Sari la conținut

FET300 - un amplificator audio simplu si performant


donpetru

Postări Recomandate

Cablajul este gata.

Inca ceva. Am gasit o lista cu echivalenti pentru 2SA992. Pot folosii oricare din acesti inlocuitori fara a necesita modificari ale altor piese(la valori ma refer)?

1. 2SA1145

2. 2SA1145-O

3. 2SA1145-Y

4. 2SA1190

5. 2SA1207

6. 2SA1207R

7. 2SA1207S

8. 2SA1207T

9. 2SA1370

10. 2SA1370C

11. 2SA1370D

12. 2SA1370E

13. 2SA1370F

14. 2SA1482

15. 2SA1544

16. 2SA872

17. 2SA893AC

18. 2SA893AD

19. 2SA893E

20. 2SA893F

21. 2SA912

22. ECG383

23. ECG91

24. STPSA92

Mentionez ca au fost gasiti duba urmatoarele criterii:

Material = Si

Struct = pnp

Pc > 0.3W

Ucb > 90V

Uce > 90V

Ueb > 5V

Ic > 0.05A

Tj > 175C

Ft > 120MHz

Cc < 3.6pF

Hfe > 20

Caps = TO92

Pentru mine toate acestea sunt hieroglife dar stiu ca sunt caracteristici ale tranzistorului 2SA992 pe care le prezinta si echivalentii de mai sus.

post-17100-011219400 1325854189_thumb.jpg

post-17100-088465700 1325854197_thumb.jpg

Editat de Florin_dioda
Link spre comentariu

Arata super cablajul :thumbup3:

Sincer m-am lasat de metoda transferului inainte sa am asa rezultate bune :flag_of_truce: Am incercat diferite tipuri de hartie si etc cu aceleasi rezultate slabe...

Poti folosi 2SA970 daca il gasesti mai usor,sau bc556,557,558...2n5401 poate cu performante mai slabe.Atentie la configuratia pinilor care difera.

Editat de Letcon
Link spre comentariu

Felicitari pentru realizarea acestui cablaj.

Sa ne prezentati mai tarziu si cateva imagini cu montajul in functie si cateva concluzii personale.

 

Numai Bine

 

P.S. In ceea ce priveste tranzistorul 2SA992, urmatii indicatiile utilizatorului @Letcon.

Link spre comentariu

Multumesc pentru ajutor! :flag_of_truce:

Cat despre tipurile de hartie: eu folosesc hartie de calendar si merge foarte bine. Se imprima complet, fara pierderi si se ia foarte greu; iti trebuie o acetona sau un diluant bun ca sa poti sa-l dai jos. Dar cel mai important este ca inainte sa imprim cablajul lustruiesc placa cu un smirghel foarte fin si de aceea se imprima bine.

Editat de Florin_dioda
Link spre comentariu

Stiu ca este putin cam off topic ce intreb acum dar: :thumbup3:

Daca as face o statie cu patru astfel de Kit-uri, doua pentru a le face stereo si doua in punte pentru un subwoofer, un egalizator grafic cu 5 benzi si un vu-metru ceva pentru impresie artistica :flag_of_truce: ...aproximativ, cat ar valora statia? :wallbash:

Link spre comentariu

O sa tin cont de recomandarile amandurora: :wallbash:

O sa vad cat ma costa sa-l fac, inmultesc pretul cu 4 si scad pretul transformatorului(pe care nu-l am). :wallbash:

E bine asa? :flag_of_truce:

 

 

Desi...asta ar insemna sa inmultesc pretul direct cu 3...aproape :thumbup3:

Editat de Florin_dioda
Link spre comentariu

Daca nu ai transformatorul adaugi pretul transformatorului,nu il scazi.Oricum pentru 4 module o sa fie scump,poate gasesti second cu 2-300de lei...Si nu vad de ce vrei 2 module in bridge...faci sonorizari,ai boxe de putere asa mare,etc?

Link spre comentariu

Vreau sa fac doua din cele 4 module in punte pentru un subwoofer, nu pentru ca as avea unul (Nu am nici macar difuzoarele pentru modulele stereo), dar vreau sa raman cu un amplificator puternic, pentru ca pe acesta il fac pentru mine...urmatoarele o sa le vand.

Editat de Florin_dioda
Link spre comentariu

Am reusit sa realizez si eu un modul Fet300 multumita Dl. Don Petru pentru postarea cablajului. Am montat doar o singura pereche de tranzistori, IRF630/9630 (in rest am folosit strict componentele din schema si valorile lor), deocamdata il alimentez la +/- 35V. Semireglabilul pentru reglarea curentului de mers in gol l-am lasat cam pe la jumatate din cursa lui maxima, am alimentat modulul apoi a sarit siguranta de pe +. O sa verific cablajul, suspectez si MJE340/350 deoarece nu am mai stat sa verific configuratia pinilor din dorinta de a pune in functiune acest kit. O poza cu montajul:

post-10385-074298700 1326528830_thumb.jpg

Editat de alfalion24
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock