Sari la conținut

Proiect: sursa de alimentare fara transformator

Postări Recomandate

Uite o schema draguta care stie sa dea faza, respectiv nulul, la aceleasi borne,

indiferent cun bagi steckerul in priza (exemplu de alimentare a unui motor):

8a37oky.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

• 1 month later...
( Spune proiectantul: )

Mai jos prezint un prototip de sursa de alimentare fara transformator,

1. ..... trebuie neaparat sa stim care este faza si nulul retelei de alimentare. Cum ? Astept idei si propuneri de la voi.
  2. ..... astept un doritor pe acest forum care sa-l realizeze practic.
  3. ..... SUCCES

Spun si eu:

• Pentru determinerea fazei si nulului retelei, eu as folosi cea mai simpla si economica schema pe baza becului cu neon, asemanator cunoscutei surubelnite indicatoare de faza a electricienilor. Beculetul inseriat cu o rezistenta de aprox. 300k - functie si de tipul beculetului - se cupleaza intre masa montajului si carcasa. La atingerea cu mana a carcasei, becul nu lumineaza daca sursa este cuplata corespunzator la retea.
  • Pentriu realizarea practica a sursei, fie chiar si de un electronist incepator,eu cred ca ar fi necesar sa se precizeze rolul componentelor principale cu functii speciale in functionarea sursei, cum ar fi redresarea si formarea U=+30v, dublarea curentului de iesire fata de capacitatea limitata a CI LM317 ( I=1,6A ) ,stabilizarea +U =30v, protectia sursei la scurtcircuit, etc. Aceasta precizare ar putea veni chiar si de la participanti dar cu confirmarea proiectantului.
  • Realizarea si functionarea cu SUCCES a sursei necesita setul de masuratori , reglaje si verificari caracteristice. Care sunt acestea, cum si cu ce sa se faca, etc?

Participantii la topic ce spun?

• Like 1
Link spre comentariu

• 3 years later...

Mai jos prezint un prototip de sursa de alimentare fara transformator, de circa 100W. Randamentul de conversie a energiei este aprox. egal cu randamentul unei surse de alimentare transformator + redresor. Marele dezavantaj al schemei este acela ca trebuie neaparat sa stim care este faza si nulul retelei de alimentare. Oricum, si acest impediment se poate rezolva. Cum ? Astept idei si propuneri de la voi.

Deoarece este un proiect conceput doar in faza teoretica (pe hartie) astept un doritor pe acest forum care sa-l realizeze practic. L-as fi realizat eu dar din pacate nu am timp pentru asa ceva. Ma gandeam totusi, pentru ca am vazut ca sunt cativa useri in vacanta, poate aveti ceva timp liber pentru realizarea acestui montaj. Componentele active din schema se gasesc la preturi derizorii la magazinele de specialitate: de exemplu - tiritorul circa 2lei, BD-ul - 2lei, LM317 - 1,5lei, celalalt tranzistor - aprox, 0,6lei. Componentele pasive sunt putin mai scumpe cele cu tensiunii mari, cum ar fi condesatoarele, rezistentele. Pretul per ansamblu al componentelor nu depaseste 20-25lei (fara PCB).

Observatie: Nu uitati sa includeti o siguranta de 2A in serie cu circuitul, pe partea de 230V. Am ezitat sa o desenez in schema.

Atentie, pericol de electrocutare! Deoarece montajul lucreaza cu tensiunea retelei 230V 50Hz, aveti mare grija la manipularea montajului in timpul testelor. SUCCES

4y0h4es.jpg

Buna ziua la toata lumea, Acum 2 zile am realizat schema electronica, si functioneaza, dar mai am de facut teste pe ea, ca mi sa parut ca nu este in regula ceva

• Like 1
Link spre comentariu

Incearca intai pe rezistenta de sarcina, numai partea cu tiristorul.

Dupa specificatiile din varianta initiala din Elektor, 30V erau cu sarcina de pana la 1A.

In schema atasata e descris pe scurt si modul de functionare.

30V1A%20cu%20scr.png

Link spre comentariu

• 1 year later...

Buna ziua la toata lumea, Acum 2 zile am realizat schema electronica, si functioneaza, dar mai am de facut teste pe ea, ca mi sa parut ca nu este in regula ceva

Interesanta idee(sursa de alimentare fara traf),as avea mare nevoie de o astfel de sursa 15v Dc/3-4A ,sa alimentez o masina de insurubat

montajul ar intra cred in locul acumulatorului

Editat de nikmac
Link spre comentariu

Mai jos prezint un prototip de sursa de alimentare fara transformator, de circa 100W. Randamentul de conversie a energiei este aprox. egal cu randamentul unei surse de alimentare transformator + redresor. Marele dezavantaj al schemei este acela ca trebuie neaparat sa stim care este faza si nulul retelei de alimentare. Oricum, si acest impediment se poate rezolva. Cum ? Astept idei si propuneri de la voi.

Deoarece este un proiect conceput doar in faza teoretica (pe hartie) astept un doritor pe acest forum care sa-l realizeze practic. L-as fi realizat eu dar din pacate nu am timp pentru asa ceva. Ma gandeam totusi, pentru ca am vazut ca sunt cativa useri in vacanta, poate aveti ceva timp liber pentru realizarea acestui montaj. Componentele active din schema se gasesc la preturi derizorii la magazinele de specialitate: de exemplu - tiritorul circa 2lei, BD-ul - 2lei, LM317 - 1,5lei, celalalt tranzistor - aprox, 0,6lei. Componentele pasive sunt putin mai scumpe cele cu tensiunii mari, cum ar fi condesatoarele, rezistentele. Pretul per ansamblu al componentelor nu depaseste 20-25lei (fara PCB).

Observatie: Nu uitati sa includeti o siguranta de 2A in serie cu circuitul, pe partea de 230V. Am ezitat sa o desenez in schema.

Atentie, pericol de electrocutare! Deoarece montajul lucreaza cu tensiunea retelei 230V 50Hz, aveti mare grija la manipularea montajului in timpul testelor. SUCCES

4y0h4es.jpg

Interesanta schema ,ar merge LM338 in loc de 317 ?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock