Jump to content
donpetru

FET300 - un amplificator audio simplu si performant

Recommended Posts

asa in doua cuvinte,:

masori un parametru care se cheama factor de amplificare in curent (sau beta) cu un beta-metru (multe multimetre au betametru) si sortezi tranzistoarele pe perechi sa aiba factorul de amplificare cat mai apropiat.(ideal sa fie la fel)

RR

Gnd7 din pcb l-am pus "in plus" sa zic asa,ca sa nu fie toate legaturile de masa pe un singur pin,poate fi mutat langa Gnd sa fie mai aproape.

Unde v-ati gandit sa conectati masa de alimentare a montajului preu din pdf-ul de mai sus?...nu inteleg,aratati-mi pe schema pdf ca nu imi dau seama :)

Incearca sa refaci cablajul postat in pdf-ul de mai sus, precizand clar pe acesta punctele de masa a semnalului de intrare si iesire, respectiv alimentare circuit preu. Avand in vedere faptul ca cablajul realizat de tine nu este tocmai 100% corect, nici nu am cum sa gasesc un punct optim de conectare a conductorului de masa a circuitului de alimentare. Deci, incearca sa ordonezi componentele pe cablaj asa cum ti-am spus mai sus.

Numai bine

Am refacut cablajul cu micile modificari de care spuneati si anume am "adunat" partea de alimentare intr-o parte a cablajului.Acum m-am gandit daca mai trebuie cumva si un "GND-out"(cu toate ca nu cred ca ar mai trebui din moment ce este "GND-in").O sa modific grosimea traseelor dupa ce am o parere de la domnul donpetru.Si apropo daca stie cineva o sursa "corecta" pentru o documentatie "buna" sau generala despre regulile realizarii cablajelor(grosime trasee,distanta intre trasee...etc) il rog sa o prezinte.

Multumesc

fet300 corectat.pdf

Letcon, rezistentele R7 si R8 chiar asa de mici sa fie?

Intradevar in realitate R7 si R8 au cam 2cm lungime,1cm latime iar pe cablajul din pdf au cam jumatate din dimensiunea reala.Nu arata(sau nu am vazut eu)programul dimensiunile la tipul asta de rezistente.La cele normale de putere mica arata grid'ul si astfel stii aproximativ cum arata si in realitate componenta.

P.s:am scos la imprimanta ultimul pdf(corectat) si prima data mi-a iesit un cablaj cu dimensiunea de 4/5 cm(putin mai mare ca o cutie de chibrituri,fiind gresit) iar a doua oara a iesit dimensiunea corecta 6,5/7,5cm.Am programul instalat pe 2 calculatoare si poate din cauza ca tot mut fisierele .sch,.brd de pe unul pe altul sa mai apara "erori" de genul.Asta ca si o mica atentie in caz ca scoateti la imprimanta si va iasa dimensiunea gresita(mica).

Multumesc pentu documentatie,trebuie sa o studiez.

programul nu are de unde sa stie ce capsule folosesti tu in realitate, nu exista standardizare dupa putere la rezistente din cauza ca pot fi realizate din materiale diferite si constructiv diferit.

E sarcina proiectantului sa aleaga rezistenta respectiva dintr-un catalog, si sa-i atribuie capsula (footprint-ul mai bine zis) din biblioteca, daca nu exista in biblioteca se poate crea.

RR

programul nu are de unde sa stie ce capsule folosesti tu in realitate, nu exista standardizare dupa putere la rezistente din cauza ca pot fi realizate din materiale diferite si constructiv diferit.

E sarcina proiectantului sa aleaga rezistenta respectiva dintr-un catalog, si sa-i atribuie capsula (footprint-ul mai bine zis) din biblioteca, daca nu exista in biblioteca se poate crea.

RR

De acord insa cum arata la cele de putere mica grid'ul puteau sa scrie niste dimensiuni si la cele care sunt in biblioteca ca fiind de putere,daca tot au facut 2,3 modele de footprint(pe care le gasesti in biblioteca fara nicio dimensiune) :helpsos:

puteau sa scrie niste dimensiuni si la cele care sunt in biblioteca ca fiind de putere,daca tot au facut 2,3 modele de footprint(pe care le gasesti in biblioteca fara nicio dimensiune) :helpsos:

Daca scrie tipul de capsula(ex. TO 220) este suficient pentru a afla cotele.

post-9-074826300 1295345991_thumb.gif

In lipsa rezistentelor de 2W din sursa tranzistoarelor mos fet se poate pune rezistente de 5W ? :helpsos:

@benny, felicitari pentru montaj.

Sa ne prezentati pareri si dupa finalizarea si testarea kitului.

Ma gandesc in cursul anul acesta sa prezint o versiune mai speciala a FET300 in colectia Tehnium Azi.

Cum va arata noua schema de amplificator FET300, veti vedea la momentul potrivit.

Numai Bine