Sari la conținut

FET300 - un amplificator audio simplu si performant


donpetru

Postări Recomandate

Deoarece am fost intrebat de cativa utilizatori ai forumului despre amplificatorul audio prezentat in postul nr.23 de aici:

http://www.tehnium-azi.ro/index.php?showtopic=352&st=20

am crezut necesar refacerea acestui cablaj in Ultiboard si prezentare intr-un topic separat a acestuia.

Mai mentionez ca acest lucru l-am facut si din cauza ca a devenit aproape imposibil de printat partea bottom a cablajului realizat in TCI - doi membri ai forumului semnaland aceasta eroare.

 

Topicul acesta l-am deschis si in ipoteza in care - daca ar fi suficienti doritori - as putea realiza la comanda un anumit numar de cablaje. Inca nu am calculat un pret per PCB dar dimensiunile unui exemplar sunt aprox. 115x68mm. Asadar, nu cred ca ar iesi foarte scump! Deci, daca sunteti interesati postati aici.

 

Mai jos am atasat schema finala (ultima revizie dupa circa 6 ani de cand am inceput sa realizez acest tip de amplificator). In comparatie cu schema originala, publicata acum circa 20 de ani in urma, schema de mai jos, in forma prezentata, aduce un plus in ceea ce priveste protectia la supratensiunii pe grila a tranzistoarelor finale si nu in ultimul rand completeaza anumite compensarii in frecventa foarte necesare.

Tot mai jos o sa gasiti cablajul in doua fisiere PDF: partea copper bottom (numai buna de printat daca va decideti sa realizati acest cablaj) si forma completa care cuprinde toate layere-le (aceasta forma va ajuta sa plasati componentele pe cablaj). Ultimul fisier este o imagine 3D a produsului (sau a PCB-ului).

 

1. Schema: FET300.pdf

2. PCB Copper Bottom: FET300___Cooper_Bottom.pdf

3. PCB All layers: FET300____All_layers.pdf

4. Imagine 3D cu PCB-ul: FET300_2.JPG

 

Din punctul de vedere "a sound-ului" - ca sa folosesc o expresia cunoscuta - amplificatorul se aude la fel de bine ca AV400. Deci, pentru cei care nu vor sa se complice sa faca AV400 si doresc o schema cu aceleasi performante si mai ieftina de realizat, atunci amplificatorul inditulat "FET300" reprezinta alegerea potrivita.

 

Later edit: PDF-urile cu partea copper bottom si all layers au fost updatate la o ora dupa postare topicului, de aceea, pentru cei care le-au descarcat in acest interval ii rog sa mai descarce inca o data aceste fisiere.

  • Like 2
Link spre comentariu

Multumesc si eu. first.gif

ma bate gandul sa incerc si eu acest/ amplificator. Am auzit ca merge super. COOOLLLLl thumbup.gif

 

am auzit ca la amplif. cu MOSFET-uri pe iesire nu este obligatoriu superdioda cu tranzistor ? Asa este ? tomato.gif

Link spre comentariu
am auzit ca la amplif. cu MOSFET-uri pe iesire nu este obligatoriu superdioda cu tranzistor ? Asa este ?

Personal am realizat acest amplificator si cu binecunoscutul circuit superdioda si fara, iar diferente din punct de vedere a reproducerii sunetului nu exista.

Daca dimensionam corect radiatorul atunci atasarea superdiodei devine un moft. Numai daca avem un radiator "mic" atunci este necesara "superdioda". Aceasta precizare este valabila numai la amplificatoarele audio cu MOSFET in etajul final, pentru cele cu bipolari, recomand in 99% din cazuri solutia cu superdioda.

Link spre comentariu
Personal am realizat acest amplificator si cu binecunoscutul circuit superdioda si fara, iar diferente din punct de vedere a reproducerii sunetului nu exista.

Daca dimensionam corect radiatorul atunci atasarea superdiodei devine un moft. Numai daca avem un radiator "mic" atunci este necesara "superdioda". Aceasta precizare este valabila numai la amplificatoarele audio cu MOSFET in etajul final, pentru cele cu bipolari, recomand in 99% din cazuri solutia cu superdioda.

am inteles, dar va ganditi sa faceti si varianta cu superdioda a amplificatorului ? Va intreb asta pt. ca cred ca multi o sa vrea si varianta asta, nu! rolleyes.gif

 

inca o data felicitari, a iesit un cablaj de exceptie. ////////////////// first.gif

Link spre comentariu
  • 1 month later...
Cum se exporta din Ultiboard layerle in PDF(ca nu se poate direct)?

Exportati fisierul Ultiboard intr-un format RS-274X, utilizand pentru acest lucru chiar facilitatea programului, adica "Export". Dupa aceea instalati GerberView si deschideti fisierul RS-274X. Cu acest program puteti personaliza culoarea layerelor si ulterior salva circuitul imprimant in format PDF.

Link spre comentariu
  • 2 months later...

@Viperash,

 

De ce? S-a raspuns la postul nr.5 de mai sus.

 

Later edit - completare: Referitor la montarea superdiodei in amplificatoarele audio cu etaj final MOSFET, mentionez ca acest lucru nu este obligatoriu, deoarece tranzistoarele MOSFET au un coeficient de variatie cu temperatura a curentului de drena negativ. Acest aspect a fost expus si de Douglas Self in cartea Audio Power Amplifier Design Handbook, de unde citez (vezi pag. 314):

 

A great deal has been said on the thermal coefficients of the Vbias voltage.

It is certainly true that the temp coefficient at high drain currents is negative – in other words drain current falls with increasing temperature – but on the other hand the coefficient reverses sign at low drain currents, and this implies that precise quiescent-current setting will be very difficult. A negative-temperature coefficient provides good protection against thermal runaway, but this should never be a problem anyway.

Link spre comentariu
@Viperash,

 

De ce? S-a raspuns la postul nr.5 de mai sus.

 

Later edit - completare: Referitor la montarea superdiodei in amplificatoarele audio cu etaj final MOSFET, mentionez ca acest lucru nu este obligatoriu, deoarece tranzistoarele MOSFET au un coeficient de variatie cu temperatura a curentului de drena negativ. Acest aspect a fost expus si de Douglas Self in cartea Audio Power Amplifier Design Handbook, de unde citez (vezi pag. 314):

 

A great deal has been said on the thermal coefficients of the Vbias voltage.

It is certainly true that the temp coefficient at high drain currents is negative ? in other words drain current falls with increasing temperature ? but on the other hand the coefficient reverses sign at low drain currents, and this implies that precise quiescent-current setting will be very difficult. A negative-temperature coefficient provides good protection against thermal runaway, but this should never be a problem anyway.

 

Multumesc

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock