Jump to content
iordan

magnetofoane

Recommended Posts

Da, dar acesta este modelul 32 nu 38 despre care ati scris.

Modelul 38 este cu 8 piste, eu asa am vazut.

mea culpa

m-am g?ndit tot timpul doar la 32

... dar, ca 38 are numai o viteza si aia de hi-end, strica?

?l face mai slab vis-a-vis de A77?

Personal nu prea vad utilitatea vitezei de 38 daca nu ai in plan montarea benzii,(la magnetofoane de marca se obtin performante peste perceptia auditiva umana si la viteza de 9) dar chiar si asa la un magnetofon cu rulare verticala montajul este dificil deoarece este cam greu de vizualizat intrefierul capului de redare, deci de marcare a locului taieturii .O demonstratie de marcare puteti vedea in filmul Blow out, acolo se face o sincronizare(parca pe un Nagra), dar procedeul este acelasi si la montaj.

post-9-0-99747900-1488310520_thumb.jpg caracteristici A77

Credeti ca auziti acute mai sus de 16khz(cinelul are 8khz)?

Edited by miron1947

personal ?l vad mai bine pe Tascam 38 dec?t A 77 ... :smile:

cu magnetofonul cu rulare verticala (ca-i strica de-l pui orizontal) si cu ?ntrefieru' ... aici m-ai pierdut, nu te pot urmari :scratchchin:

iar acele studiouri care foloseau sau ?nca mai folosesc Studer, sigur lucrau sau lucreaza pe 38 ... ?n caz ca nu au 76 :whistling:

... si ce te face sa crezi ca japonezii de la Tascam, sau alti japonezi, ar lucra ?n studiourile lor cu Studer c?nd ei au faimosul ATR?

1)(ca-i strica de-l pui orizontal) si cu ?ntrefieru' ... aici m-ai pierdut, nu te pot urmari :scratchchin:

2)iar acele studiouri care foloseau sau ?nca mai folosesc Studer, sigur lucrau sau lucreaza pe 38 ... ?n caz ca nu au 76 :whistling:

1)Da, se poate aseza si orizontal, este o solutie, este util sa vezi intrefierul pentru marcarea cat mai precisa a taieturii.

Daca o sa doriti sa vizionati filmul respectiv(Blow out) o sa va lamuriti de ce este util sa se poata vedea intrefierul.

2)Da, dar utilizeaza banda pe platane(care pot avea si mii de metri)) nu pe role.

Edited by miron1947

eu n-am vazut sau auzit de un bobbi mai lung de 2160 m (96 min la 38,1 cmps)

cam cu doi sau trei ani?n urma m-a lovit iar boala magnetofoanelor

m-am pricopsit cu-n A3340S (19 si 38 cm/s) din 75

acum un an mi-am mai luat un X 1000 R (9,5 si 19 cm/s) din 84

am sa pastrez mai departe acel A 3340S care are un alt sunet pe 38 ... daca ma crede cineva ...

sunt un fan TEAC si basta :first:

Ce parere aveti de Revox B77 vs Revox A77 ? S-au mai bune ar fi cele de la Teac-x3,x10,x1000.Sunt membru nou si va rog sa ma ajutati sa i-au o decizie. Am avut TESLA B115 si CM 130,n-am avut de a face cu cele vestice sau japoneze.Multumesc anticipat

Ce parere aveti de Revox B77 vs Revox A77 ? S-au mai bune ar fi cele de la Teac-x3,x10,x1000.Sunt membru nou si va rog sa ma ajutati sa i-au o decizie. Am avut TESLA B115 si CM 130,n-am avut de a face cu cele vestice sau japoneze.Multumesc anticipat

vesnica ?ntrebare :whistling:

http://www.tapeheads.net/showthread.php?t=20368

daca ai citit mai sus unpic, ai vaz't ca-s fan Teac :first:

Va multumesc! Referitor la intrebare,cautind pe google si negasind raspuns in romana,am gasit ce mi-ati trimis sau ceva asemanator ,nu cunosc engleza iar google translate traduce cum poate,am preferat sa pun aceasta intrebare catre cineva cu experienta.Omul cind nu stie si nu gaseste raspuns-intreaba!   Cu respect

Salut, am si eu un TK35 ok din punct de vedere electronic dupa inlocuirea electroliticilor, dar sufera de lipsa curelei de antrenare a volantei.

Stiti pe cineva care manufactureaza curele cu profil rotund sau aveti vreo idee de inlocuire?