Sari la conținut

Cateva intrebari despre un quartz si un decodor IR


Lacusta

Postări Recomandate

Vreau sa realizez acest decodor IR. Am dat comanda de piese, dar nu am gasit un rezonator ceramic cu 3 pini la aceeasi firma de la care am comandat. Am modificat atunci cablajul pentru a folosi un cuart cu 2 pini. Am dat o alta comanda la o alta firma, dar cand am desfacut coletul am constatat ca mi-a fost trimis un oscilator cu 4 pini, asemanator cu cel din imagine. Nu vreau sa mai comand iar ceva petru ca taxa postala e inca odata cat un oscilator cu cuart de 4 mhz cu 2 pini.

0. Este un oscilator cu cuart presupun :D

1. Primul pin este in cazul meu, acelasi cu cel din imagine (daca tin oscilatorul tot asa)?

2. Ce reprezinta fiecare pin?

3. Il pot folosi la PIC 12F629 (Software de programare - ICProg; Programator serial BobProg -> http://www.bobtech.ro/catalog/programator/index.html)? Daca da

4. Cum il folosesc in montajul pe care vreau sa-l fac (cum conectez pinii) ?

5. Unde pot gasi informatii despre astfel de oscilatoare ?

 

P.S. : La cel cu 2 pini stiam ca trebuie sa mai folosesc 2 condenstori de 15pF, deaceea am modificat prima data cablajul.

Am programul pentru PIC 12F629!

 

Merci pentru ajutor :D

post-2024-1220563952_thumb.jpg

post-2024-1220563989_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock