Jump to content
donpetru

FET300 - un amplificator audio simplu si performant

Recommended Posts

In legatura cu programul de realizat schema,cablaj..etc pe calculator,cunosc in mare orcadul dar mi se pare complicat de folosit,de aceea am intrebat voi cu ce realizati o schema de la A la Z,in caz ca stiti vreun program mai "simplut" :)

Multumesc de raspuns,o sa incerc sa vad si alte prgrame.

puteti folosi CIDESS. Nu are autorute, dar e foarte simplu si permite crearea propriilor componente, in functie de dimensiunile fiecareia dintre ele (asta pe langa cele standard pe care le are deja)

OFFTOPIC ma intreba cineva la un moment dat ce nota i-as da acestui program. Pe o scala de la 0 la 20 ii acord nota 15

Edited by marius_med

Daca tot am intrebat de programe ptr realizarea de scheme,cablaje,etc. am luat de curios Eagle si m-am "jucat" cu el sa vad ce si cum.Am mai vazut pe net toturiale cu el,filmulete etc.

In final m-am apucat sa realizez un cablaj pentru prefinalul propus de donpetru pentru amplificatorul fet300.Precizez ca practic nu l-am realizat,insa ar trebui sa fie ok din punct de vedere functional.Este prima schema realizata de la a la z cu un astfel de program,deci mai sunt multe de invatat,ma gandesc ca se putea face o aranjare mai buna a componentelor,inclusiv o rutare mai buna...Se pot observa si 4 strapuri,am folosit dimensiuni pentru componente la modul general ceea ce poate diferi cu ce gasim de cumparat in magazine,traseele am vrut sa fie mai groase(unde s-a putut)pentru o realizare practica mai usoara,etc.Poate mai incearca cineva si iese ceva mai profi :)

fet.pdf

fet1.pdf

fet2.pdf

@Letcon, cablajele realizate de tine cu siguranta vor mai trebui prelucrate iar in acest sens iti recomand sa te ghidezi sa realizezi cablajele respectand regula "in V" - este o denumire personala. Succint aceasta regula am prezentat-o mai jos:

Regula in V la realizarea PCB.jpg

La realizarea PCB-ului evitati pe cat posibil straparea traseului de masa iar distanta dintre trasee si grosimea traseelor sa respecte cerintele in domeniu.

Numai Bine

Asa este,si inca o precizare pe care am uitat sa o fac,cablajele trebuiau postate "mirror" pentru o realizare practica corecta,altfel in cazul in care se realizeaza cum sunt acum componentele vor trebui lipite tot pe partea cu,cupru,adica bottom si nu pe top :)Scuzele mele.

ceva de genul va fi "mirror":

fetforum.pdf

donpetru se poate de inlocuit rezistentele de 3w cu 5w??? va functiona normal?

Edited by doktort34

Daca va referiti la rezistentele de putere din sursa MOSFET-urilor, atunci nu este nicio problema. Mai rau era daca utilizati rezistente de wataj mai mic dar in niciun caz mai mare.

Numai Bine

donpetru trebuie ceva reglari la acest amplificator? rezistenta variabila regleaza biasul?? multumesc

curentul in gol cit ar trebui sa fie?

Curentul de mers in gol poate fi 50...100mA. Si da, din acea rezistenta variabila se regleaza "bias-ul".

daca folosesc IRF640/IRFP9640 va scoate 300w? sau trebuie sa folosesc IRFP240/IRFP9240 pentru a scoate aceasta putere.

ce diferenta este intre acesi finali???

Puterea debitata de un amplificator pe iesire depinde de tensiunea si de puterea sursei de alimentare - nu conteaza daca folositi IRF640/IRF9640 sau IRFP240/IRFP9240, puterea pe iesire va fi aceeasi, adica 300W. Folositi IRFP240/IRFP9240 doar daca intentionati sa alimentati amplificatorul la +/-60...70Vcc. Si inca o observatie importanta, daca intentionati sa folositi IRF640/IRF964, cautati IRF640, nu IRF640FP. Deci, mare atentie ce componente cumparati.

Numai Bine

2SA992 = 2SA872, 2SA941, 2SA970, 2SA1136.

Daca alimentati amplificatorul la maxim +/-60Vcc puteti folosi si BC640.

donpetru e posibil cind reglezi biasul sa se arda finalii?? am ars deja 3 perechi de finali sau poate alta e problema?

"E alta problema".

"Bias-ul" la amplificatorul FET300, daca se foloseste semireglabil de 1K si se alimenteaza amplificatorul la +/-60Vcc, se regleaza de la 0.. la cca. 0.25A, un curent nepericulos pentru finali (uneori chiar mai putin de 0,25A depinde de hFe-ul tranzistoarelor de pe intrare si prefinali). Poti prezenta o imagine cu montajul realizat asa cum era cand ai reglat bias-ul amplificatorului ? Si ai folosit strict valorile din schema? Masoara offset-ul amplificatorului pe iesire atunci cand ai semireglabilul de bias "scurtcircuitat"? Cat este acest dc offset?