300 @ 2 ohmi o sa dau de fapt cu 2 x 150 (pt ca difurile au impedanta dubla)

Da,veti obtine 150W pe canal, daca impedanta difuzoarelor este dubla(pe s*********,nu ati intrebat asa cum ati scris acum).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amplificatorul:

2 x 180W @ 4ohm

2 x 300W @ 2ohm

1 x 600W @ 4 ohm

Subwoofere de 250W si 4 ohm fiecare. (2 bucati).

Si tinand cont de ultima intrebare adresata:

Daca pun pe 2 x 300 @ 2 ohmi o sa dau de fapt cu 2 x 150 (pt ca difurile au impedanta dubla) sau o sa dau cu 300 intreg ??

 

CONCLUZIA:

1. Nu inteleg ce vrei sa spui ca, citez: "pun pe 2 x 300 @ 2 ohmi", sa inteleg ca amplificatorul are o comutare in acest sens in functie de impedanta difuzoarelor ? Daca da, acest lucru se realizeaza de regula in amplificator prin "dessensibilizarea sau sensibilizarea protectiei circuitului de alimentare a amplificatorului" ceea ce conduce la suportarea de catre difuzoare a unor varfuri de puteri mai mari fara intreruperea programului sonor. Spre exemplu, daca comuti amplificatorul pe impedanta sa zicem de 8 Ohmi si montezi difuzoare de 4Ohmi atunci la nici jumatate de volum amplificatorul va intra in protectie, adica in "MUTE".

2. Ca sa-ti dau un raspuns concret la intrebarea ta, chiar daca comuti amplificatorul pe 2x300W in 2 Ohmi si montezi difuzoare de 4Ohmi, puterea debitata de amplificator va fi aceeasi corespunzatoare unei impedante de 4 Ohmi/canal, adica 2X180W. Prin comutarea pe o impedanta mai mica fortezi protectia amplificatorului sa nu mai actioneze asa repede la suprasarcinii putin mai mari corespunzatoare impedantei de 2Ohmi, asta deoarece impedanta difuzoarelor montate de tine la iesirea amplificatorului este de 4Ohmi. Daca comutai pe 2X180W in 4 Ohmi atunci aveai probleme cu amplificatorul la maxim cand intra in cliping, adica s-ar putea sa fi actionat protectia iar amplificatorul sa fi intrat la varfuri de putere mari in "MUTE". Prin comutarea pe 2 Ohmi, se evita lucru asta.

Sper ca m-ai inteles.

 

P.S. Poti sa ne arati amplificatorul asta de masina, o poza ceva? Sigur te-ar interesa cam ce putere e capabil sa redea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum m-ai sfatui sa leg subwooferele avand in vedere ca vreau sa dau in ele cu cat mai multa putere.

Fiecare subwoofer pe canalul lui si ca sa nu ai probleme selectezi amplif. pe 2 x300W in 2 Ohmi ca sa eviti aparitia unei posibile limitarii cu repercursiunii deranjante asupra ascultarii programului muzical.

Obs. In acest caz iti recomand ca ambele intrarii de la amplificator sa le ataci cu semnal mono audio.

 

Nu poti sa le conectezi in paralel cele doua subwoofere deoarece impedanta rezultata este de 2 ohmi sub cei 1X600W in 4 Ohmi specificatii de producatorii amplificatorului. Daca faci lucru asa risti sa defectezi amplificatorul si sa ai multe clipinguri si limitari cu intreruperi ale programului sonor, deranjant, nu ??? S-ar putea sa sara siguranta!!!

 

Referitor la amplificator, am studiat documentatia lui de unde extrag cateva specificatii tehnice:

Power supply voltage: . . . . . . . . . . . . 11 ? 15 VDC

Idling current: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0.9 A

Idling current when off: . . . . . . . . . . . . . . 0.002 mA

Musical max consumption: . . . . . . . . . . . . . . . 35 A

La fel cum fac si ceilalti producatorii, redau puterea consumata de la bateria auto a amplificatorului, adica 12*35=420W in regim muzical. In realitatea puterea pe difuzor e mai mica si dependenta de clasa de functionare a amplificatorului. Un coeficient orientativ este 0,75, adica puterea pe difuzor este aprox. 75% din cea absorbita de la baterie. Deci la 420W din baterie pe difuzor vei avea 0,75*420=aprox.315W, in 2 Ohmi, sau 2X160W in 2Ohmi. 2x80W in 4Ohmi etc.

Producatorul a tras putin de "rezultate" in scop comercial, o eroare grava strecurata fiind afisarea puterii de genul 2x180W in 4 Ohmi, 1X600W/2Ohmi, ceea ce este o eroare grava, pentru ca nu este posibil asa ceva, lucru de altfel combatut de specificatiille tehnice unde siguranta generala pe alim de la bateriei este de doar de 30A ??? adica limiteaza puterea la mai putin de 400W ???? inca o greseala.

Fuse: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . strip, 30 A

Protection: . . . . . . . . . . . . . . . . temperature >85?C,

DC voltage, overload

Green-red LED indicators: . . . . . . . . . . . . on-safety

Cooling fan: . . . . . . . . . . . it activates from 55?C on

Uite cum se mai dau de gol unii producatorii, trebuie doar sa stim sa interpretam rezultatele dintr-o parte si alta, adica din reclama si specificatiile tehnice ale produsului, care uneori nu prea coincid. Dar un lucru si mai grav pe care l-am vazut cand nici cele din specificatii tehnice nu au concis cu realitate. Si mai rau dar asta e. :roll:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock