Jump to content
donpetru

FET300 - un amplificator audio simplu si performant

Recommended Posts

Ma scuza-ti ca invii acest topic, dar am o intrebare , acelea in forma de simbol condensator sunt ceva strapuri simple, adica niste simple sarme sau ceva rezistente mai speciale? Pot testa montajul la -/+ 40? se pot pune doar o pareche pentru proba?are ceva daca nu sunt toti finali in circuit?adica un irfp9240 si un irfp240? in rest am pus toate componentele

Buna dimineata,poti testa montajul la +/-40V si da poti testa cu o singura pereche de finali.Si eu am procedat asa la punerea in functiune a montajului.Referitor "simbol condensator","simple sarme",sunt rezistente cu valoare "0",folosite in loc de strap.

Daca ai montat si verificat piesele ar trebui sa functioneze din prima.

Spor la treaba

Pai eu am folosit capetele ramase de la rezistentele de 5w, ii ok?adica banuiesc ca au val 0. nu? Conteaza ordinea in care pun finali?adica pot pune un final in oricare din cele 4 locuri? si cealalta parte la fel? Cum sa reglez semi-reglabilul bias astfel incat sa nu prajesc din prima finali?adica la prima alimentare.

Edited by NexHD

Citeste cu atentie ce s-a scris de la pagina 7 si o sa gasesti raspunsurile acolo.Sunt ok capetele de rezistenta,iar finalii sa fie pusi simetric stanga-dreapta fata de mijlocul PCB-ului

Este normal in timpului testului cu o pereche de finali sa am 10-15 mV pe rezistentele de putere?Curentul de mers in gol nu se poate regla cand este doar cu o pereche de tranzistori? Am pus un semireglabil deasta cred PT15V13366812794fac233fe3461.gif De 1k , dar are cursa foarte scurta si nu mi se modifica deloc curentul de mers in gol, am in jur de 7-9 mA cu o pereche de finali, ii normala treaba asta?

Edited by NexHD

In primul rand ce tensiune de alimentare ati folosit si intre ce limite de tensiune puteti varia tensiunea pe semireglabil ? Si ce valori de rezistoare ati folosit pentru R9, R10, R11 si R12 (vedeti schema atasata in prima postare a acestui topic) ? Ati folosit strict valorile din schema ? Si ce tensiune aveti pe aceste rezistoare ?

In functie de tensiunea de alimentare a circuitului si valorile pieselor folosite (sunt unii utilizatori care mai folosesc valori apropiate, ceea ce nu este bine), ca sa obtineti un curent de mers in gol optim prin finali va trebui sa aveti pe semireglabilul de bias (SR=1K) intre (6...7) V. Tensiunea asta este necesara deoarece etajul final este conceput cu MOSFET-uri "verticale". Spre exemplu, daca foloseati mosfet-uri "laterale", cum ar fi ALF16N16W  si ALF16P16W, atunci tensiunea pe semireglabilul de bias ar fi fost de aprox 1V. Deci nu toate tipurile constructive de MOSFET-uri au aceeasi tensiune de deschidere.

Am alimentat la +/-40v, ?i am pus un semireglabil de 2.5k ?i am putut seta la 50 mA curentul de mers ?n gol, pana ?ntr-un kohm nu se modifica deloc curentul, c?nd am pus de 2.5k sa modificat ?i am folosit valori din schema,doar cea 5.2k am pus doua ?n paralel de 10k. deci undeva la 5k. La +/-40v c?t ar trebui sa fie curentul? La mine oscileaz? intre 48-58 mA,dup? ce am setat curentul la 50mA. ?i am mai pus varianta de tranzistor cu 970 ?n cap?t ?n loc de 990 parc? ?n rest valorile sunt la fel doar ca puterile sunt de 5w ?n loc de 3 w sau 3w ?n loc de 1w sau 0.5w

Edited by NexHD

In mod normal nu exista o valoare optima exacta a curentului de mers in gol. Aceasta valoare se determina vizualizand pe ecranul osciloscopului forma de unda. S-ar putea ca si o valoare de 10mA pe fiecare pereche de finali sa fie optima (in ultimul montaj de acest fel realizat am constatat asta). Depinde si de cat de bine ati sortat finali. Daca finali sunt din acelasi lot de productie atunci cu siguranta 10mA per pereche va fi suficient sau un aprox. 50mA global, asta tinand cont si de curenti prin etajul VAS si de intrare necesari.

Un update de ultim moment: in schema am precizat pentru R10 = 12k-0,5W. Va recomand sa folositi macar un rezistor de 1W daca nu de 2 sau 3W ("e mult mai stabil termic" montajul). Deci, intr-un amplificator audio e foarte important sa folositi rezistori de putere ceva mai mari decat in mod uzual. Spre ex., acum vreo 10...12 ani in urma am avut ocazia sa depanez un amplificator audio, marca Sony parca era, de prin ani '80, care avea etajul de amplificare construit numai cu rezistoare de 3W - cu pelicula metalica, care exista si acum in comert. Va dati seama de ce!!! Din acelasi motiv pentru care v-am recomandat folosirea unor rezistori de wataj mai mari decat in mod obisnuit.

• Like 1

Pai de 0.5w nu prea gasesc la saimon in cluj napoca asa ca am pus de la 1w in sus, aia de 12 k cred ca ii de 3w, montajul a iesit cam inghesuit , pentru ca si rez de 0.22ohmi sunt de 5 wati. Finali nu i-am imperechiat, cred ca si deaia nu ma lasat sa setez curentul. Dar banuiesc ca nu ma apuc eu sa vand montaje audio, cand sunt alti electronisti , care fac o treaba mai buna ca si a mea la acelasi pret, asta in cazul cand vinzi la cineva care stie ca puterea scrisa pe carcasa , nu este puterea reala a amplificatorului audio. Inca o intrebare, cand schimb alimentarea cu ceva mai mare, cum se procedeaza , pun intrare la masa si setez iar curentul ?adica sa nu ii prajeasca din start.

Offtopic: Cat costa un ociloscop cu care sa vizualizezi forma de unda?de la cat la cat?cu care sti ca ti-ai putea face ok trebaa

Edited by NexHD

Daca mariti tensiunea de alimentare si curentul de mers in gol se va mari (nu foarte mult si nu critic pentru finali). Adica, daca la o alimentare de +/-40Vcc il reglati la 50mA, daca alimentati amplificatorul cu +/-70Vcc curentul va creste la cca.100mA (sau putin mai mult), dar valoarea asta este suportabila de etajul final. Nu ar trebui sa va faceti griji. E mult mai important ca dupa aceea sa reglati curentul la valoarea initiala.

In ceea ce priveste osciloscopul, va recomand un DSO marca Atten (foarte stabil in timp in ceea ce priveste eroarea de masura). Orice osciloscop are propria lui eroare de masura dar e important sa gasim unul care sa aiba o eroare de masura cat mai mica (sau acceptabila), sa fie si ieftin si sa ne bazam pe masuratorile lui si cativa ani. Osciloscoapele Atten sunt un compromis bun in privinta asta.

Ati putea sa imi recomandati un model anume va rog frumos? sau un link cu ceva filtrari de produse.

Eu v-am recomandat Atten dar din aceeasi categorie fac parte si alte marci de osciloscoape digitale, cum ar fi GW Instek sau Hantek. 

In functie de bugetul disponibil si banda de frecventa maxim admisa va puteti alege osciloscopul doriti de pe site-uri web gen tme.eu, farnell.com sau chiar site-uri gen aliexpress.com sau ebay.com. 

Va multumesc de raspuns, in 4 ohmi cat ar fi tensiunea maxima de alimentare?

Daca ati folosit IRFP640-9640 in etajul final, atunci ca recomand un maxim +/-60Vcc in sarcina.

Ma scuza-ti ca nu am precizat si tipul finalilor, folosesc 4x IRFP240 & 4X IRFP9240. La acestia tot asa se limiteaza tensiunea?