Sari la conținut

FET300 - un amplificator audio simplu si performant


donpetru

Postări Recomandate

Va prezint mai jos un preamplificator audio pe care l-am proiectat si implementat intr-o statie de amplificare recenta avand la baza kitul FET300. In aceasta statie am inlocuit IRF640 si IRF9640, cu IRFP240 si IRFP9240. In cursul acestei lunii am sa prezint si revizia nr.4 a amplificatorului FET300, impreuna cu PCB-ul aferent, dar asta dupa ce am sa aduc intr-o forma finala atat cablajul cat si schema seriei MX.

preu_2xFET300.pdf

Intre etajul preu si amplificator se poate insera potentiometru sau potentiometrele de volum.

 

Numai bine.

Link spre comentariu

sal!sunt nou pe acest site.as vrea in primul rand sa va multumesc ptr.ca m-ati primit in aceasta comunitate.am vazut multe lucruri interesante pe acest forum.de exemplu,as vrea sa realizez acest amplificator.am o mica nelamurire totusi.cand a-ti spus ca acest amplificator are componente putine,asa este...dar se aude de 300w rms sau ma rog de el???am gasit si eu o schema interesanta intr-un nr mai vechi al revistei tehnium 1/1992.mi se pare o schema ok.amplificatorul are 200w.de mult timp ma bate gandul sa-mi fac un ampl.pe mos-fet.pana acum m-am jucat cu stk-uri.sa fiu sincer am fost f multumit de ele(ex.stk 4231)...sper ca donpedro sa nu se supere pe mine ptr. anumite remarci.nu sunt un incepator.scuze ptr calitatea imaginii.nu am avut un scaner la indemana si am folosit un tel.

post-3321-1231025155_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • 2 weeks later...
@adyto

 

Despre schema din imagine s-a mai discutat.

Cat despre schema FET300, aceasta este o schema foarte buna, implicit foarte fiabila, mai ales daca sunt utilizati finali IRFP240/IRFP9240.

 

Numai bine

donpetru,am realizat doua module fet 300.nu am vazut specificatii pentru bobina de la iesire!!!as avea o rugaminte la dvs.un preamplificator realizat pe tranzisori fet.tranzistorii din fet 300-2sa992 nu i-am gasit nicaieri.am facut comanda si astept.

Link spre comentariu
nu am vazut specificatii pentru bobina de la iesire!!!

Bobina de iesire se realizeaza din conductor email de 2mm diametru, pe un capat de spiral de 10mm, bobinand cca. 10...15 spire.

 

Ati putea utiliza BC640 cu conditia sa nu alimentati amplificatorul audio la mai mult de +/-55Vcc. Prin folosirea lui BC640 pe intrare veti nevoit sa atacati pe intrare amplificatorul cu un semnal audio de amplitudine ceva mai mare decat in mod uzual. Totusi, incercati sa cumparati 2SA992 sau echivalent.

 

Numai bine si scuzele de rigoare pentru raspunsul dat asa "tarziu". Cred ca am sa dezactivez optiunea de "Ultimile topicuri active"! scratchchin.gif

Link spre comentariu
  • 2 weeks later...

Salut. Vreau si eu sa realizez un amplificator cu mosfeturi si ma gandeam sa il realizez pe acesta. Am un tranformator de 620W si scoate +-45v alternativ. Cam ce putere ar scoate la tensiunea asta de alimentare? Mentionez ca il voi folosi pe un difuzor de 8ohmi. Cate perechi de finali trebuiesc?

Multumesc.

Link spre comentariu

Amplificatorul FET300 este proiectat sa opereze in clasa AB sau B, dupa situatii (sau caz).

 

O idee asupra puterii debitate de un amplificator audio va puteti face studiind ultimul articol postat in site-ul revistei. Avand deja cunoscuta tensiunea de alimentare va puteti uita in tabel 2 si in functie de impedanta incintelor la care va raportati si puterea transformatorului disponibil, puteti afla puterea nominala a amplificatorului. Spre exemplu, cu 2x45V alternativ puteti obtine redresat si filtrat aproximativ +/-63Vcc in gol. Puterea, cu aprox., o puteti afla cautand in tabel rubrica valorii Uc = +/-60Vcc. Cunoscand asta si puterea transformatorului pe care il aveti, puteti alege clasa de operare optima pentru 2xFET300, respectiv clasa B (curent de mers in gol max. 20mA), ca sa puteti folosi amplificatoarele binisor si in 4 Ohmi.

 

Later edit:

Daca utilizati IRF640 si 9640, chiar si in 8 Ohmi, tinand cont totodata si de calitatea componentelor gasite pe piata, in Romania, va recomand sa utilizati 8 finali/canal.

 

Numai bine.

Link spre comentariu
  • 1 month later...
Va prezint mai jos un preamplificator audio pe care l-am proiectat si implementat intr-o statie de amplificare recenta avand la baza kitul FET300. In aceasta statie am inlocuit IRF640 si IRF9640, cu IRFP240 si IRFP9240. In cursul acestei lunii am sa prezint si revizia nr.4 a amplificatorului FET300, impreuna cu PCB-ul aferent, dar asta dupa ce am sa aduc intr-o forma finala atat cablajul cat si schema seriei MX.

preu_2xFET300.pdf ( 57.99k ) Numarul de Transferari: 121

 

Intre etajul preu si amplificator se poate insera potentiometru sau potentiometrele de volum.

 

Domnule Dompetru un cablaj pentru preamplificatoru acesta pputeti face?

Va multumesc

Link spre comentariu

Preamplificatorul audio l-am facut pe un cablaj test. Deoarece pana acum nu s-a mai ivit ocazia sa mai fac acest preamplificator audio, din aceasta cauza nu am realizat un cablaj. Oricum, la cat de simpla este schema, nu ar fi rau sa incercati sa-l realizati. Poate dupa aceea postati aici acest cablaj. Ce spuneti ?

Link spre comentariu
  • 1 year later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

In legatura cu programul de realizat schema,cablaj..etc pe calculator,cunosc in mare orcadul dar mi se pare complicat de folosit,de aceea am intrebat voi cu ce realizati o schema de la A la Z,in caz ca stiti vreun program mai "simplut" :)

Multumesc de raspuns,o sa incerc sa vad si alte prgrame.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock