Sari la conținut

FET300 - un amplificator audio simplu si performant


donpetru

Postări Recomandate

  • 3 weeks later...

Seara buna,dompetru revin si eu cu cateva intrebari ,daca nu va suparati:astazi a sosit traful de la petra,la masuratori fara redresare am 47,2 V,,dupa redresare am 66,3 V.Ar fi o problema pentru finali?Am vazut pe schema tensiune de alimentare 60 V.Daca nu ar fi o problema ar trebui sa inlocuiesc condensatorii,acestia fiind acum de 10000/63V 4 bucati?.Sa pun la 80V?Traful are 517W,din informatiile furnizate de domnii de la petra si 5,3 amperi pe secundarul mare.

Daca imi permiteti ma inscriu si eu la doua cablaje pentru proiectul GX400,rev2,au iesit foarte faine,merita toata osteneala,au iesit de nota 10 cu felicitari.

Va multumesc ,seara buna.

 

Inca o poza,ma apropii de final.

post-28325-0-48441000-1400617670_thumb.jpg

Link spre comentariu

Cablurile de alimentare a modulelor de amplificare le-ai legat - cum sa spun - cu pamblica de aia care se leaga la proiecte filele (foile) ?? Nu ca nu ar fi misto.

Daca ai dupa redresare +/-66V, trebuie sa ai condensatori de filtraj de cel putin 80V.

Link spre comentariu
  • 3 weeks later...

Seara buna,dompetru o intrebare,la unul din canale s-a ars R29(4,7 KOhmi) pe volum mic dupa ce am folosit-o 30min l 50% volum.Sa fie tensiunea de alimentare prea mare +/-66V.Sa le inlocuiesc la ambele canale cu unele putin mai mari sau mai mici?Va multumesc

Link spre comentariu

R29 are 4,7 Ohmi - 3W, nu 4k7. Faptul ca aveti ars acel rezistor e din cauza ca unul din canale oscileaza (undeva, un contact imperfect sau sunt componente cu valori necorespunzatoare la unul din canalele amplificatorului FET300).

Link spre comentariu
  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

L-am terminat:

 

 

Insa am niste probleme. Inaltele sunt cam distorsionate (la orice volum). Basii si mediile se aud perfect (dupa ureche).

 

Am pus in loc de 2SA992, BC640 (Alimentez amplificatorul cu -40V 0V +40V). Poate fi acesta motivul? Stiti cum as putea rezolva problema?

 

Mentionez ca intrarea si radiatorul sunt ecranate.

Editat de Florin_dioda
Link spre comentariu

Caderea de tensiune pe toate rezistentele de 0.22 ohmi? Voi masura imediat ce voi gasi putin timp. Intre timp am observat o alta ciudatenie. Se aude cantand o piesa de pe placa (nu stiu exact care...sa zic ca prin zona bobinei daca nu chiar ea). Stiu ca suna ciudat dar am mai citit undeva despre o problema similara doar ca nu imi mai aduc aminte unde.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock