Jump to content
donpetru

FET300 - un amplificator audio simplu si performant

Recommended Posts

Buna ziua tuturor! Am terminat acest montaj si l-am pus in functiune cu un curent de mers in gol initial de 50mA.Dupa o prima auditie,am observat ca nu se aude suficient de tare,se auzea mai incet ca un tda7294.Am reglat curentul de mers in gol la 150mA si am schimbat sigurantele de 5A cu unele de 3 A,in caz ca gresesc ceva sa se arda.Puterea a mai crescut putin dar nu semnificativ.L-am lasat sa cante la volum mic un timp si dupa un timp au sarit sigurantele.Mentionez ca amplificatorul a primit semnal direct din placa de sunet a PC-ului.Amplificatorul necesita preamplificator de se aude asa incet?

Sigur ai gresit ceva cand l-ai asamblat. Vezi sa nu ai vreo piesa montata naspa. Posteaza cateva imagini aici ca se ne dumirim.

Nu am nimic montat invers,am verificat si reverificat montajul,nu am lipituri reci sau punti de fludor.Am respectat terminalele tranzistorilor.Suspectez piesele de provenienta indoielnica.Dupa ce s-au ars sigurantele,am luat mosfetii la verificat iar un IRFP240 este ars.

E ceva gresit sau piese de valori necorespunzatoare. Era bun sa fi avut un osciloscop sa vezi daca oscileaza pe iesire ampliful. Fii atent si cum faci lipiturile (cu ce fludor) etc.

Osciloscop n-am din pacate,nu imi permit unul.Am schimbat mosfet-ul ars si acum amplificatorul functioneaza iar dar la fel de nesatisfacator,de parca mosfetii n-ar functiona la capacitate maxima.

Avand in vedere raspunsurile date aici, va recomand sa postati niste imagini cu montajul electronic (amplificatorul), atat partea bottom cat si cea top. Imaginile sa fie cat mai vibile cu putinta. Va spun lucrul asta din cauza ca au mai fost postate de utilizatori imagini la o calitate indoielnica din care nu se intelegea mare lucru.

Deci, reveniti cu imaginile cerute si dupa aceea vor mai urma indicatii.

Am terminat si eu un modul fet300.Toate bune si frumoase am reglat curentul de mers in gol la 50ma .Problema este ca pe iesire am un curent de 200mv .si la acest mic curent (sai spunem asa) am zgomot .Precizez ca tensiunea de alimentare este de 63-0-63v curent continu, iar finali sunt 9240/240. Daca ati mai intalnit aceasta problema si ma puteti ajuta .....? Multumesc

Mai precizez ca am masurat toate componentele iar tensiunea pe iesire a ramas la 200mv.Cine a mai intalnit problema asta ? Va rog a posta aici...chiar nu pot sai dau de cap , ca curentul de iesire sa fie 0 sau pana in 0,25mv.multumesc

Acei 200mV reprezinta tensiunea de offset pe iesirea amplificatorului, deci nu e vorba de curent. La capitolul asta va recomand sa va reasezati teoria asa cum trebuie pentru ca nu se cade sa faceti confuzii intre tensiune si curent, respectiv unitatile de masura aferente.

Inainte de toate, ce tranzistoare ati folosit in etajul de intrare diferential al amplificatorului ? Ati sortat in functie de beta sau amplificare in curent aceste tranzistoare ? Dar celelalte tranzistoare, in afara de finali, de ce tip sunt ? Ati respectat valorile din schema ?

Domnule Dompetru ,daca puteti sami explicati va rog daca acei 200mv pe iesire pot cunva sa nui am .Deoarece acei 200mv sunt suparatori la un difuzor sau chiar la ureche .Poate daca nu stiu eu , si va rog sami explicati , cum pot sa fac pe iesire 0.sau sa nui am .Nu prea inteleg .

In rest am folosit tranzistoare in preamplificare MPSA92, imperecheati la un beta de 168. prefinali sunt MJE 350 SI 340, iar finali sunt IRFP240 respectiv 9240. Toti in afara de finali sunt imperecheati .Iar finali iam pus cu rezistenta masurata pe aparat la finali de 04 omi.Rezistente de 0,22 omi la 5w, Diode de 13v respectiv am schimbat la 12v .RESTUL componentelor sunt exact ca in schema nam modificat nimic.

Curentul lam reglat la 50 ma, iar tensiunea masurata pe semireglabil undeva in jur de 6,7v. Pe rezistentele de wataj sunt tensiuni cuprinse intre 3 respectiv 5 mv .

Daca ma puteti ajuta cu acei 200mv sau cum as putea scapa de ei sau ce sunt aia , ca eu am pt acei 200mv zgomot putin dar deranjant.\

Am folosit punte redresoare de 50a, iar condensatori de 10000 mf/80v, tensiunea de alimentare 63v. SEMIREGLABIL MULTITURA DE 1K

VA MULTUMESC

Edited by tilicarul

Avand in vedere tensiunea de offset pe care o aveti mai mult ca sigur tranzistoarele din etajul diferential sau chiar cele finale nu au fost sortate.

Spre exemplu, tranzistoarele finale MOSFET se pot sorta dupa o metoda simpla folosind un rezistor de 150 Ohm  - 3W si o sursa stabilizata de tensiune de 15Vdc:

Sorting MOSFETs.jpg

Tensiunea masurata pe rezistor va fi in majoritatea cazurilor intre 3,8V si 4,2V, Este important sa sortati finali de tip N cu cei de tip P, dar si N cu N si P cu P, pentru un rezultat cat mai bun.

Tranzistoarele au fost sortate cu beta la 168.cei din prefinali o sai masor iar astazi cu betametru sa va spun imperecherea.DAR am dat jos toti finali si fara ei am un curent de 150mv pe iesire.deci nu cred ca ar fi de la finali, avand in vedere ca am acea tensiune de ofset pe iesire fara finali.

Totusi tin sa cred ca este totusi o eroare de cablaj , finca am folosit acest cablaj.

O sa fac cablajul original facut de dumneavoastra.iar apoi o sa revin cu masuratori sa vedem daca e acelasi.Sper sa fie eroare de cablaj

post-36296-0-59234800-1482479738_thumb.png

Ziua buna,atentie mare la Q1 si Q2 ce model folosesti,marcajul lor este inversat,cred ca a fost o eroare de proiectare.

Acelas PCB l-am folosit si eu.Verifica marcajul tranzistorilor cu cel al PCB-ului si schema.

Ampliful trebuie sa functioneze din prima fara probleme.

Spor la treaba!

LE:Eu am folosit tranzistori 2SA970 (Q1 si Q2),vezi ceva poze in postul #201.

Edited by niksound

Revin cu o precizare,am avut si eu alimentat montajul la 62-0-62v si am avut probleme,in sensul ca ,dupa aproximativ 30 de minute la volum mai mare(peste50%) a pocnit R4.Le-am inlocuit pe ambele PCB-uri cu rezistente de 1W si am redus alimentarea la 55-0-55V iar de atunci nu am mai avut nici un fel de probleme.Adevarat ca R4 totusi lucreaza putin calda.

@niksound, cand spuneti R4 va referiti la schema din primul post din topic de aici ???

http://www.tehnium-azi.ro/topic/1220-fet300-un-amplificator-audio-simplu-si-performant/

E vorba de un rezistor de 56kOhm care la o alimentare de +/-62Vcc nu ar trebui sa disipe mai mult de 100mW. Poate ati vrut sa spuneti R12 = 12kOhm ?? Intr-adevar, acest rezistor de R12 ar trebui sa aiba cel putin un watt, recomand chiar 2...3W. Am lasat in schema notat 0,5W din cauza ca prima versiune de schema testata de mine era alimentata la +/-35Vcc, desi chiar si in acest ultim caz este usor la limita.