Jump to content
donpetru

FET300 - un amplificator audio simplu si performant

Recommended Posts

Folositi un R10 de cel putin 2...3W, nu 0,5W cum am spus in schema din cauza ca este la limita valoarea de 0,5W.

Bine de stiut ! Multumesc mult! 

M-am hotarat sa il las asa la curentul de mers in gol , si la sarcina 8R (cand o sa imi fac difuzoarele) sa il maresc la 40~50mA , ce spuneti?

Edited by DanielBull

2. PCB Copper Bottom: attachicon.gifFET300__...r_Bottom.pdf

Buna seara! donpetru,am o mica nelamurire in legatura cu cablajul acesta..in unele locuri,la tranzistorii finali,poarta si drena sunt unite,daca nu este cineva atent,poate realiza cablajele asa si vor intampina probleme cu montajul.Daca puteti reuploada cablajul corectat ar fi perfect.Mai sunt oameni cu dioptrii ceva mai mari :D

Daca maresc imaginea cablajului din pdf, eu nu vad unite pad-urile tranzistoarelor de putere. Poate vrei o spatiere ceva mai vizibila sau mai mare. Ma rog, nu ar fi rau! Dar sa vedem ce zice donpetru !!!

Da,aveti dreptate.Daca dau zoom,nu mai sunt unite.Totusi n-ar strica o spatiere mai mare

O sa programez cat de curand posibil o retusare a cablajului FET300 dar cand anume, sa va spun exact, nu pot sa va spun acum, mai ales ca au ramas mai multe proiecte PCB in urma pe ordinea de zi. Asa ca, daca sunt utilizatori care doresc mai rapid sa faca lucrul asta, ii invit sa acceseze un programul simplu de proiectare PCB (cum ar fi Sprint Layout sau TCI) si sa puna in aplicare spatierea dintre pad-urile la care se face referire mai sus.

• Like 1

Da, se poate inlocui cu versiunea corespunzatoare de 13V a BZX85C.

Pot inlocui condensatorii de 27pF cu unii de 33pF? Diferenta nu este asa mare iar cei de 33pF imi sunt mai la indemana. Curentul de mers in gol trebuie sa fie 50mA per tranzistor sau per total?Cineva imi recomandase pentru o tensiune de +/- 50V un curent de 250mA per total

Eu am probat kitul asta si cu capacitoare de 47pF, merge brici. Tin minte ca l-am setat la 20mA pentru fiecare pereche de finali.

:first:

Edited by ionut90

Pot inlocui condensatorii de 27pF cu unii de 33pF? Diferenta nu este asa mare iar cei de 33pF imi sunt mai la indemana. Curentul de mers in gol trebuie sa fie 50mA per tranzistor sau per total?Cineva imi recomandase pentru o tensiune de +/- 50V un curent de 250mA per total

Recititi topicul. S-a mai discutat.

Capacitori se pot folosi si de 33pF.

vreau sa pun in loc de 2sa992 ,bc556b...trebuie sa inversez pinii? BC am observat ca are baza la jumatate spre deosebire de 2sa care o are la margine

Atentie la ce tensiune de alimentare folositi acei BC556B si bineinteles ca va trebui sa verificati corespondenta terminalelor ca sa se potriveasca cu amprenta unui 2SA992 pe PCB. Comparati datasheet-urile celor doua tranzistoare si da, o sa vedeti ca terminalul baza a BC-ului este la mijloc.

Da,am potrivit terminalele sa corespunda cu cele de pe pcb.Tensiunea de alimentare va fi de +/- 50V ,deci nu va fi o problema.Mai am de facut bobina si de montat tranzistorii pe niste radiatoare de test si o sa vad ce poate acest montaj.Va arata oribil deoarece am uitat sa aleg la imprimare page scaling none si totul este inghesuit pe un cablaj mai mic decat trebuia sa iasa.Oricum,am facut acest montaj din curiozitate,daca va functiona,il voi reface corect.Inca ceva...are ceva daca las Q5 fara radiator,pentru perioade mici de teste?Datorita spatiului redus,radiatorul reprezinta o provocare

Revin cu o scurta intrebare: Conteaza directia spirelor cand montez bobina sau pot sa o montez indiferent de directia lor?

Multumesc in avans!