Sari la conținut

FET300 - un amplificator audio simplu si performant

Postări Recomandate

• Răspunsuri 304
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Deoarece am fost intrebat de cativa utilizatori ai forumului despre amplificatorul audio prezentat in postul nr.23 de aici: http://www.tehnium-azi.ro/index.php?showtopic=352&st=20 am crezut nece

In legatura cu preamplificatorul de mai sus cu MC33079, fiind quad are vreo importanta cum imperechem operationalele intre ele? Ar fi mult mai usor ca pentru dreapta sa punem primul AO 12,13,14 si al

Daca aveti un ampermetru sau un miliampermetru, inseriati acest aparat de masura cu una din cele doua ramuri de alimentare ale montajului. Ideal ar fi sa aveti si un osciloscop dar daca nu detineti as

Posted Images

Bine de stiut ! Multumesc mult! 

M-am hotarat sa il las asa la curentul de mers in gol , si la sarcina 8R (cand o sa imi fac difuzoarele) sa il maresc la 40~50mA , ce spuneti?

Editat de DanielBull
Link spre post
  • 4 weeks later...

2. PCB Copper Bottom: attachicon.gifFET300__...r_Bottom.pdf

Buna seara! donpetru,am o mica nelamurire in legatura cu cablajul acesta..in unele locuri,la tranzistorii finali,poarta si drena sunt unite,daca nu este cineva atent,poate realiza cablajele asa si vor intampina probleme cu montajul.Daca puteti reuploada cablajul corectat ar fi perfect.Mai sunt oameni cu dioptrii ceva mai mari :D

Link spre post

Daca maresc imaginea cablajului din pdf, eu nu vad unite pad-urile tranzistoarelor de putere. Poate vrei o spatiere ceva mai vizibila sau mai mare. Ma rog, nu ar fi rau! Dar sa vedem ce zice donpetru !!!

Link spre post

O sa programez cat de curand posibil o retusare a cablajului FET300 dar cand anume, sa va spun exact, nu pot sa va spun acum, mai ales ca au ramas mai multe proiecte PCB in urma pe ordinea de zi. Asa ca, daca sunt utilizatori care doresc mai rapid sa faca lucrul asta, ii invit sa acceseze un programul simplu de proiectare PCB (cum ar fi Sprint Layout sau TCI) si sa puna in aplicare spatierea dintre pad-urile la care se face referire mai sus.

• Like 1
Link spre post
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Pot inlocui condensatorii de 27pF cu unii de 33pF? Diferenta nu este asa mare iar cei de 33pF imi sunt mai la indemana. Curentul de mers in gol trebuie sa fie 50mA per tranzistor sau per total?Cineva imi recomandase pentru o tensiune de +/- 50V un curent de 250mA per total

Link spre post

Eu am probat kitul asta si cu capacitoare de 47pF, merge brici. Tin minte ca l-am setat la 20mA pentru fiecare pereche de finali.

:first:

Editat de ionut90
Link spre post

Pot inlocui condensatorii de 27pF cu unii de 33pF? Diferenta nu este asa mare iar cei de 33pF imi sunt mai la indemana. Curentul de mers in gol trebuie sa fie 50mA per tranzistor sau per total?Cineva imi recomandase pentru o tensiune de +/- 50V un curent de 250mA per total

Recititi topicul. S-a mai discutat.

Capacitori se pot folosi si de 33pF.

Link spre post
  • 4 weeks later...

Atentie la ce tensiune de alimentare folositi acei BC556B si bineinteles ca va trebui sa verificati corespondenta terminalelor ca sa se potriveasca cu amprenta unui 2SA992 pe PCB. Comparati datasheet-urile celor doua tranzistoare si da, o sa vedeti ca terminalul baza a BC-ului este la mijloc.

Link spre post

Da,am potrivit terminalele sa corespunda cu cele de pe pcb.Tensiunea de alimentare va fi de +/- 50V ,deci nu va fi o problema.Mai am de facut bobina si de montat tranzistorii pe niste radiatoare de test si o sa vad ce poate acest montaj.Va arata oribil deoarece am uitat sa aleg la imprimare page scaling none si totul este inghesuit pe un cablaj mai mic decat trebuia sa iasa.Oricum,am facut acest montaj din curiozitate,daca va functiona,il voi reface corect.Inca ceva...are ceva daca las Q5 fara radiator,pentru perioade mici de teste?Datorita spatiului redus,radiatorul reprezinta o provocare

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock