Sari la conținut

FET300 - un amplificator audio simplu si performant

Postări Recomandate

Mi-au venit si mie piesele pentru acest amplificator,insa intampin greutati cu pcb-ul,nu iasa nicicum,am tot vizionat tutoriale dar nu-mi iasa de calitate . Mai incerc si maine si daca nu reusesc sunt nevoit sa-l fac de mana...este vreun secret? am omis ceva? E drept ca aplic prima data metoda asta... sper sa-mi iasa pana la urma

Link spre post
  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 304
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Deoarece am fost intrebat de cativa utilizatori ai forumului despre amplificatorul audio prezentat in postul nr.23 de aici: http://www.tehnium-azi.ro/index.php?showtopic=352&st=20 am crezut nece

In legatura cu preamplificatorul de mai sus cu MC33079, fiind quad are vreo importanta cum imperechem operationalele intre ele? Ar fi mult mai usor ca pentru dreapta sa punem primul AO 12,13,14 si al

Daca aveti un ampermetru sau un miliampermetru, inseriati acest aparat de masura cu una din cele doua ramuri de alimentare ale montajului. Ideal ar fi sa aveti si un osciloscop dar daca nu detineti as

Posted Images

• 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

multumesc, undeva gresesc sistematic si inca nu-mi dau seama unde, intre timp insa l-am facut de mana si arata cam asa

acuma ceea ce as vrea sa intreb,este de ce apar "ciocurile" astea la semnal mic pe intrare,(80mV) iar la 800mV dispar. S emnalul e etalon din osciloscop(1kHZ)

post-18620-0-57192000-1337859178_thumb.jpgpost-18620-0-32532400-1337859166_thumb.jpgpost-18620-0-37279200-1337859143_thumb.jpgpost-18620-0-72439100-1337859114_thumb.jpgpost-18620-0-37336600-1337859957_thumb.jpg

Link spre post
  • 3 weeks later...

Am realizat si eu acest montaj si as vrea sa stiu cate spire trebuie pentru bobina diametrul sarmei si al mosorului.

Cele 2 zenere le-am inlocuit cu unele de 12v are ceva? Am vazut ca cele dupa schema sunt de 13v si nu aveam.

Link spre post
  • 3 weeks later...

Am reusit sa termin montajele si sa am reusit sa le incerc cu o pereche de finali. Montajele functioneaza din prima. Urmeaza prinderea pe radiator si continuarea amplificatorului.Inca caut o schema pentru Soft Start si protectie DC. Asi mai dorii un sfat referitor la valoarea condensatoarelor de filtraj, 2 bucati de 10000uF sau 4? Asa arata montajele.http://tinypic.com/view.php?pic=1z53y41&s=6

Link spre post
  • 2 weeks later...

Cablajul nu e rau deloc dar parca sunt prea mici rezistentele din sursele tranzistoarelor MOS de putere! Ati realizat cumva practic varianta de cablaj de mai sus ?

Numai bine

Link spre post

Ma gandisem la rezistente de 3W care sa fie montate la o anumita distanta de cablaj prin indoirea terminalelor ca in poza. Practic nu am realizat cablajul.

Pe cablaj sunt rezistente de 1/2W care sunt marcate cu simbolul "000". Acelea sunt defapt strap-uri sub forma de rezistenta, se gasesc in comert.

Editat de alfalion24
Link spre post

Cred ca poti "lungii" cablajul de la 144 la 160mm(cat are o placa de cablaj foto stas) si atunci sa pui cate 2 rezistente de 3w in paralel daca incap.

Editat de Letcon
Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock