Jump to content
donpetru

FET300 - un amplificator audio simplu si performant

Recommended Posts

@alfalion24,

Ce tranzistoare ati folosit in etajul de intrare si etajul VAS a amplificatorului ? Asigurati-va ca ati montat bine aceste tranzistoare, respectand dispunerea terminalelor pe cablaj.

Dar semireglabilul de ce valoare l-ati ales?

Numai Bine

In etajul de intrare am montat 2SA992 iar in VAS MJE340/350 iar semireglabilul este de 1k. Cat de curand am sa verific acesti tranzistori si va tin la curent.

Buna ziua, am realizat si eu acest montaj, merge perfect si din prima...Am un transformator 2X52v la 1kw...Insa dupa redresare si filtrare am in jur de 67 v....Vreau sa va intreb daca l-as putea folosi pentru alimentarea amplificatorului.Multumesc

Puteti folosi acel transformator. Puteti chiar sa alimentati doua kituri FET300 (banuiesc ca asta intentionati sa faceti).

Numai Bine si poate ne prezentati una sau doua imagini cu statia de amplificare pe care ati construit-o cu FET300.

Am atasat o poza cu montajul,din pacate nu am avut timp sa-l finisez corespunzator.Da as vrea sa pun 2 amplificatoare pe transformatorul ce-l am, si inca un montaj pentru inalte (inca nu m-am hotarat ce schema sa abordez).Cand voi termina si carcasa va voi prezenta rezultatul final.Tin sa va multumesc pentru cablajul ce l-ati oferit.

post-4700-091533600 1328214950_thumb.jpg

In legatura cu preamplificatorul de mai sus cu MC33079, fiind quad are vreo importanta cum imperechem operationalele intre ele?

Ar fi mult mai usor ca pentru dreapta sa punem primul AO 12,13,14 si al doilea 8,9,10. Am facut proiectul de PCB la repezeala, pe hirtie, vreau sa-l incerc pe un cablaj test dar trebuie sa astept CI-ul. Rezistentele mari si diodele prefer sa le pun separat cu restul circuitului de alimentare. Nu cred ca este un motiv de ingrijorare trei trasee printre pinii C.I. Am mai incercat si altfel de imperechere a celor 4 AO.

post-18980-006056100 1329416013_thumb.jpg

• Like 1

Nu este obligatoriu sa imperecheati operationalele intre ele. Alegeti modul de conectare care va avantajeaza cel mai bine pentru conceperea unui PCB de calitate.

Spre exemplu, incercati sa aduceti cat mai aproape punctele de masa in schema atasata mai sus: alimentare preu, intrare si iesire semnal audio. Dupa aceea puteti trece la realizarea cablajului.

Numai Bine

Deci trasele de masa trebuie sa fie cit mai scurte?

As putea sa aduc intrarea linga iesire si alimentare. E destul de simplu. Initial m-am gindit ca asta ar fi o problema.

Multumesc pentru sfat si in general pentru posturile pe forum.

Am un traf de 2x27V pe 100VA, ar fi suficient sa alimentez un amplif si celelalte circuite (preamplif, amplif, auto power on, protectia)?

Amplificatorul il construiesc acum si m-am gandit sa il fac cu doar 2 perechi de finali pentru ca nu am nevoie de 300W, e OK?

Cu acel transformator de 100VA ati putea sa alimentati un singur canal de amplificator FET300 realizat cu o pereche sau doua de finali.

Sunt si eu in faza de constructie al uni asemenea montaj si doresc sa va intreb daca se poate folosi IRFP240PBF ?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Promit ca la terminare sa va prezint constructia.

Edited by donpetru
Fara link-uri catre magazine web, mai ales atunci cand nu este cazul!

Daca citi?i acest topic o sa vedeti ca se poate folosit IRFP240, inclusiv cu terminatia PBF.

Numai Bine

Ca si o mica completare la ce a spus donpetru:

@optimus

Sper ca stii ca va trebui sa folosesti fire intre cablaj si finali pentru ca difera capsula tranzistorilor ca si dimensiuni. IRFP240PBF si 9240 sunt mult mai mari fata de irf640/9640.

Cu scuzele de rigoare, dupa ce am citit si recitit acest topic, tot nu am inteles daca Q 5 trebuie montat pe acelasi radiator cu tranzistoarele finale.

Revin cu o poza cu cele 2 montaje pe care am reusit sa le termin aproape in integime mai putin Q5 si finalii.

Asi dorii sa fac testul doar cu o pereche de finali la o tensiune de 35V.

Multumesc pentru raspuns.

E suficient sa le atasati cate un mic radiator lui Q5 si Q4, deci nu e nevoie sa-i atasati pe radiatorul tranzistoarelor finale (dar daca nu aveti radiatoare separat pentru aceste tranzistoare, puteti sa-i prindeti si pe radiatorul finalilor).

Numai Bine