Jump to content
Sign in to follow this  
thecandy

Mici probleme cu un kit de amplificare 2x500W PMPO

Recommended Posts

Deci ? cam cat obtin ? putere in 8 ohm si putere in 4 ohm

Val. maxime teoretic calculate la +/-40Vdc: 120W 4Ohmi, 70W 8Ohmi / canal.

In realitate, in regim muzical, o putere putin mai mica decat cea estimata teoretic pe fiecare canal.

Mici probleme cu un kit de amplificare 2x500W PMPO PMPO W Nu exista. Ce putere reala are kit-ul? Un transformato corect construit are un randament de 90%. Daca doreste cineva pot afisa modul de calcul ptr trafo E+I.

Tensiunea se masoara in gol iar cea reala la consumul nominal (scade cu IxR a secundarului).

Stie cineva ce valoare are rezistenta de sarcina astfel incit sa obtin pe ea puterea maxima atunci cand cunosc E si r interna a sursei? In curent alternativ sau in curent continiuu ?

Am aflat cum se poate masura W RMS conform unui standard.

In US, in 1974, (FTC) Federal Trade Commission, a definit "Amplifier Rule" CFR 16 Part 432, care mai apoi a fost extinsa in 1998 ca sa cuprinda si boxele cu amplificator incorporat, asa cum sint cele de computer. Respectiva lege cere producatorilor sa specifice puterea RMS. Mai nou exista un standard (CEA2006) si pentru amplificatoarele si difuzoarele folosite in masini.

Val. maxime teoretic calculate la +/-40Vdc: 120W 4Ohmi, 70W 8Ohmi / canal.

In realitate, in regim muzical, o putere putin mai mica decat cea estimata teoretic pe fiecare canal.

Daca pun un traf de 300W cu 30v~ si o punte cu filtraj corespunzator, obtin cam 70W RMS ?

Dar puteti sa imi faceti schema pentru punte ? cum as putea sa o fac mono (bridge )?

Daca pun un traf de 300W cu 30v~ si o punte cu filtraj corespunzator, obtin cam 70W RMS ?

DA - cu aprox. - pe 8 Ohmi.

Dar puteti sa imi faceti schema pentru punte ? cum as putea sa o fac mono (bridge )?

http://sound.westhost.com/project14.htm

Salutare .

Zilele trecte am comandat un astfel de kit si as avea cateva intrebari .

Doresc sa fac un "aplificator de camera" cu acest kit si as vrea sa stiu daca pot lega 2 potentiometre pentru controlul volumului pe fiecare canal si ce valori a trebui sa aiba , acele potentiometrele ?

Pot pune 2 potentiometre stereo de 100k pe intrarea de semnal , dar nu stiu exact cum trebuie conectati cei 6 pini.

M-am gandit sa pun si un intrerupator cu led si iarasi am aceeasi problema : cum sa il leg ? (Are 4 pini si nu tiu cum vin legati).

Kit-ul are deja sigurante pe el si ced ca sunt de ajuns .

Poate pe viitor o sa-l modific dupa schema TA200 urmand sa ii fac o carcasa si sa ii pun un corector de ton .

Multumesc aticipat.

DSCN3903.jpg

DSCN3924.jpg

DSCN3925.jpg

Edited by andylarkyn

@andylarkyn,

cititi si topicul urmator:

http://www.tehnium-a...e-amplificator/

Veti gasi multe lucruri utile pentru ansamblarea acelui amplificator.

Referitor la intrebari:

- puteti folosi un potentiometru stereo de 100K conectat pe intrarea amplificatorului ca in imaginea de mai jos:

cum conectez un potentiometru stereo pe intrarea amplificatorului.jpg

- un comutator cu LED are intrare atat de faza cat si de nul, pe parte de 230VAC. Deci, va intrerupe atat faza cat si nulul acel comutator. Verificati continuitatea terminalelor cu ajutorul unui multimetru digital folosind tester-ul de diode din cadrul aparatului de masura, atunci cand apasati comutatorul. Consultati si pagina de catalog al comutatorului (asta, daca ii cunoasteti modelul constructiv), pentru ca sunt modele de comutatoare cu propriile lor particularitati, deci, nu sunt "universale".

Multumesc pentru raspuns .

Am citit mai devreme acel topic . Poate pe viitor voi modifica acest kit comform schemei de acolo .

Nu prea am inteles cum sa conectez potentiometrul .

Pe PCB sunt 3 pini pentru intrarea de semnal : L GND R ;

la Chanel A Signal( from signal source ) ce conectez ? L sau R ?

la Chanel A Output ( to amplifier's input) conectez iesirea din amplificator , dar care cabluri ? ( iesirea are tot 3 pini pentru iesirea in boxe dintre care unul este comun ) ;

la Chanel A Shield ( in and out together ) vine legata masa ori cablurile L & R de pe canalul A ?

Dar in loc de un potentiometru stereo , se pot uiliza 2 mono ? ( cate unul penru fecare canal ) .

Reusit proiect . Felicitari .

Ce grosime avea tabla carcasei amplificatorlui din topicul http://www.tehnium-a...or/page__st__75

?

Edited by andylarkyn

Channel A si B shield = GND amplificator = GND semnal intrare.

Channel A si B output = intrare semnal amplificator L si R.

Channel A si B signal = semnal audio L si R (spre ex., de la calculator).

Ce grosime avea tabla carcasei amplificatorlui din topicul http://www.tehnium-a...or/page__st__75

?

Era o carcasa cumparata de aici:

http://e-psc.ro/prod...b484452dae2354c

Chiar nu am masurat grosimea tablei dar se poate afla din URL-ul de mai sus.

P?n? s? ajungi la modificarea acestui foarte celebru chit, lipe?te ni?te ?trapuri mai solide ?n locul bobinelor lips? de la ie?irile etajelor finale. A?a nu vei avea surprize la volum mai mare.