Jump to content
donpetru

FET300 - un amplificator audio simplu si performant

Recommended Posts

Ma gandisem la rezistente de 3W care sa fie montate la o anumita distanta de cablaj prin indoirea terminalelor ca in poza. Practic nu am realizat cablajul.

Pe cablaj sunt rezistente de 1/2W care sunt marcate cu simbolul "000". Acelea sunt defapt strap-uri sub forma de rezistenta, se gasesc in comert.

Ideea nu este rea dar daca veti aplica metoda asta atunci rezistenta R21 "se va ciocni" de condensatorul C12. Deci, ar trebui asezate mult mai frumos acele componente si ceea ce este si mai important, e sa alegeti fotoprint-urile potrivite care sa fie in concordanta cu gabaritul real al componentelor electronice.

O schema de amplificator audio simpla si foarte utila. Sustin si promovez constructia acestui montaj.

Am revenit cu inbunatatiri. Am redimensionat capsula rezistentelor din sursele tranzistoarelor, se pot monta cate doua in paralel de 3W sau cate una de 5W. Q5 s-a ales cu un radiator. Condensatorii de decuplare C8 si C9 au primit cate o pereche. Masa de semnal este separata de masa de putere printr-o rezistenta de 10R/3W in paralel cu un condensator de 100nF. Dimensiunea cablajului este putin mai mare acum, 160mm x 80mm.

9ElpE.png

fet300 tehnium-azi 2.rar

Acum e mai bine. Si daca tot suntem in acest topic, nu ar fi rau sa incercati, daca doriti, sa imbunatatiti performantele amplificatorului. Spre exemplu, puteti incepe sa prevedeti tranzistorului Q4 un radiator la fel ca la tranzistorul Q5. Si acesta e doar inceputul. Dupa aceea, incercati sa mai reasezati componentele pe placa.

Am adaugat un radiator lui Q4 si am reasezat componentele. Daca tot le-am reasezat am zis sa reasez si tranzistorii, i-am pus sub cablaj.

BIzTW.png

5sUI7.png

qzEJF.png

FET300.rar

Acum e mai bine desi ar trebui sa reganditi pozitionarea condensatoarelor de decuplare C12 si C13. Aceste condensatoare se amplaseaza cat mai aproape posibil de drena tranzistoarelor MOSFET.

Pe prima pagina gasiti documentatia aferenta acestui kit.

alfalion24, au iesit super cablajele de mai sus. Le-ai facut si in realitate ? Cum suna?

stima

dan

Doar le-am proiectat dupa schema, nu le-am realizat practic (inca).

Va salut .

Sunt un nou utilizator al acestui forum .

hotarat fiind sa imi fac si eu un amplificator cu tot cu boxe pentru propria mea utilizare , neavand ceva puternic acasa , la chefuri / baierame ducand lipsa de muzica serioasa , am zis sa fac si eu acest amplificator fet 300 .

Am ales , intr-un final inlocuirea perechilor 640 si 9640 cu irfp 240 si irfp 9240 .

Mentionez ca nu am pus decat 2 perechi pe canal , nimic mai mult , deoarece , difuzoarele mele cam atat stiu . nu vreau nici sa le fortez. Mentionez ca sunt noi cumparate , iar puterea lor suportata cum spun producatorii este de 350 w . Ca inalte am folosit niste tweetere , si anume F 27 de care sunt foarte multumit , tipa de numa numa ...

Cele 2 amplificatoare mentionez ca vor fi dotate cu corector de ton stereo + preamplificator , pentru un sunet deosebit ( amatorii de live -uri stiu ce zic . )

Alimentarea : Sursa in comutatie . tensiuni 2 x 52 v in sarcina . in gol : 2 x 52,4 v

Inca nu pot pune poze decat cu amplificatoarele care sunt gata , si insirate cu fire si etc ... nu am inca pal-ul pentru cutiile de la boxe , insa vine si el sigur .

Cutia la amplificator cred ca va fi facuta fie din material plastic fie din osb ( am ales osb si nu pal pt ca e mai subtire , mai frumos ca aspect ) . Daca voi ramane la varianta osb , va fi imbracat si acesta ca si boxele in mocheta .

Este ok tensiunea de alimentare ? sau sa mai cresc putin ? sa il duc la 2 x 60 - 65 v ?

Daca sunteti sigur ca ventilati bine radiatorul celor doua perechi de finali, atunci pe boxe de 8 Ohmi este OK si o tensiune de alimentare in gol de +/-65Vcc. Totusi, cum ati determinat acei 2 x 52V in sarcina ?

Pai , am masurat tensiunea la iesirea din sursa cu amplificatorul dat la maxim .

Totul este bine deocamdata . Nu pricep de ce unul din montaje mi-a iesit din prima iar cel de - al doilea imi face numai nervi . Nici batut nu vrea sa mearga . Toate piesele noi , tot ...

Il alimentez imi incinge doar unul din finali ( am pus doar 1 pereche ) si cam atat . la iesirea lui am pus 2 rezistente de 100 R in paralel in serie cu un bec de lanterna . Rezitentele se incing dar becul nu se aprinde neam .

Din cate stiu eu la alimentare trebuia ca becul sa stea stins si rezistentele sa fie reci . El trebuia sa se aprinda numai cand atingeam cu degetul intrarea de sunet ... asta nu stiu ce are pur si simplu nu vrea !

Verificati cu atentie componentele electronice si continuitatea traseelor circuitului imprimat. Mai mult ca sigur acolo aveti o greseala, mai ales ca unul din montaje v-a functionat din prima.

Va salut . va anunt cu placere ca am terminat si al doilea amplificator , insa din neatentie am prajit o pereche de finali ... impreuna cu irf 840 de pe sursa in comutatie . practic am lasat montajele insirate fara sa fie puse in carcasa iar cineva mi-a atins ceva pe aici ...

Sursa este fara protectie la scurt circuit deocamdata .

Acum am inlocuit tranzistorii de pe sursa cu unii mai puternici pentru a putea face fata celor 2 kituri fet 300 :) .

Functioneaza ambele , insa regret ca unul din ele are doar o pereche de finali , pana maine cand ma duc voios in oras sa iau si cea de-a 2-a pereche .

Am Difuzoare de 350 w, credeti ca as putea pune 3 perechi pentru ele ? Difuzoarele sunt in 8 ohm . Stima