Jump to content
donpetru

FET300 - un amplificator audio simplu si performant

Recommended Posts

daca alimentez la +-50 ce putere voi scoate in 4 ohm ? traful e undeva de 1kw

Citeste articolul scris de administratorul forumului de aici:

http://www.tehnium-azi.ro/articles.php?article_id=14

vezi ultimul tabel. E un articol foarte bine pus la punct.

Apoi, vezi daca transformatorul tau are o puterea de acolo, iar daca e mai mic, nu e nicio problema, mai scade cativa watti pe iesirea amplificatorului. Asa isi formezi o idee cam cata putere poate da amplificatorul tau pe 4 ohm.

daca vrei sa stii cu exactitate cat scoate amplificatorul, atunci masoara puterea.

:wine:

Edited by leo_electro

Buna ziua domnilor.Dispun de cateva IRFP460,m-am uitat putin in fisa de catalog si as vrea sa va intreb daca pot folosii acesti "mosi"?

O zi buna

Se poate folosi IRFP460 cu conditia sa aveti si un tranzistor complementar acestuia. Apoi, utilizarea tranzistoarelor HEXFET in audio are si dezavantaje, ca de exemplu: ne forteaza sa reglam un curent de mers in gol putin mai mare ca in cazul folosirii tranzistoarelor MOS FET gen IRFP640/9640. Apoi, la tranzistoarele HEXFET e mult mai necesara o compensare termica prin superdioda decat la celelalte tipuri de tranzistoare MOS (laterali sau verticali), deoarece aparitia coeficientului negativ de variatie cu temperatura se realizeaza la curentii de drena mult mai mari (ord. amperilor, fata de 200...300 miliamperi la FET-urile verticale). Totodata, HEXFET-urile au si avantaje. Spre exemplu, datorita capacitati GS foarte mici, circuitul VAS a amplificatorului audio nu lucreaza asa cald cum se intampla in cazul amplificatoarelor audio care au verticali MOS in etajul final.

Numai Bine

In cazul in care folosim doar o pereche de tranzistoare(pentru proba),de exemplu Q6 si Q10 va trebui sa lipim toate rezistoarele R13-R20 si R21-R28 sau ajunge doar r13 si r17 si r21,r25(de pe cablaj)?Daca "ajunge" sa lipim doar rezistoarele corespunzatoare celor 2 tranzistoare(pereche) diodele D2-D5 isi mai au rolul?

Izolarea tranzistoarelor finale fata de radiator este necesara si in cazul in care amplasam "amplificatorul" intr-o cutie de lemn?Mai exact de ce este nevoie aceasta izolare?astept o lamurire deoarece nu cunosc 100% motivul izolarii.

Multumesc

Tranzistoarele se izoleaza de radiator ca sa nu ai plus sau minus 70V pe radiator. Iti dai seama, daca atingi radiatorul ce se intampla.

Apoi, daca izolezi finali de radiator si conectezi radiatorul la masa, radiatorul are rol de ecran pe langa cel de disipare a puterii.

donpetru postati va rog cablaju in alt format nu pdf ca de exemplu .lay sau in ceal aveti va rog!!!! multumesc!!

Formatul pdf a cablajului, ma refer la partea bottom, e suficienta. Dar de ce va trebuie alt format?

Oricum, in alt format nu pot pune la dispozitie cablajul.

Numai Bine

vreau sa fak cablaju de o dimensiune mai mare o cablajului si a traseelor

Amplificator audio cu MOSFET 300W in 4 Ohmi (tensiunea tipica de alimentare intre +/-50Vcc si +/-60Vcc):

amplficator_audio_cu_MOSFET.pdf

Observatie importanta: Daca doriti sa utilizati montajul alimentat la peste +/-60Vcc atunci inlocuiti BC640 cu 2N5401 sau 2SA1085E si BC639 cu MPSA42 sau MJE340.

M-am apucat sa construiesc acest amplificator dar as avea o nelamurire legat de observatia facuta. Eu as avea cam 63 V la alimentare deci o sa trebuiasca sa inlocuiesc tranzistoarele BC640 si BC639.Tranz BC 639 il voi inlocui cu MJE340 dar BC640 as dori sa stiu daca se poate inlocui cu MJE350 pentru ca pe acesta il am momentan.Multumesc

Asa arata al meu , neterminat.... :music_hifi:

post-12344-039163700 1301575270_thumb.jpg

Asa arata al meu , neterminat.... :music_hifi:

Cu ce metoda ai realizat cablajul?transfer termic sau....

Am incercat mai toate metodele dar am ramas la metoda foto. :music_hifi:

As realiza 2 montaje gen fet300 dar cu doar 2 perechi de finali,se modifica si altceva in schema sau doar reducem finalii si rezistentele aferente lor,tensiunea de alimentare....?

Am facut si eu fet300 mai demult, si e suficient sa reduci tensiunea de alimentare, pana la max. +- 50Vcc, daca folosesti doua perechi de finali. In afara de reducerea tens. de alim. , nu e nevoie sa mai schimbi nimic in schema, am observat ca merge bine si asa.

Edited by leo_electro

Ma gandeam sa simplific si cablajul avand doar 2 perechi de finali,poate putin mai "aerisit" asa ca ptr incepatori,sa nu fie asa profi ca cel realizat de donpetru :),poate si mai usor de realizat practic si de ce nu stereo,adica 2 montaje cu cate 2 perechi de tr.