Sari la conținut

Etaj final la un amplificator audio cu probleme


titi

Postări Recomandate

precum stiti mai demult mi-am facut o schema de amplificator audio cu MOSFET si am folosit o pereche de finali tip IRFP240 si IRFP9240, este vorba de doua module comercializate de e******. Schema este asta:

post-237-1218299928_thumb.png

De curand am incercat sa reproduc un modul de ala ca sa-l utilizez pe un subwoofer. Am alimentat schema la +/-35Vcc si am reglat curentul de mers in gol. Acesta se regleaza, atat pe +v cat si -v dar am tensiune pe iesire pozitiva si nu stiu de ce. Tensiunea grila sursa pe IRFP240 este +3,3V iar Ugs la IRFP9240 este -3,4V. Problema e ca IRFP240 are Uds aproape 4V iar IRFP9240 are aproape 64V.

ma gandesc acum sa nu fie de la tranzistoare, adica sa fie tranzistoare de proasta calitate dar nu stiu cum sa aflu asta ? Voua vi s-a mai intamplat lucru asta ? :biggrin: cam ciudat, nu? whistling.gif

 

scuze daca nu am postat unde trebuia. yes.gif

 

scuze, am corectat mai sus denumirea tranzistoarelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca IRFP240 are Uds aproape 4V iar IRFP9240 are aproape 64V.

Sigur ai montat tranzistoarele din etajul de intrare bine ? Demonteaza tranzistoarele finale de pe placa si mai verificale o data. Daca sunt OK atunci problema e in etajul de intrare. Mi se pare cam mult Ugs 3,3V, cam ce curent de mers in gol ai reglat ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- ramane sa verific maine ca acum e prea tarziu tranzistoarele de pe intrare.

- tranzistoarele finale le-am masurat si sunt bune (le-am masurat cu testarul de diode a multimetrului)

- curentul de mers in gol = 80mA.

 

chiar nu i s-a intamplat nimanui sa cumpere tranzistori de la magazin, niste facaturi si dupa ce ia montat in circuit sa functioneze anapoda ? unsure.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar nu i s-a intamplat nimanui sa cumpere tranzistori de la magazin, niste facaturi si dupa ce ia montat in circuit sa functioneze anapoda ?

Personal mi s-a intamplat de mai multe ori, asta nu din necunostinta de cauza ci mai degraba ca nu am avut alte alternative. Majoritatea magazinelor de electronice din Romania, fie ca sunt online sau nu, aduc "facaturi", cum spun unii (pt. ca sunt ieftine). Chiar si perechea IRFP240/IRFP9240 am vazut-o piratata si chiar este. Chiar de curand am vazut la TV un reportaj despre Olimpiada 2008, unde un turist strain a vizitat Beijing-ul si a constatat ca in magazine se vindeau multe copii a unor marci de renume, din diferite domenii, si asta chiar sub nasul autoritatilor. Deci, in China si in general, partea asiatica de est, marfa contrafacuta este ceva obisnuit si nu ar trebui sa ne mai mire, cel putin pe noi electronisiti, ca anumite componente electronice, in special cele mai cautate, sunt clone mai mult sau mai putin reusite a unor componente "originale".

 

Asadar, prin acest mesaj, atrag un semnal de alarma tuturor celor care sunt pasionati de electronica: aveti grija ce cumparati. Multi distribuitori de componente electronice cumpara pe nimic marfa care a fost sortata de companii sau corporatii mari, ca: LG, Panasonic etc. si o eticheteaza ca fiind de foarte buna calitate. Alti, cumpara din 3 sau 4 filiere, la preturi cam mari, marfa contrafacuta. Deci, ceea ce ajunge in Romania, in mare parte sunt chiciuri, ma refer in special la componentele electronice active. Nu degeaba am considerat necesar sa nu cenzurez firma Farnell, deoarece, chiar daca are preturi piperate, cam tot ce am cumparat de la ei erau componente electronice de calitate.

 

titi, asteptam sa ne spui ce ai mai facut ?

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator crriss
Personal mi s-a intamplat de mai multe ori, asta nu din necunostinta de cauza ci mai degraba ca nu am avut alte alternative. Majoritatea magazinelor de electronice din Romania, fie ca sunt online sau nu, aduc "facaturi", cum spun unii (pt. ca sunt ieftine). Chiar si perechea IRFP240/IRFP9240 am vazut-o piratata si chiar este. Chiar de curand am vazut la TV un reportaj despre Olimpiada 2008, unde un turist strain a vizitat Beijing-ul si a constatat ca in magazine se vindeau multe copii a unor marci de renume, din diferite domenii, si asta chiar sub nasul autoritatilor. Deci, in China si in general, partea asiatica de est, marfa contrafacuta este ceva obisnuit si nu ar trebui sa ne mai mire, cel putin pe noi electronisiti, ca anumite componente electronice, in special cele mai cautate, sunt clone mai mult sau mai putin reusite a unor componente "originale".

 

Asadar, prin acest mesaj, atrag un semnal de alarma tuturor celor care sunt pasionati de electronica: aveti grija ce cumparati. Multi distribuitori de componente electronice cumpara pe nimic marfa care a fost sortata de companii sau corporatii mari, ca: LG, Panasonic etc. si o eticheteaza ca fiind de foarte buna calitate. Alti, cumpara din 3 sau 4 filiere, la preturi cam mari, marfa contrafacuta. Deci, ceea ce ajunge in Romania, in mare parte sunt chiciuri, ma refer in special la componentele electronice active. Nu degeaba am considerat necesar sa nu cenzurez firma Farnell, deoarece, chiar daca are preturi piperate, cam tot ce am cumparat de la ei erau componente electronice de calitate.

 

nu contest faptul ca in romania se aduc in proportie de 90% gunoaie de catre firmele care comercializeaza componente, dar pana la urma cat platesti cu atat te alegi. daca ar vinde componente originale ar avea preturi peste farnell sau digikey si s-ar pune praful pe ele, cinstit ar fi daca macar s-ar spune care sunt originale si care nu, chiezii iti spun direct daca ii intrebi lucru asta, asa ca nu tine scuza ca nu au stiut.

uite pe pagina la irf sa vezi cat costa un IRFP240, pretul la 1kpcs, inmulteste-l cu 2.5 ca sa afli pretul la ei si pe urma dubleaza-l ca doar n-o lucra adela sau netrafo mocca. o sa platesti 10-15 euro pe un IRF240 ????

desigur mai sunt si alte surse de a procura componente originale 100%, la pret mic. dar nu face obiectul discutiei, cantitatile sunt mici si de ocazie, stocuri ramase la fabrici care au renuntat la anumite produse.

chestia cu "cumpara pe nimic" e o mare prostie. chiar daca sunt clone, nu pot sa coste chiar aproape nimic, de 2-3 ori mai putin, si daca cumperi cantitati uriase (urias insemana de la un milion in sus) atunci gasesti de 5 ori mai ieftin.

 

zi-mi ca n-am dreptate....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zi-mi ca n-am dreptate....

criss, no comment... Din auzite, cineva mi-a spus ca componentele clonate (adica "facaturile") se vand si la Kg! Asa o fi ?

 

P.S. Totusi, daca doriti sa discutam pe marginea acestui subiect, care parmise s-a mai deschis, puteti deschide un topic la sectiunea discutii libere. Poate le venim de ajutor tuturor cu metode de depistare a componentelor electronice clonate. Cred ca ar fi un subiect interesant si util tuturor, subiect care s-ar putea deschide si in cadrul altor sectiuni, nu numai discutii libere.

Asadar, rog sa lasam in aceasta nota acest topic si daca e sa discutam aceaste probleme atunci deschideti alt topic sau putem continua discutia aici:

http://www.tehnium-azi.ro/index.php?showtopic=768

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock