Sari la conținut

Ipa 400


littlealien

Postări Recomandate

M-am tot plimbat de pe forum pe forum si nu am gasit nimic concret ... pareri peste pareri, care mai mult m-au bagat in ceata. Am cumparat zilele astea un fet 400 si ma intereseaza unele aspecte :

1. Alimentare ( O schema a filtrajului pe care o pot intelege ca incepator ... am 2 condensatori de 4700 / 80 )

2. Unde pot cumpara un traf toroidal : 2x50 la un pret mai accesibil (second hand) folosit pentru 2 kituri fet400(intentionez sa mai cumpar unul )

3.Am un traf cu tole care scoate 2x28 Vcc . Este de ajuns acesta pentru o proba ?

Vreau sa le montez pe amndoua intr-o carcasa de unitate PC care e pozitionata pe orizontala [ e buna solutia sau pot cumpara la acelasi pret (100 ron) alceva mai bun ?]

Va multumesc anticipat :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Mai cautati in forum: s-a mai discutat.

2. In talcioc s-ar putea sa gasiti cu mult, dar mult noroc.

3. Pentru proba este deajuns dar ce putere are acest transformator ?

Nu va recomand intr-o carcasa PC. Cautati o alta "carcasa".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu o sa pun pe fiecare iesire (R,L,S) cate un fet 400 . Vreau sa folosesc amplificatorul ala din sistem doar ca ii maresc puterea si pun alte 3 boxe . Deci electronica din sistem ramane neschimbata doar pe iesirile de sateliti si sub mai pun feturile astea . Sper sa ma intelegeti ... am un traf toroidal de 1000 (asa scrie pe el - e imens ) ; ajunge aceasta valoare ? Fac bine ce fac sau ma trezesc cu feturile arse sau cu mari distorsiuni ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

micul alien, daca utilizezi incinte de 8Ohmi si 3 kituri FET400 alimentate cu un traf de 1kVA, sa stii ca esti cam la limita omule. Ti-ar trebui un traf cam de 1,5kVA.

In fine, doar nu ai sa cumperi acum alt transformator!!!!! :flag_of_truce: Utilizeaza-l pe asta ca tot il ai si utilizeaza un filtraj tapan, cat mai mare - exemplu: 6 condensatoare de 10000uF la 80V MINIM. i_am_so_happy.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock