Sari la conținut

AS15201 reborn - "un nou amplificator"

donpetru

Postări Recomandate

Chiar acum reciteam acest topic si am vazut ca acum vreo patru ani in urma ati mai incercat inca o data sa-l construiti. Atunci lucrurile nu au evoluat asa cum va asteptati dar e bine ca acum ati reusit sa-l scoateti la capat.

Pacat ca montajul sau PCB-ul propus de mine nu a mai ajuns sa fie concretizat. Poate voi gasi vreodata timp sa-l finalizez. Sa speram!

Ce transformator ati folosit pe alimentarea kitului ? Si care sunt valorile capacitoarelor de filtraj ? Aveti posibilitatea sa-l testati pe un oscilocop, folosind o sarcina test de 4 Ohm ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

• Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

donpetru, asta a fost ultima lui sansa, daca nici acum nu mergea, nu l-as mai fi incercat...sa speram ca reusiti sa-l finalizati...la teste am folosit un transformator de 2x16Vca/700mA si filtraj de 6800uF/63V pe ramura....nu am posibilitatea sa-l testez pe osciloscop sau pe sarcina....singurele scule pe care le posed sunt o statie de lipit, un pistol de lipit si 3 aparate de masura (din acelea ieftine) care incep sa-mi faca probleme...pe de-o parte faptul ca nu mi-a mers atunci m-a facut sa-l mai incerc inca o data, nu-mi place sa las ceva neterminat...

Link spre comentariu

Nu e rea idee, desi exista solutii cu componente discrete ceva mai bune. De fapt, este o moda acum in domeniul Hi-Fi de mare clasa sa se foloseasca amplificatoare operationale in tehnologie hibrida, ca de exemplu:

Discrete Op Amp.jpg

Asta ca sa vedeti, asa informativ, cam ce se realizeaza la nivel DIY prin alte tari, cum ar fi Indonezia.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock