Sari la conținut

Firefox - un web browser cu probleme ?

donpetru
 Share

Postări Recomandate

Am intrebat acest lucru ptr. ca auzisem ca site-urile isi testeaza compatibilitatea cu majoritatea browserelor importante ca sa fie siguri ca pot accesa pagina utilizatori ce pot avea unul din aceste browsere.

De exemplu am patit ca pe un site puteam intra cu IE dar nu functiona OK cu FireFox.Probabil site-ul respectiv nu a facut un test si cu acest browser.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum mai vin cu cateva precizari. Deoarece am instalat si eu programul Maxthon, asa de curiozitate, am inceput de aproape doua zile sa le utilizez in paralel, incercand sa fac o comparatie intre Firefox si Maxthon, cat se poate de obiectiva.

Un dezavantaj al web browser-ului Maxthon este acela ca atunci cand dau spre ex. click pe titlul forumului din board index, web browserul Maxthon imi randeaza toata pagina index, cu tot cu header si footer - tipic unui engine IE - pe cand Firefox, imi randeaza doar informatia dintre header si footer. Bine, nici firefox nu e foarte stralucit dar e un web browser foarte bun. Eu unul nu utilizez torent search bar in Firefox dar din cate stiu de la donpetru el utilizeaza aceasta facilitate. Hei, Maxthon nu asigura suport pe instalarea acestei extensii.

Daca mai gasesc cate ceva (avantaje si dezavantaje) le postez aici. Vreau sa fac asta ca sa nu luam o decizie asa deodata si sa trecem de la Firefox la Maxthon. Ma gandeam sa incerc si ultima versiune de Opera, am inteles ca are cateva chestii foarte interesante. telephone.gif

Link spre comentariu

Un dezavantaj al web browser-ului Maxthon este acela ca atunci cand dau spre ex. click pe titlul forumului din board index, web browserul Maxthon imi randeaza toata pagina index, cu tot cu header si footer - tipic unui engine IE - pe cand Firefox, imi randeaza doar informatia dintre header si footer.

Asta am observat si eu.

Totusi, s-a cam deviat de la subiect discutia de aici! scratchchin.gif

P.S. Cred ca pana la urma raman tot la Firefox daca ii remediz problema cu supraincarcarea memoriei. Am vazut la cativa utilizatori ai acestui program ca nu ocupa foarte mult. scratch_one-s_head.gif

Link spre comentariu

scrii about:config ?n adress bar şi dai Enter

dai click dreapta oriunde ?n pagină şi selectezi New - Boolean (Nou - Adevarat/Fals)

scrii config.trim_on_minimize ?n casuţă şi dai Enter

selectezi True şi dai Enter

restart la browser

Link spre comentariu

@pol, am facut ce ai spus mai sus dar din pacate procesul firefox.exe ocupa tot aproximativ 60... 65Mb in RAM. Sa-i fac totusi un restart la PC, pentru ca la browser am facut! scratchchin.gif

Oricum, multumesc pentru sugestie.

Link spre comentariu

eu folosesc doar firefox. Cand il folosesc, manaca maxim 35%CPU si 35 mb ram. Diferenta e ca eu folosesc firefox 5, probabil ca voi folositi o versiune ulterioara.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock