Jump to content
donpetru

FET300 - un amplificator audio simplu si performant

Recommended Posts

Buna ziua,Hristos A Inviat,

Sunt utilizator nou pe forum si m-am apucat sa construiesc Fet300.Am montat prima placa si nu stiu sa reglez bias-ul,daca ma poate ajuta cineva va rog frumos.Am vazut ca s-a prezentat in topic mai sus,dar nu le pot deschide,imi da eroare s-au ca nu exista fisierul.Daca se poate un desen s-au ceva instructiuni,va sunt recunoscator.Am realizat cablajele facute de dl.Alfalion.Pana acum arata foarte bine,iar daca nu am gresit nimic sigur or sa mearga din prima.Va multumesc frumos si astept un raspuns cand se poate.

Daca aveti un ampermetru sau un miliampermetru, inseriati acest aparat de masura cu una din cele doua ramuri de alimentare ale montajului. Ideal ar fi sa aveti si un osciloscop dar daca nu detineti asa ceva atunci puteti regla curentul de mers in gol din singurul semireglabil de pe placa astfel incat ampermetrul sa va indice in jur de 50mA. Faceti o auditie si in functie de rezultat puteti sa mai cresteti curentul. Totusi, mentionez ca am intalnit montaje care functionau foarte bine si cu un curent mai mic de 50mA (depinde de caz). Spre exemplu, daca ati folosit rezistoare de putere de 0.22 Ohmi, in terminalele sursa a MOSFET-urilor, atunci dupa ce ati reglat curentul global de mers in gol, masurati cu un milivoltmetru tensiunea pe acele rezistoare de putere (daca rezistoarele sunt de 0.22Ohm 5W, atunci o valoare de 3...5mV este suficienta in foarte multe cazuri). Dupa reglaj, ar fi util un test cu semnal sinusoidal dar iar ne intoarcem la osciloscop. Dupa ce ati verificat si tensiunile mentionate anterior, verificati valoarea tensiuni pe terminalele semireglabilului folosit la reglarea curentului de mers in gol. In cazul IRFP240/9240, o tensiune de 6...6.5V este OK. Faceti o comparatie si cu tensiunile dintre fiecare cursor a semireglabilului si iesirea amplificatorului. Ar trebui sa masurati doua tensiuni foarte apropiate de acei (6...6.5)V / 2.

In linii mari, fara a intra prea mult in detalii, asta ar trebui sa faceti.

Editare ulterioara: Nu uitati sa conectati intrarea amplificatorului la masa in timpul operatiilor mentionate mai sus.

• Like 1

Buna seara Donpetru,va multumesc frumos penrtu raspunsul rapid.Maine seara dupa serviciu ma ocup de aceste reglaje si va scriu.Va multumesc inca o data.Seara buna va doresc,Dan

Seara buna revin Donpetru,pentru siguranta mea,nu am gasit 2SA992 si am luat 2SA970 si am o nelamurire:cum privesc tranzistorul cu scrisul in sus sunt piciorusele in aceasta ordine?:emitor,colector,baza sau invers baza,colector,emitor.Va multumesc,nu vreau sa va sacai,seara buna.

Cum priviti scrisul de pe corpul tranzistorului (tranzistorul fiind cu pinii in jos), in cazul 2SA970 sau 2SA992, de la stanga la dreapta, aveti: E, C, B.

Multumesc Donpetru,atunci exista posibilitatea sa fie marcati gresit pe PCB-ul facut de dl.Alfalion.Va multumesc frumos

Buna seara Donpetru,ce sa zic...uraaaaaaaaaaaaa,a mers din prima,totul ok nu incalzeste excesiv,am pus doar cate doi mosi din fiecare la probe(240/9240).Asa a fost(nu vreau sa-l supar pe dl.Alfalion)pe cablaj 2sc-urile sunt marcate invers.Le-am verificat cu aparatul si le-am montat corect.De maine iau si restul de piese si pentru al doilea final si il termin.Nu stiu sa pun poze inca,dar o sa invat ,sa vedeti cum au iesit.Va multumesc inca o data.Seara buna

Buna ziua,toata stima Donpetru,L-am terminat acum si pe al doilea si merge uns.As dori sa pun doua poze dar nu ma descurc,poate ma indrumati si pe mine cum sa procedez.Va multumesc frumos.O zi frumoasa va doresc

Puneti fratilor poze,imagini,scheme,cablaje sa fie,ca ma uit pe la straini:unguri,rusi,sarbi si la forumurile lor si sunt frumoase ca pomul de craciun,cu scheme si tot tacamul inca de la formarea forumului.Sa NU ajunga si forumul nostru ca celalalt : forum de electronica fara scheme=>aduce mai mult cu ocazii.ro.

Don Petru - tot respectul pt faptul ca nu s-au sters scheme pe forum :hi:

Intotdeauna am incurajat atasarea de imagini cu montajele realizate de utilizatori. De fapt, sectiunile cu scheme electronice din diverse arii ale forumului au fost creeate special pentru a stimula dorinta de constructie a lor si prezentare a rezultatelor. Bineinteles, acum toata lumea doreste scheme electronice testate, sunt si de acestea, dar trebuie descoperite.

Schemele electronice nu se vor sterge, atatea cat sunt, dar de ce ati postat asa, mirat, ca nu s-au sters?! In fine, o sa sterg ultimile doua postari offtopic in cursul urmatoarelor zile pentru a lasa sa curga subiectul in directia in care trebuie.

Numai bine

Nu prea ataseaza lumea poze din cauza ca nu prea are lumea bani, parerea mea, adica, ca sa costruiesti un montaj sau kit electronic trebuie sa strangi bani pentru orice farmitura, iar daca esti student cu atat mai mult, inclusiv ca sa faci un montaj aparent banal de amplificator. Numai ca sa cumperi o bormasina pentru dat gauri la cablaje trebuie sa economisesti ceva bani - pentru un student cred ca aproape o bursa (nu stiu cat este acum o bursa de studiu, dar care student face sacrificiul asta ? putin acum, cred!). Eu am impresia ca intr-un viitor apropiat toate forumurile de genul asta, inclusiv elforum, se vor popula cu pensionari care vor vorbi de dragul vremurilor apuse pentru ca, la modul cum evolueaza tehnologia, deja am intrat intr-o sfera a tehnologiei care nu prea se poate trata ca hobby - spre ex., cum ar fi sa faci in regim de hobby un cablaj cu FPGA, nu merge, miniaturizarea asta a indepartat mult studentul spre studiu individual, multi s-au specializat pe soft, nici nu stiu ce este aia o rezistenta sau un tranzistor.

Scuze de offtopic. :giggle:

Edited by elco

cum ar fi sa faci in regim de hobby un cablaj cu FPGA, nu merge, miniaturizarea asta a indepartat mult studentul spre studiu individual, multi s-au specializat pe soft, nici nu stiu ce este aia o rezistenta sau un tranzistor.

exista si o parte buna, nu mai e nevoie sa faci un cablaj cu FPGA poti sa cumperi o placa care are deja aproape tot ce-ti trebuie pe ea, nu trebuie decat sa cunosti tehnologia bine si sa ai cap. - valoarea unui produs bazat pe FPGA nu consta in pretul componentelor + costurile de fabricatie. (de cele mai multe ori reprezinta sub 1% din costul de proiectare a prototipului)

Personal mi-au trebuit ani buni sa inteleg ca, costul prototipului nu reprezinta mult (materialele) tin minte cum calculam piesele + cablajul si ieseau 1000 euro si ma speriam, cand de fapt costul muncii mele, 1000 ore de scris cod VHDL valora 50.000 Euro, dar nu-l calculam ca si cand munca mea nu valora nimic, numai duapa ce am inceput sa am contracte si sa fiu platit de alte firme am inteles ca munca (tatal meu o numea - "stiut cum") valora de 100x mai mult.

Cumparand o placa de dezvoltare cu MCU, FPGA etc - va suna ca o cheltuiala dar pe termen lung va fi mai ieftin sa faceti un produs bazat pe respectivul MCU, FPGA - in loc sa adunati materiale, sa faceti placi si sa dati dati gauri, invatati cum sa folositi MCU, FPGA sau alte lucruri moderne, acolo e valoarea nu gaurind si scrijelind placi.

RR

Edited by roadrunner

in loc sa adunati materiale, sa faceti placi si sa dati dati gauri, invatati cum sa folositi MCU, FPGA sau alte lucruri moderne, acolo e valoarea nu gaurind si scrijelind placi.

Da, un chiururg intotdeauna te trateaza de guturai printr-o interventie chrugicala.

Eu vad ca in titlul este vorba de un amplificator audio, cum se rezolva cu MCU sau FPGA?

Edited by miron1947

Si cine merge la chirurg pentru guturai?

(total offtopic postul meu se poate sterge, oricum nu cred ca intereseaza pe nimeni)

RR

Edited by roadrunner