Jump to content
donpetru

FET300 - un amplificator audio simplu si performant

Recommended Posts

Mi-au venit si mie piesele pentru acest amplificator,insa intampin greutati cu pcb-ul,nu iasa nicicum,am tot vizionat tutoriale dar nu-mi iasa de calitate . Mai incerc si maine si daca nu reusesc sunt nevoit sa-l fac de mana...este vreun secret? am omis ceva? E drept ca aplic prima data metoda asta... sper sa-mi iasa pana la urma

Buna ziua tuturor cine imi poate face doua kituri fet 300 astept raspunsurile va multumesc

@biela Aici este un tutorial excelent pentru realizarea pcb-urilor prin metoda toner-transfer. Ies foarte bine cablajele.

inca nu ma descurc la postat... :blush2:

Edited by biela

multumesc, undeva gresesc sistematic si inca nu-mi dau seama unde, intre timp insa l-am facut de mana si arata cam asa

acuma ceea ce as vrea sa intreb,este de ce apar "ciocurile" astea la semnal mic pe intrare,(80mV) iar la 800mV dispar. S emnalul e etalon din osciloscop(1kHZ)

post-18620-0-57192000-1337859178_thumb.jpgpost-18620-0-32532400-1337859166_thumb.jpgpost-18620-0-37279200-1337859143_thumb.jpgpost-18620-0-72439100-1337859114_thumb.jpgpost-18620-0-37336600-1337859957_thumb.jpg

Incercati sa reglati un curent de mers in gol mai mare.

Numai Bine

Am realizat si eu acest montaj si as vrea sa stiu cate spire trebuie pentru bobina diametrul sarmei si al mosorului.

Cele 2 zenere le-am inlocuit cu unele de 12v are ceva? Am vazut ca cele dupa schema sunt de 13v si nu aveam.

Se poate utiliza si zenere de 12V.

Bobina o puteti realiza din 10...20spire pe un spiral de 10mm diametru (diametru conductorului de preferat 1,4...2mm).

ok mercy am sa pun si nite poze cu modulele dupa-amiaza

Am reusit sa termin montajele si sa am reusit sa le incerc cu o pereche de finali. Montajele functioneaza din prima. Urmeaza prinderea pe radiator si continuarea amplificatorului.Inca caut o schema pentru Soft Start si protectie DC. Asi mai dorii un sfat referitor la valoarea condensatoarelor de filtraj, 2 bucati de 10000uF sau 4? Asa arata montajele.http://tinypic.com/view.php?pic=1z53y41&s=6

Recomand 2 condensatoare de filtraj pe kit sau canal de amplificare iar protectia de softstart poate fi cea de la amplificatorul audio GX400 rev.1 sau MB300/600.

Cablajul nu e rau deloc dar parca sunt prea mici rezistentele din sursele tranzistoarelor MOS de putere! Ati realizat cumva practic varianta de cablaj de mai sus ?

Numai bine

Ma gandisem la rezistente de 3W care sa fie montate la o anumita distanta de cablaj prin indoirea terminalelor ca in poza. Practic nu am realizat cablajul.

Pe cablaj sunt rezistente de 1/2W care sunt marcate cu simbolul "000". Acelea sunt defapt strap-uri sub forma de rezistenta, se gasesc in comert.

Edited by alfalion24

Cred ca poti "lungii" cablajul de la 144 la 160mm(cat are o placa de cablaj foto stas) si atunci sa pui cate 2 rezistente de 3w in paralel daca incap.

Edited by Letcon